Kettővel kevesebb képviselője lesz Budapestnek, teljesen átrajzolják a választási térképet
2024. november 19. – 07:50
„Éjjel van, és megjött a Fidesz javaslata a választókörzetek átrajzolására! Budapestre egy választási atombombát dobtak le, gyakorlatilag minden körzetet átrajzolnak” – fogalmazott Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője a Facebookon, miután hétfő este megkapta a kormány javaslatát a választási törvény módosításáról, amelyről kedd délelőtt 11 órától tárgyal a parlament igazságügyi bizottsága.
A KDNP-s Vejkey Imre hétfő délután hívta össze a bizottságot. A napirenden szerepel a választási törvény módosítása, amit még be sem nyújtott a kormány az Országgyűlésnek. A bizottság tagjai este 23 óra előtt nem sokkal kapták meg a 65 oldalas javaslatcsomagot, amely legfontosabb része a választókerületi beosztás teljes átalakítása. A Választási Földrajz később részletes elemzéssel jelentkezik a Telexen a módosításokról.
A legfontosabb változás, hogy
- Budapesten az eddigi 18 helyett csak 16 választókerület lesz, azaz kettővel kevesebb egyéni képviselő juthat be az Országgyűlésbe a fővárosból. A módosítás az ellenzéket érintheti érzékenyen, 2022-ben ugyanis a 18-ból 17 választókerületben a hatpárti ellenzék jelöltje nyert. A módosításhoz az összes fővárosi választókerületet átrajzolják.
- Pest vármegyében az eddigi 12 helyett 14 választókerület lesz 2026-ban, és
- módosítják Fejér és Csongrád-Csanád vármegye beosztását is.
A Választási Földrajz térképe az új választókerületi beosztásról:
A Nemzeti Választási Iroda elnöke a 2022-es választás, majd legutóbb a júniusi EP- és önkormányzati választás után is felhívta a parlamenti képviselők figyelmét, hogy hozzá kell nyúlni a választási térképhez, mert a jelenlegi beosztás törvénysértő. A törvény szerint az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál legfeljebb 20 százalékkal lehet kevesebb vagy több választópolgár. Ha 20 százaléknál nagyobb az eltérés, módosítani kell a beosztást.
Az elmúlt években olyan sokan költöztek Pest vármegyébe, hogy a 2022-es országgyűlési választáson már hét választókerületben is meghaladta a törvényileg megengedett 20 százalékos eltérést az ottani választók száma. Somogy és Tolna vármegyében pedig pont a fordítottja történt: az országos átlagnál jóval kevesebb választó szavazhatott egy-egy választókerületben. Ez az aránytalanság azért is problémás, mert így egy Somogy megyei képviselő mandátumához jóval kevesebb szavazatra van szükség, mint egy Pest vármegyei képviselőéhez.
A választókerületi beosztás azért is fontos, mert lényegében itt dől el a választás. A 199 országgyűlési képviselőből 106-ot az egyéni választókerületek delegálnak, és 93-an jutnak listáról mandátumhoz.
A jelenlegi törvény szerint az országgyűlési választás előtti évben már nem szabad módosítani a beosztást, így legkésőbb idén év végéig orvosolnia kell az Országgyűlésnek a problémát. Gulyás Gergely a szeptember 12-i kormányinfón újságírói kérdésre azt ígérte, hogy ez meg is fog történni, és helyreállítja a parlament az aránytalanságot. Az MSZP-s Vajda Zoltán pár hete benyújtotta a Választási Földrajz két kutatójának, Bódi Mátyásnak és Kovalcsik Tamásnak a javaslatcsomagját az új választókerületi beosztásra, amit a Telexen is részletesen bemutattak. Az előterjesztést azonban vita nélkül lesöpörte az asztalról a parlament igazságügyi bizottsága.
Lex Vitézy
A hétfő éjjel kiküldött törvénymódosítóban jó pár adminisztratív, technikai részlet is van a Nemzeti Választási Iroda javaslata alapján. Rendeznék például azt is, hogy a jövőben mi a teendő akkor, amikor olyan végletekig szoros választási eredmény alakul ki, mint a júniusi főpolgármester-választáson. Karácsony Gergely az első számolás után a szavazatok mindössze 0,04 százalékával, 324 szavazattal előzte meg Vitézy Dávidot.
A javaslat alapján a jövőben újraszámolhatják a szavazatokat, ha az első és második helyezett közötti különbség
- az önkormányzati választás az összes leadott szavazat 0,5 százalékánál,
- az országgyűlési választáson 101 szavazatnál kisebb.
Az újraszámolást az érintett jelöltek az önkormányzati választáson a szavazást követő napon 10 óráig, az országgyűlési választáson a szavazást követő napon 10 óráig vagy a külképviseleten és átjelentkezéssel szavazók szavazatainak megszámlálását követően, azaz a szavazást követő hetedik napon 10 óráig kérhetik.
Szavazategyenlőség esetén minden esetben automatikusan újra kell számolni a szavazatokat. Eddig ilyen esetben új, időközi választást tűztek ki.
Költséghatékonyságra és a szavazatszámlálás felgyorsítására hivatkozva nem lesz kötelező borítékot adni a választóknak a szavazólap mellé, és a jövőben nem kell lakcímkártyát vinni a szavazásra, elég lesz személyi igazolványt, útlevelet vagy jogosítványt felmutatni. A választási értesítőt a jövőben választópolgárok elektronikus tárhelyére is elküldi az NVI.