Ha Magyar Péter mindenkit kizár, nem lesz elegendő szavazata a rendszerváltáshoz

Legfontosabb

2024. november 22. – 07:06

Ha Magyar Péter mindenkit kizár, nem lesz elegendő szavazata a rendszerváltáshoz
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Másolás

Vágólapra másolva
  • Jámbor András szerint Józsefvárosban és Ferencvárosban már megtörtént a rendszerváltás: két éve legyőzte a főispánt, és levágták a 106 fejű sárkány egyik fejét. 2026-ban az átalakított választókerületben is mindenképp újraindulna, ettől a Tisza Párt sem tudja eltántorítani.
  • Magyar Péternek a baloldali liberális szavazókra is szüksége lesz a rendszerváltáshoz, és nem zárhat ki mindenkit az együttműködésből, akinek valaha köze volt a politikához.
  • A Szikra Mozgalommal kampányt indítottak a biztonságos közterekért, mert szerintük az állam nem kezd semmit azzal, hogy kábítószerjárvány van az országban. A biztonság nem rendpárti kérdés, a szociális ellátórendszert kellene fejleszteni.
  • Még nem találkozott a választókerületében olyan emberrel, aki arra panaszkodott volna, hogy Budapest nem rendez olimpiát. Ahhoz, hogy támogassa, előbb Orbán Viktornak kell bizonyítania.
  • A Diákvárosról, az ellenzéki politizálás értelméről és a Szikra Mozgalom jövőjéről is kérdeztük Jámbor András országgyűlési képviselőt.

A kormány helyett Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője jelentette be, hogy a kínai Fudan Egyetem helyett mégis Diákváros épül, aminek érdekében ön három éve tüntetést szervezett. Minek köszönhető ön szerint, hogy megváltozott a kormány álláspontja?

Ehhez először is szükség volt arra, hogy az országot eladósító, a magyar diákoknak megfizethetetlen Fudan Egyetem ne épüljön meg azon a területen. Talán a szoros közvélemény-kutatási eredményeket látva ráébredt a kormány arra, amit én évek óta mondok: nagyon durva lakhatási válság van Magyarországon. A válság nemcsak a kollégiumi férőhelyekről szól: az emberek nem tudnak egyről a kettőre jutni, egy tisztességes, polgári életet felépíteni, nincs elég munkásszálló és persze idetartoznak a hajléktalanellátó rendszer problémái is. Örülök, hogy a baloldal évtizedes harca legalább részsikereket el tud érni.

A Facebook-oldalán is a saját győzelmeként könyvelte el a döntést. Tényleg azt hiszi, hogy az önök hatására váltott a kormány?

Elég sokat dolgoztunk, hogy a Fudan helyett Diákváros épüljön. Tüntetést szerveztünk, aláírásokat gyűjtöttünk, akcióztunk. A Diákváros nekünk köszönhetően lett a lakhatási válság szimbóluma is. Nem véletlen, hogy ezt a projektet vette elő most a Fidesz. Úgyhogy igen, abszolút van szerepünk ebben.

De miért most?

Őszintén szólva engem kevésbé érdekel ez a része. Az a fontos, hogy valóban megépüljön a Diákváros. Levelet írtunk Nagy Mártonnak, hogy szeretnénk egyeztetni a projektről, mert a kormányzat eredeti terve nem épp arról a megfizethető lakhatásról szól, aminek szerintünk a Diákvárosnak lennie kéne. Az öt évvel ezelőtti tervekben a legolcsóbb kollégiumi férőhely 75 ezer forint lett volna, a következő szint 150 ezer, de két fürdőszobás luxuslakásokról is szó volt. Azt szeretnénk, hogy ez a projekt ne a Spanyolországból hazaköltöző befektetési bankároknak épüljön állami pénzből, hanem tényleg megfizethető lakhatást nyújtson azoknak a fiataloknak, akik például egyetemre szeretnének járni Budapesten, vagy csak el akarják kezdeni az önálló életüket.

A Szikra Mozgalom a lakhatás helyett viszont a biztonságért kezdett kampányolni mostanság. Honnan jött ez a téma?

Foglalkozunk lakhatási kérdésekkel is, a terézvárosi Airbnb-népszavazáson a közreműködésünk nélkül nem nyertek volna a betiltást támogatók. A végrehajtási ügyekben is folyamatosan haladunk: kilakoltatásokat akadályozunk meg és jogsegélyszolgálatot működtetünk a végrehajtások áldozatainak. Egyéni képviselőként ugyanakkor az is a feladatom, hogy felkaroljam az utcán szembejövő témákat. Nagyon sok ember jön oda hozzám a Magdolna-negyedben vagy a Rákóczi téren, hogy reggeltől késő estig dolgoznak, akár másod- vagy harmadállást is vállalnak, és a maradék szabadidejükben nem tudnak nyugodtan, biztonságban élni a lakóhelyükön. Nem lehet a közbiztonságot és a létbiztonságot szétválasztani.

Valóban megnőtt a szerhasználók száma Budapesten, vagy miért most ugrottak rá erre a témára?

Elég sok emberrel beszélgetek a választókerületben, és helyi közösségünkben folyamatosan monitorozzuk, hogy milyen problémákat jeleznek az itt élők. A kábítószer-probléma brutálisan megnőtt a nyáron, és ez akár szélsőségekhez is vezethet.

Van, aki börtönbe akarja csukni azt, aki elszív egy marihuánás cigarettát, és ott az állam, amely nem kezd semmit azzal, hogy kábítószerjárvány van az országban.

Amikor azt mondjuk, hogy nem működik az állam, általában az oktatásról és az egészségügyről van szó, de a létbiztonság és közbiztonság területén se történik semmi. A kormány drogstratégiájában azt ígérték, hogy 2020-ra drogmentes lesz Magyarország. Én nem azt tapasztalom, hogy ez sikerült volna. Sőt, még abban sem történt előrelépés, hogy a terjesztőket jobban lehessen büntetni. Konkrét információm van arról, hogy az egyik józsefvárosi köztéren a rendőrök azért nem tudnak mit csinálni a patkányméregből kevert pszichoaktív szereket áruló csávóval, mert legfeljebb a számlázás miatt lehetne megbüntetni. A kevert szerek hatóanyagai nem szerepelnek a hatályos tiltólistán.

A választókerületéhez tartozó mindkét kerületben, Józsefvárosban és Ferencvárosban is ellenzéki vezetés van 2019 óta. Milyen felelőssége van a kerületi önkormányzatoknak, hogy ilyen állapotok alakultak ki?

Az a helyzet, hogy az önkormányzatok lépnek az állam helyett is, egy csomó feladatot önként átvállalnak például a szociális ellátórendszerben. Józsefváros évi 400 millió forintot ad a rendőrség működésére, a Magdolna utcában nemrég nyílt egy hely, ahol a szerhasználóknak és a hozzátartozóiknak is adnak gyakorlati tanácsot olyan emberek, akiknek sikerült már kigyógyulniuk a betegségből. Nagyon erős utcai szociális munkát indított a IX. kerület, és köztéri plakátkampányt is, hogy az állampolgárok hova fordulhatnak segítségért. Azt fontos látni, hogy azzal nem leszünk előrébb, ha ezeket az embereket kriminalizáljuk, és magukra hagyjuk. Egy erős szociális ellátórendszerre van szükség. A probléma az, hogy a magyar állam nem ad elégséges forrást, sőt, egy csomó esetben még hátráltatja is a segítőszervezetek működését.

Rendet, biztonságot, börtönbe a drogdílereket. Mintha csak a Mi Hazánk Mozgalmat vagy a Fideszt hallanánk. Miben más az, amit önök mondanak?

Hát például mi nem azt mondjuk, hogy a rendőrség vigyen el mindenkit. Nem azt akarjuk, hogy tömegével csukjuk börtönbe a szerhasználókat. Csak akkor tudunk előrébb jutni, ha a szerhasználókat nem bűnözőként, hanem segítségre szorulóként kezeljük. A magyar állam sokkal jobban jár egy gyógyult szerhasználóval, mint egy börtönben ülő szerhasználóval. A drogdílerhálózatot viszont fel kellene göngyölítenie a rendőrségnek.

A rendpártiságot hagyományosan a jobboldallal szokták összekötni. Hogy fér össze a Szikra Mozgalom baloldaliságával ez az irány?

Az én baloldaliságom nem abból jön, hogy milyen könyveket olvastam, hanem abból, hogy honnan jövök. A gyermekvédelemben dolgozó anyukám egyedül nevelt fel a József utcában. A rendszerváltás után ez nem épp a rózsadombi életnek volt a szinonimája. Nekem a baloldaliság azt jelenti, hogy hogyan ne történjen meg az emberekkel az, amit én gyerekkoromban átéltem.

Másrészt pont baloldalról kell elmondani, hogy a biztonság szociális kérdés is. A dolgozó emberek mindennapi biztonságérzetéről van szó. Ha a köztereink állapota nem megfelelő, a biztonságérzet csökken, a frusztrációnk pedig nő. És pont az a probléma, ha ezt a meglévő frusztrációt, ezt a rossz közérzetet a baloldal eltagadja, mert akkor nem lesz szolidáris válasz. Akkor tényleg csak a jobboldali rendpártiság marad. És akkor jutunk el oda, hogy büntetik a köztéri hajléktalanságot, miközben az állam semmit nem tesz a hajléktalanellátó rendszer fejlesztéséért.

A főpolgármester-jelölti kampányban Vitézy Dávid is azért javasolta a BKK-rendészet felállítását, mert mindenkinek jár a biztonságos közlekedés. Karácsony Gergely és a lakhatási civil szervezetek akkor azzal támadták Vitézyt, hogy összemossa a hajléktalanságot az erőszakos viselkedéssel és a szexuális zaklatással. Kivel ért egyet? Támogatja a BKK-rendészetet?

A BKK-rendészet alapgondolatával nincs bajom, de szerintem az önmagában nem megoldás. Vitézy Dávid valódi problémára reagált, de az nem épp a megoldás irányába vitte a vitát, amikor A villamos nem hajléktalanszálló felirattal ragasztották tele a nyolcadik kerületi villamosokat.

Vitézy nem mond semmit a kegyelmi ügyről, miközben tudjuk, hogy a gyermekvédelmi rendszerből kikerülő fiatalok jelentős része hajléktalanságba kerül. Semmit nem mond a végrehajtó maffiáról, miközben az is nagymértékben hozzájárul a köztéri hajléktalansághoz. Inkább azért kellene dolgozni, hogy kevesebb ember kerüljön az utcára Budapesten. Nem hiszem, hogy az a megoldás, ha lepakolunk egy embert a villamosról. Én személyesen egyébként inkább a nőkkel szembeni zaklatásokkal találkozom a villamosokon. A brutális budapesti rendőrhiányt kellene orvosolni, az fontosabb lenne, mint a fővárosi rendészet bővítése.

Térjünk át egy másik témára! Lát ma hiteles baloldali erőt a parlamentben?

Olyan baloldali pártot nem látok, amely a valós problémákból kiindulva, cselekvő baloldali politikát vinne. A Szikra Mozgalom abban különleges, hogy mi nemcsak beszélünk a problémákról, hanem megpróbáljuk megoldani azokat. Például kilakoltatásokat akadályozunk meg, jogsegélyszolgálatot működtetünk, energiahatékonysági támogatást adunk a választókerületben élőknek. Szerintem erről szól a baloldali politika. Lehet, hogy ezek kicsi lépések, de megmutatjuk, hogy lehetne másként is működtetni az országot.

Elindulnak a 2026-os választáson pártként?

Soha ne mondd, hogy soha, de egyelőre nincs ilyen terv.

Miért nem?

A kérdés az, hogy mivel tudjuk a legtöbbet tenni a dolgozó emberek képviseletéért ebben a rendszerben. Szerintem nem azzal, ha pártot alapítunk, és minden erőforrásunkat a választási kampányba toljuk. Ha az a kérdés, hogy pártot alapítsunk vagy a jogsegélyszolgálat megerősítésével még több ember életét segítsük, akkor inkább a másodikat választom.

Az emberek életét komolyan befolyásoló döntések a parlamentben vagy kormányon születnek. Miért nem próbál meg a Szikra Mozgalom döntéshozó pozícióba kerülni?

Először le kell győzni a Fideszt, és rendszert kell váltani. Ha ez megtörtént, és helyreállítottuk a demokráciát, akkor felmerülhet a kérdés, hogy szükség van-e egy új baloldali pártra. Azt a régi szociáldemokrata választ tudom mondani, hogy egyszerre kell a hosszabb távú célért, a rendszerváltásért tenni, és azért dolgozni, hogy a mában segíteni tudjunk a rászorulóknak. Mi ezt a két dolgot csináljuk egyszerre.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A rendszerváltáshoz előbb le kell váltani a Fideszt, és az országgyűlési választáson – visszatérve a korábbi kérdésünkre – csak pártok indulhatnak.

Látjuk a közvélemény-kutatási eredményeket, látjuk, hogy mennyire erős a Tisza. Reménykedem abban, hogy az ellenzék győzni tud 2026-ban.

És önnek ebben milyen szerepe lehet?

2026-ban ismét elindulok ebben a választókerületben, ezzel szeretnék hozzájárulni a rendszerváltáshoz. 2021-ben legyőztük az előválasztáson a DK-t, a Momentumot és a Jobbikot. 2022-ben megvertük Budapest főispánját, a Kutyapárt társelnökét és a Mi Hazánk alelnökét.

A Tisza Párt mind a 106 választókerületben jelöltet keres. Mit szólt hozzá, amikor megtudta, hogy az ön körzetében is elindult a casting?

Még nem hallottam itt pályázóról. Azt tudom mondani, hogy Budapesten csak elveszíteni lehet a választást. Mi Józsefvárosban és Ferencvárosban 2019 óta öt választáson vertük meg a Fideszt, a rendszerváltás óta én kaptam ebben a választókerületben a legtöbb szavazatot. A 106 fejű sárkány itteni fejét már levágtuk. Ide jöhet egy másik lovag, és összeveszhetünk ezen, de még maradt 87 fej az országban. Engem nem az érdekel, hogy ki lesz a dicső lovag, hanem hogy megdögöljön a sárkány.

Magyar Péter azt mondja, hogy a sárkány legyőzéséhez a teljes politikai elitet le kell váltani, és erre csak olyanokkal van esély, akik nem vettek részt a politikában az elmúlt húsz évben. Mit lép, ha Magyar azzal vádolja, hogy ön gátolja a kormányváltást azzal, hogy nem lép vissza a Tisza javára?

Akik ebben a választókerületben laknak, azok pontosan tudják, hogy itt már megtörtént a rendszerváltás 2022-ben.

Ha Magyar Péter itt akar rendszert váltani, akkor nagyon nagy tévedésben van.

Messze több aktivistánk van a választókerületben, mint a három Tisza-szigetnek összesen. Itt mi el tudjuk végezni a feladatot, és szívesen segítünk abban, hogy máshol is rendszert váltsunk. Arra kellene fordítani az energiákat, ahol a valódi verseny lesz: a vidéki választókerületekre.

A Tiszával van bármilyen kapcsolata?

A helyi Tisza-szigetekkel volt egy találkozó, a IX. kerületi Tisza-szigetesek elhívtak egy rendezvényre beszélgetni. Nagyon jó embereket ismertem meg, egy részük már segített a 2022-es kampányban. Ezen felül nem kerestek. Szerintem nekik kell engem keresniük, hiszen én vagyok a regnáló országgyűlési képviselő.

Attól nem tart, hogy ha elindul ön is és a Tisza Párt még ismeretlen jelöltje, a Fidesz nevető harmadikként visszahódítja a választókerületet?

Arra készülök, hogy hármas versenyben is nyerni fogok, de természetesen szeretném ezt a szituációt addig rendezni olyan módon, hogy én legyek az ellenzéki országgyűlési képviselőjelölt ebben a választókerületben.

Milyen feltételekkel lépne vissza a Tisza jelöltje javára? Lát ilyen forgatókönyvet?

Én nem tudom, miért lépnék vissza. Jön egy ismeretlen jelölt, akit a nulláról kell felépíteni a választókerületben. Nem itt kellene elpazarolni az energiákat, hanem például Kalocsán, ahol valóban a nulláról kell elindítani az ellenzéki jelöltet.

A Fidesz épp most alakítja át a választókerületi beosztást Budapesten, az ön körzetéhez csatolják például a fideszes többségű V. kerület egy részét. Így már nem tud arra hivatkozni, hogy inkumbens jelöltként több esélye van, mint egy ismeretlennek. Nem rontja a tárgyalási pozícióját az átalakítás? Továbbra is ilyen biztos, hogy győzni tud?

Amikor megláttam a választókerületem új határait, az futott át először az agyamon, hogy ezt akár az alapján is rajzolhatták volna, hogy az életemben hol töltöttem már el sok időt. A második gondolatom persze az volt, hogy nem hiszem, hogy a kegyeimet keresné Kocsis Máté és Rogán Antal, miután évek óta próbálnak kicsinálni. De viccet félretéve, az én választókerületem magja változatlan. Csatlakozik még hozzánk az V. kerület egy része, a Palotanegyed és Belső-Ferencváros. Ha a teljes választókerületet nézzük, ezek az én környékeim, továbbra is ott élek Józsefvárosban, és az újonnan érkezett részekben is laktam már, vagy jártam oda dolgozni. Már a bejelentés napján kaptam üzeneteket önkormányzati képviselőktől, helyi lakosoktól, hogy várják a közös munkát. Amikor azt mondom, hogy megnyerem a választókerületet, az nem elbizakodottság, hanem az ott élők, a közösségem ismerete.

Magyar Péter Ungár Péter nyomán arról beszélt pár hete, hogy a fővárosi egyéni országgyűlési képviselők Duna Párt vagy Duna Egyesület néven szervezkednek ellene. Benne van ebben a szervezkedésben?

Ez az egész arról szól, hogy úgy keretezze, hogy az egyéni képviselők a Tisza alárendeltjei. Maga a Duna elnevezés is ezt szolgálja. Szerintem akkor van értelme pártot alapítani, ha egyrészt van mögötte választói akarat, másrészt van egy elképzelés, hogy miként lehetne leváltani az Orbán-rendszert, és utána mit csinálunk. Nem tudok arról, hogy épülne ilyen, és őszintén szólva nem látom, hogy ki tudna fejlődni egy olyan párt, amivel értékrendileg is tudok azonosulni.

Vona Gábor és Márki-Zay Péter után most egy újabb jobboldali politikusban, Magyar Péterben látja a reményt sok ellenzéki választó. Mi lehet az oka, hogy az ellenzék rendre jobboldali vezetőt keres, miközben a Policy Solutions felmérése szerint a magyarok többsége baloldali értékeket vall.

Ez annak a következménye, hogy milyen állapotban vannak a baloldali pártok. A főpolgármesteren kívül nem tudtak kitermelni egy hiteles vezetőt az elmúlt években. A választókon kívül ez Magyar Péternek is gondot okozhat.

A Fidesz legyőzéséhez arra is szükség van, hogy a baloldali liberális szavazók ne csak kényszerből szavazzanak adott esetben a Tiszára, hanem aktívan bekapcsolódjanak a küzdelembe, a szabadidejüket és a pénzüket is rászánják.

Ehhez viszont kell az, hogy azt érezzék, ők is képviselve vannak a szövetségben valamilyen módon. Tudom, sokan érzik azt, hogy hiányzik egy baloldali liberális vezető, de most azzal főzünk, ami van. A rendszerváltáshoz viszont szükség lesz a baloldali liberális tömbre és a szavazóira is.

A Tisza Párt az eddigi ellenzéki pártokkal nem akar szövetséget kötni.

Tökéletesen megértem azt, hogy Magyar Péter nem akar a DK-val együttműködni, az ő szempontjából ez egy teljesen valid állítás. Ha azonban mindenkit kizár, aki valaha a politika közelébe került, és nem akar együttműködni például velem, Hadházy Ákossal vagy a polgármesterek közül Baranyi Krisztinával, Pikó Andrással, Soproni Tamással, akkor egyszerűen nem lesz elegendő erőforrása és szavazata a rendszerváltáshoz. El kell döntenie, hogy rendszert akar váltani, vagy ellenzéki párttömböt építeni. Én a rendszerváltásért szívesen együttműködöm, de a ki a legerősebb ellenzéki párt versenyben nem szeretnék részt venni a jövőben sem.

Ha nincs tervben a pártalapítás, akkor mi lehet a Szikra jövője?

Nem gondolom, hogy nem alakulunk majd egyszer párttá, de előbb le kell váltani ezt a rendszert 2026-ban. Ha ez sikerül, és megteremtjük a demokratikus működés feltételeit a parlamentben is, akkor valószínűleg azt fogom javasolni a többieknek, hogy alakítsunk pártot.

Mi tényleg a semmiből, nulla pénzből, mindenfajta támogatás nélkül alapítottuk meg a mozgalmat, és egy hosszabb távú küzdelmet képviselünk. Nem gondoljuk, hogy holnap már 40 százalékon leszünk, de vannak már kézzelfogható eredményeink, és vannak önkormányzati képviselőink, én pedig bekerültem a parlamentbe. Mi ezt a politikát akarjuk folytatni, és egyébként csodálatos azt látni, hogy ilyen sok ember mindennap belerak valamit a mozgalom működésébe.

Hány tagja van jelenleg a mozgalomnak?

Összesen nagyjából ötszáz, de az EP-választás óta kb. tíz százalékkal nő a tagság havonta. Az látszik, hogy van igény valamilyen baloldali alternatívára, mert ha ezek az emberek csak az antiorbánizmust keresnék, akkor mehetnének a Tisza-szigetekbe is.

Van bármi értelme ma a parlamentben politizálni, miközben minden ellenzéki javaslatot lesöpör az asztalról a kétharmados többség?

A parlamenti munkára úgy gondolok, mint a képviselői munka egy állomására a sok más feladat mellett. Nyilván nem lehet rendszert váltani a parlamentben, de abban lehet eredményeket elérni, hogy az emberek élete egy kicsit jobb legyen. Írásbeli kérdések sorozatával 20 ezer embernek tudtam segíteni, amikor a kormány a rezsicsökkentés átalakításakor teljesen elrontotta a szabályozást a feltöltőkártyás áramfogyasztóknál.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A IX. kerületben évekig nem kezdtek el felújítani két tanuszodát, Baranyi Krisztina hiába írt többször is a tankerületnek, hogy az önkormányzat szívesen adna bele pénzt is. Amikor parlamenti képviselő lettem 2022-ben, elkezdtem írásbeli kérdéseket küldeni a kormánynak. Egy nappal az utolsó írásbeli kérdésem válaszadási határideje előtt a tankerület egyeztetésre hívta Baranyi Krisztinát, és megállapodtak arról, amit addig meg sem akartak hallgatni. Utána Rétvári Bence már azt tudta válaszolni, hogy megoldódott a probléma, és nincs itt semmi látnivaló. Ezeknek a nyomásgyakorlási eszközöknek van értelmük.

Amikor a Fővárosi Választási Bizottság döntött az olimpiai népszavazásról, Hadházy Ákos, Baranyi Krisztina, Csárdi Antal és Soproni Tamás társaságában ön is ott volt az ülésen. Múlt héten a Kúria megváltoztatta a választási bizottság döntését, és hitelesítette a népszavazási kérdést. Elkezdik gyűjteni az aláírásokat?

Meg lehet még támadni a kérdést az Alkotmánybíróságon. Várjuk meg, hogy ott mi lesz a döntés. Ha átmegy a népszavazás, akkor nyilván az emberek döntsék el ezt a kérdést, és természetesen részt veszek a gyűjtésben.

Mit szól ahhoz, hogy a szövetségese, Karácsony Gergely támogatja a budapesti olimpiát, ha az állam visszaadja a fővárosnak a forrásokat és biztosítja az olimpiai beruházásokat?

Nem beszéltem erről még Karácsony Gergellyel, de azt gondolom, hogy a budapesti fejlesztéseket nem az alapján kellene meghatározni, hogy az olimpiának mi a jó. Ez nem Karácsony Gergely és Orbán Viktor harca a budapesti fejlesztésekről. Egy csomó ember él ebben a városban, aki szeretne bejutni a munkahelyére, szeretne jobb egészségügyi szolgáltatásokat kapni, és szeretné, ha a gyereke normális körülmények között tanulhatna az iskolában. Az az alapvetés, hogy ezeket a fejlesztéseket meg kell csinálni. Az nem alapvetés, hogy legyen olimpia. Ha végtelen pénze lenne az országnak, és kijönne egy olimpia, akkor hajrá, de jelenleg nagyon nem ez a helyzet.

Én nem találkoztam a választókerületemben még olyan emberrel, aki arra panaszkodott volna, hogy nincs olimpia.

Olyannal találkoztam, aki arra panaszkodott, hogy rosszul működik az egészségügy, az oktatás, és nem érzi magát biztonságban. Ha majd tömegével jönnek oda hozzám az emberek, hogy a legnagyobb vágyuk, hogy rendezzünk olimpiát, akkor nyilván beállok a támogatók sorába.

Milyen eredményre számít, ha lesz népszavazás?

Nem szeretnék jósolni. Abban bízom, hogy ha lesz népszavazás, akkor Orbán Viktor megpróbálja meggyőzni a budapestieket először is arról, hogy hihetünk neki. Például azzal, hogy a jövő évi költségvetésben a főváros költségvetését helyreállítja, és olyan korrupcióellenes intézkedéseket vezetnek be, amelyek után joggal bízhatunk abban, hogy az állami pénzek nem folynak el. Azzal is meggyőzhetne az olimpiáról, ha olyan terveket rakna le az asztalra, amelyek minimálisan jelentenek csak plusz kiadást, és olyan beruházásokat valósítanának meg, amelyekre tényleg szükség van.

Korábban több interjúban is arról beszélt, hogy lejáratókampány folyik a Szikra Mozgalom ellen. Az antifa mozgalom 2023-as erőszakos támadásai után – mint később kiderült – teljesen alaptalanul vették őrizetbe a mozgalom egyik tagját. A házkutatás során lefoglalták a nő élettársának számítógépét, amin 12 év alatti gyerekekkel szemben elkövetett erőszakos felvételeket is találtak. A kormányzati médiában mindezeket önnel és a mozgalommal kötötték össze. A 444-nek azt mondta, alaposan megviselte a szervezetet a kormányzati média kampánya. Sikerült kijönni a gödörből?

Szerintem érdemes arról beszélni, hogy milyen hatással van az emberek életére egy mindenfajta igazságot nélkülöző, brutális állításokat megfogalmazó kampány. A magyar rendőrség minden egyes közleményében és döntésében nekünk adott igazat, a vádaknak egyetlen pontja sincs, amelyben legalább részigazság lett volna. Olyan szempontból kijöttünk, hogy létezünk, és csináljuk a dolgunkat, de egy ilyen brutális lejáratókampány nyomot hagy az emberekben. Vannak olyanok a mozgalomban, akik a mai napig hordozzák a sebeket.

Végtelen szolidaritással néztem végig Magyar Péter múltkori sajtótájékoztatóját. Deepfake videót még nem gyártottak rólunk, de azokat mind átéltem, amiről beszélt. Volt olyan, hogy az egyik elnökségi tagunk felhívott egy EP-képviselőt, egyszer csak megszakadt a vonal, majd az EP-képviselőnek visszajátszotta a telefon csak azt a részt, amit a mi elnökségi tagunk mondott. Úgy tűnik, ez része lett a magyar politikának. Sajnos nem arról szól, hogy miként oldjuk meg az emberek problémáit, és javítsuk a rendszereket, hanem hogy miként hallgassuk le az ellenzéket, és milyen lejáratókampányt indítsunk ellenük.

Miért érte meg akkor beszállni a politikába, és otthagyni a civil szférát?

Azt előre tudtam, hogy személyes szinten nem lesz jó döntés, három és fél év alatt legalább tízet öregedtem, de tudatos volt a váltás. Több embert is felkerestem a 2021-es előválasztás előtt, hogy szerintem szükség lenne egy baloldali képviselőre, és elmondtam, milyen elvek mentén kellene képviselni az embereket az én elképzelésem szerint. Mindenki visszadobta a labdát, úgyhogy el kellett döntenem, vállalom-e a feladatot. Nagyon büszke vagyok arra a munkára, amit elvégeztem a csapatommal.

Anyagilag sem lehetett rossz váltás.

Szerintem a piacon is tudnék annyit keresni, mint most. Azt is gondolom, hogy jobban kéne adóztatni azokat, akik hozzám hasonlóan keresnek. Ezért is adom a fizetésem harmadát helyi civil szervezeteknek. Az is a cselekvő baloldal része, hogy azt a pénzt, amivel megadóztatnám a gazdagokat, olyan feladatokra juttatom, amiket ma a magyar állam nem végez el.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!