RSS
Cserna-Szabó András új regényében, a Zerkó, Attila törpéjében egy egykor hatalmas falloszú és mocskos szájú törpe mesél az 5. század barbár világáról, Karthágótól Szentesig, a hun király udvaráig. Az íróval arról is beszélgettünk, hogy miért kattant rá a világ a nem túl sikeres barbárra, Attilára, mennyire tekinthető fikciónak a középkori történetírás, elriasztja-e az olvasókat egy káromkodó, modern szövegeket is kölcsönző mesélő, és megfőzhetők-e ma is a római hedonizmus tombolásakor kitalált ételek.
Újabb díjat kapott a Dívák című, HBO-s dokumentumfilm. Most a premier után két évvel a szereplők, Szani, Tina és Emese elmesélték nekünk, hogyan boldogultak az érettségit követő, mentális problémákkal és függőségekkel terhelt felnőtt éveikben. Diagnosztizált autizmus és masszív ökoszorongás, visszatérő alkohol- és drogproblémák, abuzív párkapcsolat és abortusz a beszélgetésben.
Első írott nagyinterjúját a Telexnek adta Novák Katalin köztársasági elnök. Kiderült, hogy hetente találkozik Orbán Viktorral, és eddig is volt lehetősége neki kritikát megfogalmazni, de nem ezt érzi fő feladatának. Elárulta, mit kért Duda lengyel elnöktől a varsói útján, és elutazna-e Moszkvába. Elképzelhető, hogy elnökként törvényjavaslatot nyújt majd be a parlamentnek, de nem az abortuszszabályokkal kapcsolatban. Egyik kedvenc filmje a Pretty Woman.
„Tudtuk, hogy széllel szemben pisilünk, de erre senki nem számított”, véli Németh-Kiss Pálma, akinek nemrég jogerősen is igazat adott ugyan a bíróság, miután az őt molesztáló polgármestert pénzbüntetésre ítélte, az anyakönyvvezető azonban a Telexnek adott interjújában most elmesélte, a faluvezető hogyan indított ellene bosszúhadjáratot és hogyan késztette hallgatásra egész Tyukodot.
Nyáron visszatér a League of Legends videójáték európai topligájába Kiss „Vizicsacsi” Tamás, aki 2019-es visszavonulása után elég kalandos úton jutott el újra idáig. Az egyik legismertebb és legsikeresebb magyar e-sportolóval beszélgettünk a visszatérésről, az esport fejlődéséről, a magyar rendszer hiányosságairól és arról, hogy összejöhet-e idén is a vb-szereplés.
A Giro d'Italia hazai fogadtatása sokakat meglepett, mert eddig itthon nem voltak jelei az ilyen szintű bringaimádatnak. Erre a hullámra kell felülni a Magyar Kerékpáros Szövetségnek is, mondta interjúnkban Princzinger Péter, aki arról is beszélt, hogy a Tour de France is idecsalogatható, de nagy hiány, hogy itthon jelenleg nincs olyan profi csapat, ami felfuttatná a tehetségeket.
A Zanox üde színfoltja a mostani magyar filmeknek, egy romantikus tinivígjáték, amiben speciel a főszereplő visszamegy az időben egy házi pálinkától. Az alkotókkal beszélgettünk arról, hogy mennyit lehet viccelni egy olyan történetben, amiben gyógyszerre iszik a főszereplő, és hogy milyen zenéket hallgatnak a tizennyolc évesek.
A Momentum frakcióvezetője nem zárja ki, hogy pártja együttműködik Márki-Zay Péterrel a jövőben. Szerinte főként az okozta az ellenzék választási kudarcát, hogy nem volt vonzó ajánlatuk. Az új frakció segítene a kormánynak hazahozni az uniós forrásokat, mert szerintük Orbánék nem értik az EU játékszabályait. Megkérdeztük a Momentum volt elnökét, hogy lesz-e még valaha miniszterelnök-jelölt, és mi lesz pártja első törvényjavaslata a parlamentben.
Testközelből átélt rendszerváltásról, családon belüli besúgókról, kaotikus szerelmi viszonyokról és az erőszak szexualizálásáról beszélt friss életrajzi könyve apropóján Péterfy Bori, Orbánt viszont nem akarta már megint szóba hozni. Interjú a színész-énekesnővel.
Gyengének találta Toroczkai első parlamenti felszólalását, és kizártnak tartja, hogy a Jobbik és Mi Hazánk szövetséget kössön, bár több javaslatot is mindketten megszavaznának a parlamentben. Arról is kérdeztük a Jobbik elnökét, hogy Gyurcsánynak érzi-e magát, és továbbra is megtartja-e a vidéki melós karakterét.
Vágynak-e bosszúra az áldozatok? Mi működhet prevencióként? Miért nem lehet egy anya gyáva, és mi múlik azon, hogy mennyi ideig tart a magány? Berkesi Zsuzsa, a Beszélj róla! projekt alapítója, Anoni Maraként saját bántalmazását és terápiáját írta meg a Bűn és bűnhődés című könyvében, most Jó leszek címen regénye jelent meg a témáról. Interjú.
Nem mondott igazat a választóknak Márki-Zay Péter, amikor ellenzékváltást ígért, és hiba volt az LMP képviselője szerint civil jelölteknek is megengedni az indulást az előválasztáson. Megkérdeztük Ungártól, mit gondol Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról, és lesz-e szorosabb szövetség a DK és az LMP között, de arról is beszélt, hogy pártja nem fogja Karácsony Gergelyt támogatni főpolgármester-jelöltként garanciák nélkül.
Cseh László 1999 után először hiányzik a szerdán kezdődő országos úszóbajnokságról. Beszélgettünk vele arról, mikor volt a legtöbb esélye Michael Phelps legyőzésére, hogyan kapta el az olimpiai feszültség, mit kezdene egy időgéppel, mennyire zavarta az asztma, és hogy hogyan zajlott a nagy összeveszés edzőjével, Turi Györggyel. Elmondta azt is, bocsánatot kért Szepesi Nikitől, amiért sok éve aláírt ellene. Interjú.
A Párbeszéd várható új társelnöke a balra át és a zöldre át politikájával dinamizálná a pártot, miközben a hatpárti szövetségben szerinte „most adnunk kell egymásnak teret az útkeresésre”. Az ellenzéki pártok hibáztatós mondatait nem tartja termékenynek, inkább már az európai parlamenti kampányra készülne, amelyen nemcsak külön listával indulnak, de Jávor Benedek személyében a listavezetőjüket is megnevezte.
Radikálisan megújítaná a Jobbikot Stummer János a választási vereség után, és még az sem kizárt, hogy elindul a pártelnöki posztért a nyár eleji tisztújításon. Sok mindenben nem értettek egyet Jakab Péterrel, de azt egy pillanatig nem bánja, hogy nem tartott Toroczkaiékkal. A parlamentből távozó Stummer Jánost arról is megkérdeztük, hogy le kellene-e mondania a Jobbik elnökének a vereség után. Interjú.
„Az ég szerelmére, akkorát buktunk, mint az üveges tót. Tehát akinek ezek után nincs felelősségérzete az ellenzéki oldalon, aki nem tesz fel magának kérdéseket, vagy aki úgy érzi, hogy mindent jól csinált, az szerintem pszichopata” – mondta a főpolgármester, aki ugyanakkor elismerte, hogy az az egység, amit kiírtak a plakátokra, nem jött létre politikai, tartalmi, bizalmi értelemben. Interjú.
Az oligarchák elleni szankciókkal lehet megállítani Putyint, nem a hitelkártyák letiltásával, mondta a Telexnek Kira Jarmis, a bebörtönzött Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető szóvivője. Szerinte még azok is, akik korábban Putyint támogatták, kezdenek rájönni, hogy az ukrajnai invázió mennyire veszélyezteti a normális életmódjukat. Azonban a Kreml szereplői félnek kiállni Putyinnal szemben – pedig szerinte a rendszer kártyavárként omolna össze, ha elkezdenének kitáncolni mögüle szövetségesek. Jarmis úgy véli, Navalnij nemcsak az egyetlen alternatíva, de egy nap majd Oroszország elnöke is lesz.
Mi lehet az orosz stratégiai cél? Min múlik, hogy most megállnak, vagy megindulnak Ukrajna ellen, mi a következő lépés? Interjú Rácz András biztonságpolitikai elemzővel, aki szerint ez egy döntő pillanat, Moszkva most szó szerint ráparkolt az ukrán határra, és azt figyeli, mit lép a Nyugat a szakadár területek orosz elismerése után.
Hogyan értelmezzük Magyarország fejlődését a világtörténelmi folyamatok részeként? Milyen globális válságjelenség farvizén jött létre a NER, és meddig maradhatnak fenn az alapjai? Interjú Gerőcs Tamás közgazdász-kutatóval.
Gyurkó Szilviát gyermekjogi szakértőként és a Hintalovon Alapítvány alapítójaként ismerik, két éve viszont egy teljesen más problémára hívta fel a figyelmet: a munkafüggőségre. Ekkor vallott először arról, hogy az ő életében milyen károkat okoz a folyamatos túlórázás. A problémával csak úgy tudott megbirkózni, hogy egy évig egyáltalán nem dolgozott, csak pihent. A sabbatical tapasztalatairól mesélt a Telexnek. Interjú.
Semmelweis Ignác életéről készített színdarabot Mark Rylance Oscar-, Tony- és Olivier-díjas brit színész. A bristoli bemutató után arról beszélgettünk vele, hogy honnan jött az anyák megmentőjének emléket állító darab ötlete, illetve hogy mi a különbség az ötszáz fős élő közönség előtt játszott színdarab és egy több százmilliós, viszont láthatatlan közönség által nézett Netflix-film között, de szóba jött Röhrig Géza és Nemes Jeles László is.
A határoknál több mint százezer orosz katonát felvonultató Putyin szerint Ukrajna nem is létezik, de az ukrán nemzeti lelkületben benne van a kőkemény ellenállás. Identitás, nyugati kapcsolatok, magyar kisebbség, történelem: interjú a Kárpátaljáról elszármazott Fedinec Csilla Ukrajna-szakértővel háborúról és békéről.
Az önkormányzatok szabadságát ígéri Márki-Zay Péter szakértője. A budaörsi polgármester évekig perelte az államot a szolidaritási hozzájárulás miatt, kormányváltás után azonnal eltörölnék. Visszaadná az iskolákat az önkormányzatoknak, megemelné az ott dolgozók bérét, és megállítaná a természetromboló beruházásokat az agglomerációban.
Minden eddiginél súlyosabb jogvitákba keveredhet Magyarország az Európai Unióval, ha az ellenzék feles többséggel írná felül az alkotmányt – mondja az uniós joggal foglalkozó német alkotmányjogász professzor, Armin von Bogdandy. Bár Magyarországon szerinte megsértik az Unió alapvető értékeit, a kormány jóval „okosabban” jár el jogi kérdésekben, és nem használja úgy a bíróságokat a politikai ellenfelekkel való leszámolásra, mint a lengyel politikai vezetés.
Se a Fidesszel, se a balliberálisnak tartott ellenzékkel nem akar együttműködést a 3–5 százalékosra mért Mi Hazánk Mozgalom elnöke. Szerinte bekerülnek a parlamentbe, ahol királycsinálók lehetnek. Egy nyíltan LMBTQ-tag nem érezné jól magát náluk. Toroczkai László beszélt a romák védelméről és arról: mit kéne ma megostromolni a tévészékház helyett. Interjú.
„A jelenlegi állás szerint semmit nem szeretnék csinálni a Fidesszel” – állítja Magyarország egyik leggazdagabb embere, aki Megoldás Mozgalom néven alapított pártot. Úgy véli, akár második legnagyobb erő is lehetnek a választásokon. Először az ellenzéki tömörüléssel törekedett volna partnerségre, de ma már azt mondja: ez lezárt ügy, nincs miről tárgyalni. Gattyán György szerint semmiféle szerepe nem volt a Fidesznek a bejelentkezésében, és nincs kapcsolata a NER-rel. Célokról, politikai ambíciókról, a Fideszhez vagy éppen az ellenzéki oldalhoz fűződő viszonyáról is kérdeztük.
Soha nem kapott még annyi gyűlöletet, mint az utóbbi időben, de túl van rajta, és arra készül, hogy pártjával hozzá tud járulni a Fidesz leváltásához. Kampánystratégia, egyéni körzetek, parlamenti tervek, harmincéves távlatok, Márki-Zay Péter, Pokorni Zoltán és a füvezés. Interjú Kovács Gergővel, az MKKP elnökével.
Lehet, hogy a választás után üres kasszát találnak, de a magyar egészségügy egyszerűen nem fog működni, ha nem tesznek bele évi 1000-1200 milliárd forintot – mondta a Telexnek Komáromi Zoltán, az egyesült ellenzéki egészségügyi programjának kidolgozását koordináló DK-s politikus. Nem akarnak fizetős egészségügyet, csak újra lehetővé tennék, hogy az állami kórházakban a normál ellátás után fizetős rendeléseket végezzenek.
Lengyel Róbert közel 25 évig rendőr volt, majd kétszer is Siófok polgármesterének választották. Most Márki-Zay Péter belügyi, rendészeti szakértőjeként az ellenzék választási programján dolgozik. Szerinte Pintér Sándor „jól összerakta” a belügyet, és politikai tisztogatásnak nem látja értelmét, de nem venné biztosra, hogy egy új kormány a helyén hagyná a TEK vezetőjét. Béremelést, életpályamodellt és igazságos nyugdíjazást ígér, valamint a TEK és a Készenléti Rendőrség átszervezését.
Ha a gyerekei majd megkérdezik Thuróczy Szabolcsot, hogy tett-e valamit, hogy felemelje a hangját, akkor el tudja majd mondani a Bűnös város kapcsán, hogy a maga módján néhány dolgot megpróbált. Futballmeccsekre a mai napig jár, és nincs oda a magamutogató, vonulgató szurkolói vonalért. A színésszel a színházak helyzetéről, a sportról, a Ferencvárosról, a magyar futballról és azt övező hangulatról beszélgettünk. Interjú.