A világon először indultak klinikai vizsgálatok egy rákellenes, módosított himlővírussal
2022. június 3. – 16:29
frissítve
Elindult a világ első (Fázis 1) klinikai vizsgálata egy rákellenes módosított himlővírussal, írta Dobson Szabolcs gyógyszerész, gyógyszer-engedélyezési szakértő a vakcinációval is foglalkozó Facebook-csoportjában.
A Medical News Today cikkét megosztva azt írta, hogy a módosított himlővírus képes megfertőzni és elpusztítani az emberi rákos sejteket anélkül, hogy károsítaná az egészséges szöveteket.
A Fázis 1 klinikai vizsgálatban a kísérleti rákellenes vírust tartalmazó gyógyszert beadták az első résztvevőnek. A kezelést előrehaladott, nem vérképzőszervi daganatos betegeken tesztelik.
A szakértő szerint korábban laboratóriumi és állati modelleken kimutatták, hogy hatékony lehet a rákos megbetegedések széles köre ellen. A laboratóriumi vizsgálatok arra utalnak, hogy a Vaxinia hatékonyabb lehet a daganatok méretének csökkentésében, mint az előző generációs rákellenes vírusok.
A kutatók úgy tervezték meg, hogy a vírus fokozottan tudjon a tumorsejtekben szaporodni, ezzel elősegítve a rákos sejtek elleni erősebb immunválaszt.
Dobson Szabolcs azt is írta, hogy a módosított vírus egy humán nátrium-jodid szimporter (hNIS) nevű fehérjét is termeltet a fertőzött sejtekkel, ami lehetővé teszi radioaktív jód felvételét. A képalkotó technikák így radiaktív jóddal együtt használhatók lehetnek arra, hogy nyomon kövessék a vírus eloszlását a szervezetben, és ellenőrizzék a hatékonyságát. Illetve ez segíthet megcélozni a radioaktív jódot felhalmozó daganatsejteket sugárterápiával.