Kínaiak is felbukkanhatnak Paks II. építése körül
2024. április 26. – 10:40
Előfordulhat, hogy kínai cégek is megjelenhetnek Paks II. körül, jelenleg vizsgálják annak lehetőségeit, hogy az atomerőépítési tapasztalataikból mit tudnak a magyar projektnél is alkalmazni. Többek között erről beszélt a Portfoliónak adott interjújában a Paks II. Zrt. vezérigazgatója, Jákli Gergely.
Jákli azt mondta, mikor az angliai Hinkley Point C területén épülő atomerőmű francia fővállalkozóját kérdezték a projekt munkaszervezés hátteréről, a kínai kollégájukhoz irányították őket, mivel Kínában 52 atomerőmű-építés van folyamatban és a francia fővállalkozó is kínaiakat vitt a projektbe. „Három óriási cég fedi le a teljes kínai nukleáris ipart, és ezért abszolút vizsgáljuk az együttműködési pontokat” – mondta a vezérigazgató.
Az interjúban a vezető arról is beszélt, hogy a 12,5 milliárd eurós összeg „továbbra is érvényben van” az orosz fővállalkozóval, hozzátette viszont, hogy a nyugat-európai atomerőmű-építkezések tervezett költségeit sem tudták még sehol máshol tartani, ezért „felelőtlenség lenne” most többet mondania. „A legtöbb erőmű-építkezés kulcsrakész szerződésben valósul meg, ennek ellenére folyamatosan drágulnak. Azt gondolom, hogy Magyarország számára a legelőnyösebb az, hogy ha a kulcsrakész felelősség továbbra is kulcsrakész felelősség marad” – fogalmazott Jákli Gergely.
A kivitelezési szerződés egyes pontjainak a felülvizsgálata és módosítása Jákli szerint folyamatban van a Roszatommal, a tárgyalások konstruktívak. Ahogy az Európai Bizottsággal is, amely tavaly 30 nap alatt hagyta jóvá az EPC-szerződés, illetve a finanszírozási szerződés módosítását.
A Duna vízhozamával és a hűtővízzel kapcsolatos aggodalmak a vezérigazgató szerint műszakilag kezelhetők, a Paks I. és Paks II. párhuzamos működésének brüsszeli engedélyezése kapcsán pedig bizakodó.
Jákli megerősítette Szijjártó Péter korábbi ígéretét, mely szerint idén év végéig megtörténik az első betonöntés is az ötös blokknál, majd később a hatos blokknál. Ezek lesznek a nukleáris sziget alaptestének első betonelemei. Az ezt megelőző talajszilárdítási munkák várhatóan idén nyáron fejeződnek be, ezután tud elkezdődni a talaj kiemelése mínusz 23 méter mélységig, majd a lemélyített gödörbe előbb szerelőbeton kerül, ezután betonacél, végül erre öntik rá a 900 köbméternyi első betont.
A vezető szerint a 2030-as évek elejére jut majd a projekt abba a fázisba, hogy termelni tudjon, vagyis ekkor tudják a hálózatra kapcsolni mind a két blokkot.