Létezik egy férfi parfüm, amitől a nők talán, a tigrisek viszont garantáltan megőrülnek

2024. szeptember 16. – 04:56

Létezik egy férfi parfüm, amitől a nők talán, a tigrisek viszont garantáltan megőrülnek
Egy szumátrai tigris Calvin Klein „Obsession” illatával befújt faszívhez dörgölőzik a londoni állatkerben – Fotó: Fiona Hanson – PA Images – Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Miért spriccel magára parfümöt az ember? Mert vonzóbbá akarja tenni magát az ellenkező (vagy éppen az azonos) nem számára, esetleg simán csak kedveli a parfüm illatát, vagy úgy érzi, ez az igényes megjelenés része. Bármi is legyen az ok, az biztos ritkán merül fel bárkiben, hogy azért fújja be magát, mert ellenállhatatlanná akar válni a nagymacskák számára – bár angolul a cougar egyszerre jelent pumát és a szlengben fiatal férfiakra hajtó középkorú nőt is, szóval ilyen értelemben lehet, hogy mégis csak elő-előfordul. Mindenesetre a dolog tényleg működik valódi nagymacskákkal is, ezért pedig

a cibeton nevű, cibetmacskákból kinyert, vagy azt laborban reprodukáló vegyület a felelős, és ezt tartalmazza a Calvin Klein abszolút közönségkedvencnek számító Obsession for Men nevű parfümje is.

Ez talán nem a legfurcsább dolog, amire rájött valaki az elmúlt pár tízezer évben – elvégre valakinek egyszer az is eszébe jutott, hogy megfejjen egy tehenet, aztán megigya a tejet, vagy hogy ananászt tegyen a pizzára –, de azért érdemes végigvenni, hogy hogyan derült fény a nagymacskák parfümimádatára. Az egész a kétezres évek elején kezdődött, amikor a Wildlife Conservation Society állatvédő szervezet tudósai azon törték a fejüket, hogy hogyan tudnák megszámolni az iráni Dast-e Kavír sivatagban elszórtan élő ázsiai gepárdokat.

A szervezet szakértői a bronxi állatkert emlősökért felelős kurátorához, Patrick Thomashoz fordultak, aki elő is állt egy tervvel: az állatoknak fákra erősített kefékhez kellett dörgölőzniük, és a hátramaradt szőrből lehetett megszámolni őket. Az nyilvánvaló volt, hogy valamilyen illattal kell odacsalni őket, az viszont nem, hogy ez milyen illat legyen. Thomas egy rakás illatszert kipróbált az állatkertben, és kiderült, hogy a bronxi nagymacskáknál az Obsession for Men volt a nyerő.

2003-ban egy privát rezervátumban is kipróbálták ezt Dél-Afrikában, ahol a leopárdoknál és az oroszlánoknál is csak mérsékelt volt a siker, a gepárdok pedig rá se hederítettek. Valószínűleg azért, mert a természetben annyi inger érte az orrukat, hogy nem érdekelte őket még egy. Az ötlet viszont nem veszett el, a vadon élő nicaraguai és guatemalai jaguároknál is sikerrel használták, a Scientific American korábbi cikke szerint pedig a sydney-i Taronga Állatkertben a nagymacskák mindennapjait dobták fel vele.

Nem mellesleg ezt használták akkor is, amikor 2018-ban Indiában kilőttek egy gyilkos tigrist, ami két év alatt legalább tíz emberrel végzett, elkapni viszont sosem tudták.

Az tehát egyértelmű, hogy a Calvin Klein parfümje a fogságban élő nagymacskáknál garantáltan betalál – a bronxi állatkert kutatása szerint akár 11 percig is dörgölőznek hozzá – , és a vadon élő társaikat is be tudja hálózni valamennyire. De vajon miért? A válasz az eredetileg az afrikai cibetmacskák végbélmirigyének váladékából kinyert, cibeton nevű vegyületben rejlik, ami a mai napig kedvelt eleme a parfümöknek, csak mostanában már főként laborban állítják elő a parfümgyártók.

Az 1986-ban debütált, azóta is töretlen népszerűségnek örvendő Obsession for Men leírását olvasgatva feltűnő lehet, hogy a cibeton külön nem szerepel benne, de mindenki megnyugodhat, az azt tartalmazó pézsma igen. És még vanília is van benne, ami extrán bevadítja a nagymacskákat, így a nagyjából 11 ezer forintért megvásárolható parfüm bizonyítottan tökéletes a bevonzásukra. Hogy miért indulnak rá ennyire a cibetonra, azt nehéz megmondani. A pézsma egy természetes feromon – ezért működik a parfüm az embereknél is –, de ezen túl csak találgatni lehet.

Egyes szakértők szerint az állhat a háttérben, hogy a cibeton szaga hasonlít a territórium megjelöléséhez használt vegyület szagához, ezért kezdenek el hozzádörgölőzni az állatok, de ez nem magyarázza meg azt, hogy miért pont az Obsession for Menért vannak ennyire oda, miközben a cibetont más parfümökben is használják. Az viszont biztos, hogy az egész egy újabb győzelem a cibetmacskáknak, akik az illatanyaguk mellett a kicsit eufemisztikusan az emésztőrendszerükön átvándorló cibetkávéval is hozzájárultak már a bizarr, ám remekül működő dolgok listájához.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!