Húszezer aláírás jól mutatja, melyik pártnak van ereje, sokan már az első akadályt elbukták

Legfontosabb

2024. május 7. – 15:59

Húszezer aláírás jól mutatja, melyik pártnak van ereje, sokan már az első akadályt elbukták
Jakab Péternek még a kígyó sem segített, hogy el tudjon indulni az EP-választáson – Fotó: Jakab Péter / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

Minden eddiginél nagyobb szavazólapot kapunk a június 9-i európai parlamenti választáson: 11 lista közül lehet majd választani. A pártoknak legalább 20 ezer érvényes ajánlást kellett összegyűjteniük két hét alatt az induláshoz. Ilyen számú aláírás összegyűjtéséhez már elég sok valódi támogató kell és megfelelő szervezettség, sőt országos hálózat. Az ajánlásgyűjtés így a pártok előzetes erőfelmérésére is alkalmas: megmutatja, egyáltalán kinek van számottevő bázisa.

A választási iroda ugyan 36 jelölőszervezetet vett nyilvántartásba, de ezek töredéke tudta csak megugrani az első akadályt. A péntek délutáni határidőre csak 13 listát adtak le, az ajánlások számlálása után azonban kiesett még 2 lista.

Nem sikerült elegendő aláírást összegyűjtenie az ex-jobbikos Jakab Péter új pártjának, a Nép Pártjának, és elbukta a választást a kevésbé ismert Új Alternatíva Párt is. Jakab szombaton azt írta Facebook-oldalán, hogy 20 300 ajánlást gyűjtöttek össze, mivel azonban ebből 400 érvénytelen lett, nem lett meg az induláshoz elvárt 20 ezer.

A Nemzeti Választási Iroda későbbi tájékoztatása alapján azonban valójában ennél jóval kevesebb érvényes ajánlása lehetett Jakabéknak. A választási iroda csak addig nézi az íveket, amíg matematikailag van esély a 20 ezer érvényes ajánlásra. A Nép Pártján első 274 ajánlóívének 2192 sorából 522-ben nem találtak érvényes ajánlást: vagy üres volt a sor, vagy hibásan töltötték ki azt. Ha a maradék 2262 íven már minden ajánlás érvényes lett volna, akkor sem lett volna meg nekik a bűvös 20 ezer.

Az Új Alternatíva Párt még ennél is kevesebb aláírást tudott összegyűjteni, de volt három olyan párt, amely felvette ugyan az íveket, de később jelezték, hogy nem jártak sikerrel. A Thürmer Gyula-féle Munkáspárt még május 1-jén is harcolt az aláírásokért, de idén elmarad a munkásforradalom. A 2019-es EP-választás előtt még sikerrel vették az első akadályt, majd 20 ezernél jóval kevesebb, 14 452 (0,42 százalék) szavazatot kaptak a választáson. A komoly különbség mögött az állhat, hogy egy választó akár több pártot is ajánlhat az aláírásával, de a választáson csak egy párt mellett ikszelhet (különben érvénytelen a szavazólap).

Információink szerint több kisebb – köztük komoly állami támogatással rendelkező – ellenzéki párt is alaposan megszenvedett azért, hogy meglegyenek időben az ajánlásokkal. Az EP-választáson a legmagasabb a belépési küszöb a pártoknak a 20 ezer aláírással. Ráadásul ennél jóval többet érdemes leadni a választási irodának, mert a hibás adatokkal kitöltött ajánlásokat nem számolják.

Gyorsaság vs. mennyiség

Április 20-án, a kampányidőszak első napján óriási lendülettel vágott bele minden párt az aláírásgyűjtésbe. Sokan már reggel 8 órakor ott voltak az NVI épületénél, hogy mihamarabb felvegyék az íveket, és felállítsák pultjaikat az utcákon. Míg a kisebb pártoknál az utolsó pillanatig az a kérdés, hogy meglesz-e a 20 ezer aláírás,

a nagyobb pártoknak két taktikát javasolnak a kampánytechnikai könyvek: te legyél a leggyorsabb, vagy te gyűjtsd össze a legtöbb ajánlást.

A Fidesz–KDNP az előbbit választotta, és már az első nap, alig négy óra alatt teljesítette a kötelezőt. Menczer Tamás dél után pár perccel bejelentette a Fidesz Facebook-oldalán, hogy összegyűlt a 20 ezer ajánlásuk. Hétfőn át is adták az aláírásokat a választási irodának, így elsőként a kormánypártok EP-listáját vette hivatalosan nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság.

A legnagyobb sor a budapesti Széll Kálmán téren a Tisza Párt pultjánál volt április 20-án, amikor Magyar Péter megkezdte az ajánlások gyűjtését az EP-választásra. 11:39-kor már azt írta ki Facebookra, hogy megvan a 20 ezer aláírás. Hogy az alig pár hete indult, nulla infrastruktúrával rendelkező párt valóban ilyen gyorsasággal összegyűjtötte-e az induláshoz szükséges aláírásokat, azt soha nem fogjuk megtudni. A választási irodának ugyanis csak tíz nappal később, múlt kedden adták át az ajánlóíveket.

A gyorsasági versenyben így hivatalosan és ellenőrizhető módon a Mi Hazánk Mozgalom lett a második, Dúró Dóráék április 29-én jelentették be listájukat a választási irodának. A sajtótájékoztatójukon el is büszkélkedtek vele, hogy az ellenzéki pártok közül nekik sikerült elsőként összegyűjteniük az induláshoz szükséges ajánlásokat.

A DK-MSZP-Párbeszéd azt a taktikát választotta, hogy a lehető legtöbb aláírással sétáljanak be az NVI épületébe, és videón mutassák meg a méretes dobozokat. Állításuk szerint több mint 60 ezer aláírást gyűjtöttek össze országszerte, amivel azt kívánták jelezni: komoly támogatottság van mögöttük, és érdemes lesz rájuk szavazni június 9-én. Ez azért fontos, mert a bizonytalan választók szeretnek az erősebb pártokhoz húzni. Ez a Fidesz sikerének egyik titka, de részben ennek köszönhető Magyar Péter pártjának villámgyors növekedése is.

Molnár Csaba DK-alelnök a Telex műsorában arról beszélt: a DK már korábbi választások előtt is az utolsó pillanatig kihasználta az időt az ajánlások gyűjtésére. A nagyobb pártoknál ugyanis nem az a kérdés szerinte, hogy meglesz-e a kellő számú aláírás. Inkább arra használják fel ezt az időszakot, hogy aktivistáikkal kint legyenek az utcákon, és mutassák a választóknak: itt vannak, léteznek. Messze a baloldali szövetség vette át a legtöbb ajánlóívet (17 ezer), ám azt nem tudni, hogy valójában hány érvényes ajánlást adtak le, a választási iroda ugyanis csak a húszezredik érvényes szignóig számol.

Vona Gábor tavaly szeptemberben indult Második Reformkor nevű pártja sokak meglepetésére korán, már múlt hétfőn azt közölte, hogy megvannak a 20 ezer ajánlással. Végül csak pénteken adták át az aláírásokat a választási irodának, így a hétfői bejelentéssel leginkább csak azt akarták mutatni a választóknak: alig nyolc hónappal a megalakulásuk után már akkora országos hálózat van mögöttük, hogy több parlamenti pártot is leköröznek az ajánlásgyűjtésben.

Az utolsó pillanatig kivárt a Jobbik-Konzervatívok és Jakab Péter pártja, a Nép Pártján is. Miközben a többi párt még a határidő előtt is aktívan osztotta meg a fotókat, videókat az ajánlásgyűjtésről, Jakab Péter inkább a miskolci polgármesterjelöltjük, Lehoczki László mellett kampányolt. Nem is lett meg a 20 ezer érvényes ajánlás az EP-választásra, ami aligha véletlen. Jakab nem ma kezdte a politikát, így pontosan tudhatta, hogy a pártok mindig jóval több ajánlást adnak le, hogy a hibásan kitöltött ívek miatt ne kerüljön veszélybe az indulásuk.

Valószínűleg felmérte a terepet, hogy új pártjával nem számíthat túl jó eredményre, és egy ügyes kormányzással elkerülte a választási bukást.

Így nem kell azt mondania, hogy nem mert elindulni az EP-választáson, hiszen leadtak állítása szerint több mint 20 ezer ajánlást. Rajtuk kívül álló okok miatt azonban nem lesznek rajta a szavazólapon, így a következő választásig nyert két évet az építkezésre.

Az utolsó pillanatig kérdés volt, hogy megugorja-e az első akadályt a Mindenki Magyarországa Néppárt, Márki-Zay Péter ugyanis az utolsó napokban több Facebook-posztban is nyíltan bevallotta: nem állnak túl jól az ajánlások gyűjtésében. Még az utolsó nap délelőttjén is arról beszélt: éjjel 21 200 aláírást számoltak össze, de szükség van még párra, hogy biztosítva legyen a 20 ezer érvényes ajánlás. Ez végül sikerült, a zárás előtt pár perccel leadták az íveket, így Márki-Zayék pártja is rajta lesz a szavazólapon. Kérdés ugyanakkor, hogy milyen eredményre számíthat a Mindenki Magyarországa Néppárt, ha már a 20 ezer ajánlás is ilyen kínkeservesen lett meg.

Mi kell a sikerhez?

Nem véletlen, hogy ennyire megszenvedtek a pártok a 20 ezer ajánlás összegyűjtésével. Ennyi ajánláshoz már komoly infrastruktúrára és sok-sok aktivistára van szükség. Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója a CPAC Hungaryn elárulta a kormánypártok titkos receptjét: „Az elvégzett munkában hiszünk. Sose verhetnek meg minket lábon.”

„Ebben a versenyben neked kell, hogy a legtöbb aktivistád, a legtöbb utcai harcosod, a legjobb adatbázisod legyen. Neked kell a legszorgalmasabbnak lenni, a legtöbb lépést megtenni, a legtöbb ajtón bekopogtatni, és a legtöbb emberrel beszélni.”

A Fidesz az állítja: 50 ezer aktivista segíti a munkájukat, és „a valaha volt legerőteljesebb EP-kampányt” folytatják. Az aktivisták és köztéri pultozás mellett – mint Kubatov is fogalmazott – jó adatbázis is kell. A pártok a kampányidőszakokon kívül is időről időre petíciót indítanak, amely egyik célja, hogy begyűjtsék a választók adatait, és könnyebben érjék el őket az ajánlásgyűjtéskor, majd a választás napi mozgósításban. Menczer Tamás is arról beszélt, hogy a következő hetekben személyesen felkeresik azokat, akik megadták az elérhetőségüket erre a célra.

Az új és kisebb pártok azért is vannak nehéz helyzetben, mert a korábbi választási kampányokból még nincs akkora adatbázisuk, mint a régebbi politikai erőknek, az országos aktivistahálózat kiépítése pedig hosszú évek kemény munkája, ami kevésbé látszik a nyilvánosságban. Ez utóbbit nem lehet megspórolni, a négy kétharmad ugyanakkor azt mutatja:

az ellenzéki pártoknak komoly feladata van még ebben.

Nem véletlen, hogy a Fidesz pár óra alatt képes 20 ezer ajánlást összegyűjteni.

A június 9-i EP-választáson olyan sok pártlista közül lehet választani, mint még soha. A legutóbbi EP-választás előtt 11 párt adta le az ajánlásokat a határidőre. A Nemzeti Választási Bizottság akkor két pártot (Egységes Magyar Nemzeti Néppárt és Tea Párt Magyarország) nem vett nyilvántartásba, mert nem volt meg a 20 ezer érvényes aláírásuk. Így 9 pártlista szerepelt a szavazólapon, míg az előtte lévő három választáson 8-8 opció közül lehetett választani.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!