Olaszország Európa-bajnok, tizenegyespárbajban legyőzte Angliát

Legfontosabb

2021. július 11. – 22:04

frissítve

Olaszország Európa-bajnok, tizenegyespárbajban legyőzte Angliát
Fotó: Alex Morton / UEFA / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Az olasz futballválogatott nyerte az Európa-bajnokságot, miután tizenegyespárbajban győzték le Angliát a döntőben.

Bonuccit kerülte volna meg, de messze járt attól, hogy sikeres legyen a trükk, ráadásul félő, hogy ha el is megy Bonucci mellett a labda, akkor is hosszú lett volna a szöketetés.

Fotó: Paul Ellis / Reuters
Fotó: Paul Ellis / Reuters

Az angol védő ma 16. alkalommal lép pályára az angol válogatottban, és ugyan 7 gólpasszt már sikerült kiosztania 2014-es debütálása óta, azonban az első góljára az Eb-döntő 2. percéig kellett várnia.

Szakkommentár

Egy helyen változtatott Gareth Southgate az elődöntőben látott csapatán, kevesen gondoltak Trippier kezd majd, átalakítva a házigazdák felállását is. A 3-4-3-as felállást egyszer alkalmazta eddig az angol szakvezető a tornán, Németország ellen, de ezúttal is inkább a hátsó biztonságnak szavazott bizalmat. Ez azonban a támadójátékon nem látszik. Luke Shaw meg is adta az alaphangot a mérkőzéshez. A Manchester United balhátvédjétől, aki a Premier League-ben is a legtöbb helyzetkialakítást csinálja a védők közül, már megszokhattuk a tornán, hogy folyamatosan segíti a támadásokat, de azt nem, hogy maga indítja, majd fejezi is be azt. Az idei bajnokságban egy gólig és öt gólpasszig jutó védő a tornán ezzel már gólt is szerzett és három gólpasszt is adott. Hihetetlen volt, ahogy az oldalvonal mellett, a saját térfelének közepén labdát szerez, dinamikusan megindul, iramot vált, majd az előtte játszó Mason Mountot is lefutva érkezik a kapu elé, Trippier tökéletes beadását értékesíteni. A gól után sem hagyott alább az angol csapat lelkesedése, letámadással próbálják hibára kényszeríteni az olasz labdakihozatalt, és több veszélyesebb ellentámadást is vezettek már. Amennyiben nem sikerül megszerezni a labdát, visszaállnak saját térfelükre és 5-4-1-es felállásra váltva áthatolhatatlannak látszó falat képeznek a saját tizenhatosuk előtt. Nem is találja az olasz csapat ennek ellenszerét egyelőre.

A jobb lábát nézi az olasz válogatott orvosi személyzete, közben a többiek frissítenek. Mivel az ápolás a pályán kívül is folytatódik, az olaszok most átmenetileg emberhátrányban a pályán.

Fotó: Carl Recine / Reuters
Fotó: Carl Recine / Reuters

Az első negyedórában az angolok domináltak, az olaszok mindössze egy szabadrúgásig jutottak. A játék főként az olasz térfélen zajlik. A labdát viszont főleg az olaszok birtokolják, 58-42 százalék a javukra.

Les a vége, Emerson volt túlzottan a védők mögött. Az angolok nagyon veszélyesek a széleken továbbra is, de talán most sikerült kicsit megfognia a meccs tempóját az olaszoknak.

Mindössze 117. másodperc kellett Luke Shawnak, hogy betaláljon, ezzel megdöntötte az EB-döntőkben szerzett leggyorsabb gól rekordját. Az eddigi rekordot a spanyol Chus Pereda tartotta, az 1964-es Eb-döntőn a 6. percben lőtt gólt a Szovjetuniónak. A leggyorsabb Eb-meccsen szerzett gól rekordját nem sikerült megdönteni, az orosz Dmitrij Kiricsenkónak mindössze 67 másodpercre volt szüksége a 2004-es Eb-n, hogy gólt lőjön Görögország ellen.

Luke Shaw gólja az olasz kapuban – Fotó: Carl Recine / Reuters
Luke Shaw gólja az olasz kapuban – Fotó: Carl Recine / Reuters

Walker indította be jól a jobbon Trippiert a védők mögé, ő egyből középre is adta, Chiellini időben érkezett, hogy Kane ne jelentsen veszélyt az olasz kapura. Trippiertől jött a gólpassz is Shaw találata előtt, úgyhogy nem csoda, hogy ennyire vigyáznak már az olaszok.

Jobbal tekerte el a sorfal mellett, ezzel nem is volt baj, de túl magasra sikerült a próbálkozás, Pickford előre látta, hogy ebből nem lesz veszély, de azért biztosított.

Fotó: Frank Augstein / Reuters
Fotó: Frank Augstein / Reuters

Veszélyes helyről jön az olasz szabadrúgás, a kaputól némileg jobbra, olyan 18-20 méterre.

Shaw a hosszú oldalon érkezett egy beadásra, azonnal elvállalta, a kapáslövés a kapufát is érintve ment be.

A lelátón pedig ott van Vilmos herceg és családja, Boris Johnson az Egyesült Királyság miniszterelnöke és Serigo Mattarella olasz elnök is.

Csúnyán elnézte, hogy Pickford merre ácsorog, de legalább nem lett akkora baki a dologból, mint a spanyol-horváton azzal a kabaréba illő, 40 méteres öngóllal.

Csöpög közben az eső, meglátjuk majd, hogy mennyire kezd rá.

Björn Kuipers lesz az Eb-döntő játékvezetője. A holland bíró 2014-ben Bajnokok Ligája-döntőt, 2013-ban és 2018-ban Európa Liga-döntőt, 2013-ban FIFA konföderációs kupa-döntőt vezetett, a 2018-as vb-döntőben pedig ő volt a negyedik játékvezető. A mostani kontinensviadalon ő fújta a sípot a Dánia-Belgium, Szlovákia-Spanyolország csoportmeccseken és a Csehország-Dánia negyeddöntőn. Ezeken a meccseken összesen 10 sárgalapot osztott ki és 1 tizenegyest ítélt meg.

Fotó: REUTERS/Andy Rain
Fotó: REUTERS/Andy Rain

Kuipers civilben szupermarket-tulajdonosként dolgozik. Övé a helyi Jumbo szupermarket szülővárosában, Oldenzaalban (a Jumbo a legnagyobb szupermarket-láncnak számít Hollandiában). 2016-ban ráadásul az ő boltja volt a legjobb Jumbo szupermarket az országban. A szupermarket-biznisznek köszönhetően jól megszedte magát a holland játékvezető, 12,4 millió eurónyi vagyona van.

Az 1966-os világbajnoki döntőben Anglia hazai pályán hosszabbítás után győzte le Németországot. A rendes játékidőben 2-2 volt az eredmény, aztán Geoff Hurst beindult a hosszabbításban, és két gólt is szerezve 4-2-vel bebiztosította a vb-címet az angoloknak.

Harminc évvel később az Eb-n volt a Wembley a döntő helyszíne, és az is a hosszabbításban dőlt el a csehek és a németek között. A rendes játékidőben 1-1 volt, majd jött Oliver Bierhoff a 95. percben és az akkor még érvényben levő aranygól-szabálynak köszönhetően egyből el is döntötte az Eb-cím sorsát.

Oliver Bierhoff gólöröme a csehek elleni aranygól után az 1996-os Eb-döntőben – Fotó: Boris Horvat / AFP
Oliver Bierhoff gólöröme a csehek elleni aranygól után az 1996-os Eb-döntőben – Fotó: Boris Horvat / AFP

Az autó akkora sztár lett, hogy már saját, hivatalos Twitter-fiókja is van, amin pénteken bejelentették, hogy a vasárnapi olasz-angol döntőn nem a nyitóünnepségről ismert, ezüst, hanem szivárványszínben gurul majd pályára.

„A szivárványos zászló egy olyan jelkép, ami megtestesíti az UEFA alapértékeit, és olyan dolgokat hirdet, amiben mi is hiszünk – egy igazságosabb és egyenlőbb társadalmat, ami mindenkivel elfogadó”

– írta az UEFA a Telex kérdésére, hogy miért engedélyezték a szponzor ötletét.

Rómában a győztes meccsek után sokan a város szökőkútjaiban szeretnek ünnepelni. Ezt most kordonokkal szeretnék megakadályozni, rendőrök is vannak az utcákon, de nem sokan.

Fotó: Simor Dániel / Telex Fotó: Simor Dániel / Telex
Fotó: Simor Dániel / Telex
Fotó: Simor Dániel / Telex
  • Az olasz válogatott 33 mérkőzés óta veretlen, legutóbb Portugália ellen kaptak ki 2018 szeptemberében. Az utolsó 3 mérkőzésükön kaptak 1-1 gólt, előtte 11 mérkőzés még gólt sem tudtak szerezni az ellenfelek ellenük.
  • Anglia 12 mérkőzés óta veretlen, 10-szer gólt sem kapott Gareth Southgate csapata.
  • A két csapat tétmérkőzésen utoljára 2014-ben, a brazíliai világbajnokság csoportkörében találkozott egymással, akkor Marchisio és Balotelli góljaira csak Sturridge tudott válaszolni, így az olaszok nyerték azt a mérkőzést. Az 1966-os vb-diadal óta Anglia mindösszesen egyszer győzte le Olaszországot egy barátságos mérkőzésen 2012-ben, Bernben. Az utolsó két összecsapásuk 1-1-es döntetlennel zárult.
  • Ez a végeredmény végeredmény most sem elképzelhetetlen, hiszen az idei torna kiesési szakaszában 7 összecsapás is a hosszabbításban vagy tizenegyespárbajban dőlt el.
A Henri Delaunay-trófea a Wembley-ben a döntő előtt – Fotó: Paul Ellis / Reuters
A Henri Delaunay-trófea a Wembley-ben a döntő előtt – Fotó: Paul Ellis / Reuters
  • OIaszország 1968-ban már ünnepelhetett egyszer Európa-bajnokságon, azóta két döntőjüket is elveszítették (2000-ben Franciaország ellen, 2012-ben Spanyolország ellen), Anglia először szerepel a fináléban. Az angolok a 13. nemzet, aki eléri az utolsó lépcsőfokot és az első új ország a döntőben 2004 óta, amikor Görögország jutott el idáig és nyerte meg a tornát.
  • Olaszország úgy jutott ki a 2020-as Európa-bajnokságra, hogy megnyerte mind a 10 találkozóját a selejtezőcsoportban. Anglia 7 győzelem mellett 1 vereséget gyűjtött Prágában. Harry Kane lett a selejtezősorozat gólkirálya, 12 találata mellé 5 gólpasszt is kiosztott.
  • Anglia még sohasem kapott ki nagy tornán (Európa-bajnokság, világbajnokság) a Wembleyben, 11 győzelem és 4 döntetlen a mérlegük (a rendes játékidőben).
    Az 51 összecsapásból 50 befejeződött az Európa-bajnokságon, eddig 140 gólt láthattunk, ami 2,8-as átlagot jelent mérkőzésenként.
  • Olaszország 12 gólt szerzett eddig a tornán, Anglia 10-szer volt eredményes. Roberto Mancini alakulata 108 helyzetet alakított ki eddig, melyből 30-szor a kaput is eltalálták, Sterlingék pedig összesen 58-szor kísérleteztek, 25-ször célba is ért a próbálkozásuk.

Arra is van persze esély, hogy amennyiben Anglia története során először Európa-bajnok lesz, Boris Johnson miniszterelnök állami szinten munkaszüneti napot rendel el.

Az ország legtöbb iskolájában megengedik, hogy a gyerekek csak később érjenek be az iskolába, és a legnagyobb üzletláncok is hamarabb bezárnak vasárnap, hogy mindenki láthassa a történelmi meccset.

Mivel nem volt titok, hogy az olasz válogatott a Tottenham futballcsapat központjában szállt meg a londoni Eb-döntő előtt, angol szurkolók megpróbálták megzavarni az olaszok szombat éjjeli pihenését. Twitteren futótűzként terjedt egy videó, amin az látható, hogy a Tottenham-központ előtt tűzijátékokkal hangoskodtak angol szurkolók, az Athletic ugyanakkor úgy tudja, hogy az akció nem járt sikerrel, az olaszoknak fel sem tűnt a dolog, olyannyira, hogy még hivatalos jelentést sem tettek az esetről.

Fotók: Lee Smith / Reuters; Daniel Leal-Olivias / AFP Fotók: Lee Smith / Reuters; Daniel Leal-Olivias / AFP
Fotók: Lee Smith / Reuters; Daniel Leal-Olivias / AFP
Fotók: Lee Smith / Reuters; Daniel Leal-Olivias / AFP

De nem jártak sikerrel. Az alábbi videón jól látszik, hogy szurkolók egy csoportja megpróbált áttörni a kordonon, de a biztonsági személyzet szinte mindenkit megakadályozott ebben. Páran elfutottak, de őket feltehetőleg később, egy másik biztonsági gyűrűnél megállították.

A Wembley szóvivője által kiadott tájékoztatás szerint a legkülső biztonsági gyűrűnél történt az incidens, amit a rendőrség segítségével állítottak meg. Utána mindent megtettek, hogy megfékezzék a befutókat, és senki illetéktelen nem jutott be a stadionba.

A németek elleni nyolcaddöntőhöz hasonlóan most is 3-4-3-as hadrendben küldi pályára csapatát Gareth Southgate. Annak meglett az eredménye, hiszen 2-0-ra nyertek, de meglátjuk, most mennyire marad állandóra ez a felállás, vagy variálják esetleg támadásban vagy védekezésben. Trippier került a csapatba Saka helyett, de mivel a négytagú védelem minden tagja pályán van az angoloknál, villámgyorsan vissza tudnak váltani erre, ha a helyzet úgy kívánja.

Az olaszoknál nincs komoly meglepetés, olyannyira, hogy Roberto Mancini semmit nem változtatott az elődöntőben látott csapatán.

Íme a kezdőcsapatok!

  • Olaszország: Donnarumma – Emerson, Chiellini, Bonucci, Di Lorenzo – Barella, Jorginho, Verratti – Insigne, Immobile, Chiesa
  • Anglia: Pickford – Maguire, Stones, Walker – Trippier, Rice, Phillips, Shaw – Mount, Kane, Sterling
  • Játékvezető: Björn Kuipers (holland)

Pontosan egy hónappal ezelőtt az Olaszország-Törökország meccsel elkezdődött a koronavírus miatt 2021-re halasztott Európa-bajnokság, akkor az olaszok egy sima 3-0-val kezdtek, és ez a lendület egészen a döntőig kitartott, egyedül talán csak az Ausztria elleni nyolcaddöntőben nem voltak annyira meggyőzők. Anglia ugyanilyen magabiztosan lépdelt előre, és sikerült neki az, ami 25 éve, a hazai rendezésű Eb-n nem: a döntőbe jutni, most először lehetnek Európa-bajnokok.

Ilyen előzményekkel ugrunk neki a ma esti Eb-döntőnek, amit Koroknai Gergely és Dömötör Bálint fognak közvetíteni, a szakértőnk pedig ma este is Hrutka János. A mérkőzés után az összefoglalóval Ághassi Attila jön, hétfő délelőtt pedig kitárgyaljuk az Eb-n és a döntőben látottakat a TelexSport élő adásában, a kezdés: 11:30.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!