Meghalt a fia, még a temetésre sem engedték ki az anyát a börtönből
2024. július 18. – 12:01
Csak a legritkább esetben kapnak engedélyt az elítéltek, hogy a börtönből meglátogathassák a halálos beteg hozzátartozójukat, vagy részt vegyenek a temetésükön. Ennek az lett a következménye, hogy manapság már egyre kevesebben próbálkoznak ilyen kérelemmel. A Magyar Helsinki Bizottság cikke szerint 2022-ben és 2023-ban beadott 182 kérelemből mindössze 46-ot engedélyeztek. Gyakran előfordul, hogy az elutasítást is már csak a temetés után kapja meg az elítélt.
A jogvédő szervezet ügyfele, Brigitta egy vidéki börtönben tölti le többéves büntetését. Egy éve váratlanul meghalt a nagyobbik fia. A nő a leghosszabb, ötnapos „kegyeleti eltávozást” kért az intézmény vezetésétől, és elektronikus nyomkövető (lábperec) viselését is vállalta. Kérvényt adott be a család és a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje is, hogy gyorsítsák a folyamatot.
A törvény szerint a börtönparancsnok csak kivételes esetben tilthatja meg, hogy a fogvatartott részt vegyen a temetésen, ám a gyakorlatban több az elutasítás. Ez történt Brigittával is. Egy nappal a temetés előtt közölték vele, hogy elutasították a kérelmét. Csak úgy lehetett volna ott a fia temetésén, ha kifizeti, hogy vezetőszáron, kéz- és lábbilincsen vigyék el szertartásra 2–3 börtönőr felügyelete alatt, majd a ceremónia végén azonnal visszaszállítják a börtönbe. A nő ezt nem vállalta, így csak úgy tudott kapcsolatba lépni a családjával, hogy ők Skype-on jelentkeztek be a sír mellől fél órára.
„Ne játssza itt a gyászoló anyát!” – mondta az egyik nevelő röhögve Brigittának, aki lelkileg teljesen összeroppant. A magyar börtönökben nem kapnak semmifajta segítséget a fogvatartottak a gyász feldolgozásához.
A Helsinki Bizottság szerint az emberi méltósághoz való jog sérthetetlen emberi jognak számít, és ebből következően a kegyeleti jog is alapjog. Ezt a Büntetés-végrehajtási Kódex is tudomásul veszi, amikor kimondja, hogy a közeli hozzátartozó temetésén való részvétel csak kivételes esetben tiltható meg. Így például csak abban az esetben, ha annak valamilyen nyomós közegészségügyi, közrendészeti indoka van vagy újabb bűnelkövetést akadályoz meg. Brigitta esetében ilyenre nem hivatkoztak.