Hazugság, cinizmus, beismerés – Orbán rádiós beszédét bírálja az ellenzék
2022. július 15. – 17:06
frissítve
Hazugsággal, felelőtlenséggel vádolta a kormányfőt az MSZP társelnöke pénteken, a Momentum szerint a rádiónyilatkozat egyértelmű beismerése annak, hogy a kormány nem tudja és nem is akarja megvédeni a magyar családokat – írja az MTI.
Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth rádióban beszélt a jelenlegi helyzetről. Kifejtette, hogy
- harcolni kell az energiáért, az árakért, a munkahelyekért;
- az európai gazdaság a szankciókkal tüdőn lőtte magát;
- a rezsicsökkentéshez hozzá kellett nyúlni, Orbán belátást kér a családoktól;
- a katatörvényen a nyugdíjrendszer miatt kellett változtatni;
- kerülik a mozgósítás szót, de a hadsereget belül kell mozgósítani;
- a határvadászok fizetése felfelé tolja a rendőrök és a katonák fizetését;
- a háborús konfliktusnak szerinte vannak haszonélvezői, például a Soros György típusú üzletemberek.
A beszédről rádióinterjúról készült összesítő cikkünket itt, a reggeli közvetítésünket pedig itt olvashatja.
Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke a Facebook-oldalán azt írta, a miniszterelnök a politikai haszonszerzés, a hatalom megtartása érdekében felelőtlen osztogatásba kezdett a választások előtt, és mindvégig azt hazudta, hogy ez fenntartható. Azt írta, hogy hazudtak a stabilitásról, a rezsiről, az orosz energia áráról, a veszélyhelyzetről és szinte mindenről, és végtelenül cinikusnak tartja, amivel a 32 éve az adófizetők pénzéből élő Orbán Viktor a kisadózó vállalkozók kataeltörlését indokolja.
A Momentum az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, Orbán Viktor rádiónyilatkozata egyértelmű beismerése annak, hogy a kormány nem tudja és nem is akarja megvédeni a magyar családokat a megélhetési válságtól, az elszabaduló inflációtól és a növekvő energiaárak okozta terhektől.
Közölték, Magyarország számára azonnali segítséget jelentene az EU-s források hazahozatala, azonban a Fidesz erre képtelen. A Momentum szerint a magyarok megélhetését és a gazdaság stabilitását az tudná garantálni, ha a kormány kiegyezne az unióval, teljesítené a strukturális reformokat, és így hozzájutna azokhoz a forrásokhoz, amelyeket végre kórházakra, iskolákra, munkahelyekre, vagyis a magyarok megélhetésére lehetne fordítani.
Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke a Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy az energiaválság fenntartható kezelése érdekében azt javasolja, oldjanak fel minden, a megújuló energia telepítésére vonatkozó tiltást és korlátozást, indítsanak szociális alapú épületszigetelési programot, valamint mondják fel a soha el nem készülő paksi beruházást, és az így megmaradó pénzt fordítsák a megújuló kapacitások bővítésére.
A DK szóvivője pénteken azt mondta, Orbán Viktor beismerte, hogy nem fogják megvédeni a munkahelyeket. Online sajtótájékoztatóján Barkóczi Balázs arra hivatkozott, hogy a kormányfő arról beszélt, most harcolni kell mindenért, amit korábban természetesnek vettünk, ezért akinek munkahelye van, az becsülje meg.
Barkóczi azt mondta, hogy a miniszterelnök tudja, hogy miről beszél, hiszen „most vette el 450 ezer kisadózó megélhetését”. Előbb „rászabadították a gazdaságra az orbáni inflációt, majd brutális megszorítócsomagot hajtottak végre a különadókkal, a kata eltörlésével és a rezsinöveléssel”.
A miniszterelnök pontosan tudja, hogy a Fidesz megszorító politikája csak még nagyobb károkat fog okozni és munkahelyeket fog megszüntetni; rezsinövelés és munkahely-megszüntetés, ez a Fidesz jelenlegi programja – foglalta össze véleményét Barkóczi Balázs.