Gulyás: Mindenről egyeztettünk a státusztörvénynél, nem maradt már a végére ember, aki tiltakozzon ellene

2023. július 6. – 10:11

frissítve

Gulyás: Mindenről egyeztettünk a státusztörvénynél, nem maradt már a végére ember, aki tiltakozzon ellene
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. július 6-án – Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Kormányinfót tartott Gulyás Gergely miniszter, amit percről percre követtünk.

Egy kormánymódosítás a kórházi patikák kiszervezését készíti elő, Gulyás erre azt mondta, a kórházak gyógyszerbeszerzése fog valószínűleg változni. De kész tervei még nincsenek a kormánynak.

Egyértelműen augusztusban megy szabadságra Orbán Viktor – mondta Gulyás Gergely. A miniszter először azt mondta, a nyaralásáról a miniszterelnök „majd maga tájékoztatja” a nyilvánosságot, de aztán Gulyás az „augusztus?” visszakérdezésre megenyhülve elárulta, hogy bizony nyár végén nyaral Orbán.

6000-7000 milliárd forintba kerülne a pedagógusbérek emelése, ebből 800 milliárd forint lesz uniós pénz, mondta Gulyás.

Varga Judit 2019-ben is legszívesebben európai parlamenti képviselő lett volna, de amikor miniszter lett, akkor is azt mondta, hogy legkésőbb 2024-ben az európai parlamentbe távozik, mondta Gulyás. Orbán sokáig győzködte Varga Juditot, hogy maradjon, de Varga távozni akart – mondta el a miniszter arra a kérdésre, hogy Varga Judit vagy Orbán Viktor kezdeményezte a korábbi igazságságügyi miniszter lemondását.

Gulyás szerint valóban négy tápszernek magasabb lett az ára, ennek az az oka, hogy a hiányos tápszerek átkerültek egy magasabb árkategóriába. A kormány pedig olyan döntés előtt állt, hogy vagy nem lesznek ezek a tápszerek, vagy drágábbak lesznek.

„Ha szükséges, eddig sem zárkóztunk el az egyeztetésektől, de az a kérdés, hogy van-e értelme”, mondta Gulyás arra a kérdésre, hogy leül-e a kormány a főváros csődközeli helyzetével kapcsolatban egyeztetni Karácsonnyal.

„Illuzóivesztésben vagyunk, eddig nem voltak magas elvárásaink [Karácsonnyal szemben], és mégis” meglepődtek, mondta Gulyás. Szerinte kérdés, hogy van-e értelme az egyeztetéseknek, ha a főváros „becsapja az államot”.

Egy kormánymódosítás szerint államosítják az MR- és CT-vizsgálatokat, valamint a kórházi patikák kiszervezését is előkészítik. Gulyás erről azt mondta, itt az állami kórházakban lévő MR-ekről és CT-kről van szó, kártalanítás mellett. Ha ezek állami tulajdonban lesznek, a miniszter szerint az állam ezeket időkorlát nélkül, és állami ellátásban tudja működtetni, a józan ész szabályai szerint ez rövidebb várólistákat hoz majd.

Fotó: Máthé Zoltán / MTI
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

„Van a hazugságnak egy egészen balkáni módja, de nem szeretném megsérteni a balkáni országokat”, mondta Gulyás az ellenzék kampány alatt kapott külföldi támogatásaira. „Alappal feltételezzük, hogy nem tartották be a jogszabályokat”, fejezte be a miniszter a Magyar Nemzet arra vonatkozó kérdésére, hogy Karácsony Gergely korábban azt mondta, adománygyűjtő ládákon keresztül jutott el a jelöltségét támogató mozgalomhoz 506 millió forint.

Gulyás szerint a kormány eddig két dolgon spórolt: saját magán, meg a beruházásokon.

Az állam továbbra is tárgyal a repülőtér megvásárlásáról, tette hozzá.

Gulyás kérdésre azt mondta, jövőre a családtámogatásokban (a csok-on és a babaváró hitelen kívül) más változás nem lesz, nem változik a családi pótlékra és a szja-mentességre vonatkozó előírások sem.

Gulyás szerint igaz, hogy a BRFK hiába kereste többször a fővárost azért, hogy traffipaxokat telepítsenek a városba. A miniszter szerint jó lenne, ha Karácsony felelőst keres a gyorshajtások miatt, akkor vizsgálja meg a saját felelősségét.

A Magyar Nemzet kérdésére Gulyás azt mondta, már „Budapest vezetése is azt állítja, hogy az ország leggazdagabb városa csődbe ment”. Gulyás erre feltette a kérdést,

„Nem járna-e jobban Budapest, ha új csődgondnokot keresne?”

Szerinte Tarlós után a „Covid miatti megszakítástól eltekintve” is annyira nőttek a főváros kiadásai, hogy azt már a „balliberális oldal” sem nézi jó szemmel.

„Brüsszel számtalan követelést megfogalmaz Magyarországgal szemben gazdasági területen is”, fogalmazott Gulyás. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kifejtette, ennek „elfogadhatatlan részei” például, hogy

  • meg kéne szüntetni a hatósági energiaárakat;
  • ami a rezsicsökkentés felszámolását jelentené;
  • emellett pedig meg kell Magyarországnak vizsgálnia a családügyi, oktatási, egészségügyi kiadásokat is.

„Ezeket a vizsgálatokat el fogjuk végezni”, mondta Gulyás, de „szó sem lehet” a családtámogatások vagy a rezsicsökkentés elvételéről, tette hozzá. Gulyás azt is kifejtette, hogy az egészségügyi kiadások tényleg megnőttek, de ez az „orvosi és ápolói bérek emelése miatt van”.

„Az oktatás terén szeretnénk, ha a 2030-ig vállalt béremelés 12-13%-át az európai unió vállalná. Ha eljutunk ide, akkor gyors, jelentős fizetésemelést kapnak a pedagógusok”.

Ehhez Gulyás szerint az kell, hogy „a baloldali képviselőket is meggyőzzük, hogy a magyar pedagógusok is kereshessenek” ennyit. Legkésőbb idén szeptembertől szeretné a kormány megtenni az első lépést. Ha ez sikerül, akkor 2025-re bruttó 800 ezres, 2027 elejére egymillió forint feletti fizetése lehet a pedagógusoknak Gulyás szerint. „Ennek 87-88%-át 2030-ig a magyar költségvetés vállalná”, mondta Gulyás, aki hozzátette, „értjük, hogy a baloldal jól él, de nem lenne baj, ha a pedagógusok is jól élhetnének”.

Gulyás végül arról is beszélt, a kormány 169 milliárd egyszeri átcsoportosítását rendelte el a rezsialapból a különféle közintézményeknek.

Gulyás arról is beszélt, Brüsszel 98,5 milliárd euró befizetését kérte a tagállamoktól, ez pedig a teljes éves magyar államvetés költségvetését teszi ki a miniszter szerint. „Hol van a pénz”, ezt kell előtte tisztázni, ismételte el Gulyás Orbán Viktor szavait.

Elkezdődött a kormányinfó, miután szerdán megszavazta a státusztörvényt a parlament. Gulyás először arról beszélt, hogy továbbra is úgy látják, az uniós „migránsszabályozás” szembemegy a korábbi kormányok közötti megegyezéssel. A „migráció kérdéséről valóban vita van”, mondta Gulyás, hozzátéve,

„a magyar kormány nem járult hozzá annak a döntésnek a meghozatalához, amely az európai tanács szintjén erősítette volna meg a miniszteri tanácsban megszületett döntést”.

Gulyás elmondta, ebben kötelező kvóta, áttelepítés lett volna, de a szabályzatnak „az is része, hogy évente legalább 10 ezer menekültkérelmet kellene Magyarországnak engedélyezni”.

„Ha valaki, akár a nyugat-európai folyamatokat figyeli, akár azokat a területeket, ahol az elmúlt években tömegesen voltak menekültek – akik valójában migránsok – nyugodtan mondhatjuk, hogy ezek a kötelező uniós szabályok után könnyen válhatnának migránsgettókká.”

Fejtette ki Gulyás, aki szerint ezeknek a kérelmeknek a 28,3%-át Magyarországnak kéne elbírálnia. Gulyás hozzátette, nemcsak Magyarország, hanem Lengyelország is elutasította az uniós javaslatot.

Fotó: Máthé Zoltán / MTI
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Varga Judit távozik az igazságügyi miniszteri posztról, de Orbán Viktornak két új minisztere is lett: Tuzson Bence lesz az új igazságügyi miniszter, Bóka János pedig az európai uniós ügyekért felelős miniszter.

Az Országgyűlés megszavazta a státusztörvényt. A pedagógusok a hatálybalépés előtt megkapják a tájékoztatást arról, hogy a közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnik, és nyilatkozniuk kell, szeretnének-e átlépni a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba. Eddig közel ötezren jelezték, ha bevezetik a státusztörvényt, felmondanak. Azok, akik nem írják alá az új jogállást, a jövőben nem dolgozhatnak pedagógusként.

Egy kormánymódosítás szerint államosítják az MR- és CT-vizsgálatokat, valamint a kórházi patikák kiszervezését is előkészítik. A módosítás szerint közfinanszírozott, nagy értékű képalkotó diagnosztikai szolgáltatásokat, vagyis MR- és CT-vizsgálatokat a jövő év novembertől csak az állam végezhet. Az orvosi kamara szerint a vizsgálatok államosítása hosszabb várólistákat eredményez, valamint rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit is. Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint ezzel csak a szürkezónát akarják felszámolni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!