2023. december 6. – 10:36
frissítve
A helyreállítási alap befagyasztott támogatásait csak akkor szabadítsák fel Magyarországnak, ha a kormány minden elvárt lépést megtett és azok a gyakorlatban is hatásosnak bizonyultak, figyelmeztetett az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsága.
A testület szerdán fogadta el az éves csalásellenes jelentését, amelyben többek között a magyar helyzettel is foglalkozik. A képviselők aggodalmukat fejezték ki az olyan hírek miatt, hogy az Európai Bizottság az Ukrajnának szánt segély átengedéséért cserébe oldaná fel a helyreállítási alap forrásainak blokkolását.
Tárul a zsák
Az ukrán támogatást eredetileg a hétéves uniós költségvetés emelésének részeként akarták meghosszabbítani, Orbán Viktor pedig a nyáron elmondta, hogy ehhez „egyhangúság kell. És akkor
tartani kell a zsákot, és kész. Ez van. Így. Ez a terv.”
Bóka János EU-ügyi miniszter viszont november közepén azt állította: egyértelműen kimondták, hogy nincs összekapcsolás, ilyen soha nem is volt, és visszautasítja, hogy bárki ilyesmit feltételezzen. Korábban talányosan azt mondta, hogy „dolgozniuk kell a politikai kontextuson”. Orbán Viktor maga ismerte el, hogy a két ügy nyílt összekapcsolása az uniós jog határán billegne. Közben úgy tűnik, hogy az Ukrajnának nyújtott segély a költségvetésen kívülre kerülhet, mint egy tavalyi, magyar vétófenyegetést semlegesítő póttervnél, amikor valahogyan egy csomagban kötöttek ki a magyar és ukrán támogatások.
Az Európai Bizottság nemrég bólintott rá Magyarország (és számos más tagállam) helyreállítási tervének módosítására, így kerülőúton egy közel egymilliárd eurós előleghez juthat a kormány. A maradékhoz továbbra is 27 jogállamisági és korrupcióellenes mérföldkövet kellene teljesíteni, és az uniós testület egyértelművé tette, hogy a lépésével még egyetlen feltételt sem minősít hivatalosan késznek. Arról, hogy mindezek ellenére milyen pénz szabadulhat fel hamarosan, ebben a cikkben írtunk, legutóbb pedig itt foglaltuk össze a blokkolt támogatások helyzetét.
Az ukrán támogatások átláthatósága miatt is aggódnak
A költségvetési ellenőrző bizottság a jelentésében
- leszögezi, hogy a lengyel támogatásokat is csak a jogállamisági reformok maradéktalan teljesítésével kellene felszabadítani;
- szorgalmazza, hogy az uniós ügyészségből eddig kimaradt tagállamok – köztük Magyarország – haladéktalanul csatlakozzanak;
- aggódik az újságírók biztonságának romlása miatt;
- az Ukrajnának nyújtott támogatások ellenőrizhetőségét és felügyeletét is javítaná;
- a helyreállítási alapnál is attól tart, hogy nem eléggé védik az uniós pénzeket, három tagállamban külön csalásellenes stratégiát kért (Magyarországon nem).
A dokumentumot ellenszavazat nélkül, két tartózkodás mellett 17 igennel fogadták el.