RSS
Tavaly szinte minden a koronavírus-járványról szólt, de azért voltak más képek is a 39. Magyar Sajtófotó Pályázaton. A győztes fotókból válogattunk.
Karácsony Iván jó húsz évvel ezelőtt mára eltűnt fővárosi műhelyeket, boltokat fotózott. Úgy érezte, hogy ezeket meg kell örökíteni, mert előbb-utóbb majd bezárnak, és teljesen eltűnnek. Kettő kivételével így is lett.
Ismét frissült a Fortepan, a Fővárosi Fotóipari Vállalat (Főfotó) archívumából 2600 képpel bővült a gyűjtemény. A páratlan kordokumentum valójában a 60-as, 70-es évek szocialista világának termelési naplója.
Vagy hazudott a legendás Byrd kapitány? Versenyfutás a levegőben: egy sokat vitatott 1926-os expedíció képei a magyar Hórusz Archívumból.
Csáki László egy fekete iskolai táblára készít krétarajzokat. A fényképezőgéppel rögzített világok a szocialista múlttól a szexelő bodobácsokig a mindennapjaink tipikus jeleneteit keltik életre.
Úgy tűnik, nincs megállás, Kereki Sándor Fortepanra került képei életre keltek, sorra ismerik fel magukat az emberek. Megtudtuk, miről beszélgettek a diplomatatáskákon ülő férfiak, és azt is, melyik tervük nem vált valóra.
A mexikói–amerikai határon menekültek tízezrei próbálnak illegálisan átjutni, kísérleteik sokszor a modern biztonságtechnikai eszközök miatt buknak meg. A hatósági röntgenképek tárgyiasítják a menekülteket, miközben legtöbbjük borzasztó dolgokon megy keresztül. Noelle Mason ezt a kiszolgáltatottságot próbálja meg érzékeltetni speciális fotótechnikai eljárásával, amivel átalakította a röntgenképeket.
Régi bőröndökben és cipősdobozokban lappangó, 70-170 éves fényképekből készített bátor, tabudöntögető fotóalbumot egy meleg házaspár, amelyben eltitkolt szerelmek legintimebb pillanatai elevenednek meg.
A család felismerte magát a háborút is megjárt fotón, és elmondták annak szomorú történetét.
Féltékenység és ártó szándék, fekete mágia rombol a vudu babának nézett fényképeken. Mágikus képeivel mutatkozik be a Hórusz Archívum a Telexen.
Minden képnek megvan a maga története, néhány drámai fordulatot vesz. A Hórusz Archívum ikonikus képének története.
Schmied Andi kitalált magának egy dúsgazdag figurát, aki érdeklődve, és egy fényképezőgéppel járta végig New York luxusingatlanjait.
Kereki Sándor gimnazistaként kezdett fotózni a hetvenes években. Sajnos egyetemistaként már abba is hagyta, de bő tíz év alatt így is összehozott egy teljes életművet. Újabb 1857 fotóval bővült a Fortepan gyűjteménye. Ebből válogattunk.
Mit jelent számukra a testük? És mit a szépség? A festő, művészetterapeuta Nemes Anna éveket töltött női testépítőkkel. Képkockákat mutatunk Szép szörny című dokumentumfilmjéből.
Két Los Angeles-i férfi 2009-ben elindított egy oldalt, amin kínos családi momentumokról készült fotókat osztottak meg. Az Awkward Family Photos mára szinte iparág lett.
A blokád után az SZFE új vezetése gyors és nagy átalakításokba kezdett: új épületekben új tanárokkal indul a tavaszi félév. A hallgatók már elbúcsúztatták a régi egyetemet, és dönteniük kell, hogy maradnak, vagy inkább az új egyesületükben folytatják tovább. Őket szólaltattuk meg.
Szabó R. János képein azt a vidéki Magyarországot láthatjuk viszont, ami éppen eltűnőben van. A fiatal fotós munkáját rangos nemzetközi zsűri is díjazta.
A huszadik század két hírhedt figurája, a nyilas Kun András és a kommunista Péter Gábor néz egymással farkasszemet 1945 őszén. A Kun páterként elhíresült kiugrott kispap és a zsidó származású szabólegény Magyarország legsötétebb időszakait szimbolizálják. Ha más ideológiák zászlói alatt és más eszközökkel is dolgoztak, mindkettejük kezéhez rengeteg ártatlan ember vére tapadt.
Íme egy szubjektív, nem minden utcakövet megörökítő, de minden utcából mégis valami lényegeset megmutató debreceni fotósorozat.
Sok fénykép jelentőségét csak évtizedek múlva ismerhetjük meg. Egy eddig lappangó felvétel a hazai költészet fontos pillanatát mutatja meg.
És mi történik, ha a leszólított nő történetesen fotós, aki előkapja a gépét? A philadelphiai Hannah Price pontosan ezt tette.
Mitől jó egy sajtófotó? Gyakran elég ehhez a tökéletes háttér megválasztása.
Szemző Zsófia régi újságokból és könyvekből szemezget a kollázsaihoz, amik olyanok, mintha ollóval és ragasztóval mutatnának egy jobb emberiséget.
Besnyő Éva egyike azoknak a fiatalon külföldre távozott magyar fotósoknak, akik új hazájukban sokkal ismertebbek lettek, őt például a legelismertebb holland fotósok közt tartják számon. Tavaly ősszel a Kassák Múzeumban volt kiállítása, mely ettől a héttől már digitálisan is elérhető. Ebből az anyagból válogathattunk.
A város kihallgatott suttogásai, kismagyar haikuk, széljegyzetek a tudatalattinkból. Egy meglesett pillanat és egy hozzá illő szöveg. Minden csupán a véletlen műve. Chripkó Lili fotói, a Boldogan éltek míg című sorozatból.
A Főfotó ott volt mindenhol, ahol ünnepelni való akadt. Gyárak, üzemek, irodaházak, üzletek, papírról olvasott beszédek, szocialista csinosan felöltözött, kamerának pózoló emberek, beállított termékek, érintetlen és teli rövidpoharak, hidegtálak, koccintások. A képek gépiesek, talán a megbízóknak se kellettek, de ma már páratlan történelmi relikviák.
Két éve emelték a dabasi Aldi mellé a gigantikus Jézus-szobrot, de nem ez az egyetlen szokatlan helyen felbukkanó jelkép, ha az utcán járunk. Németh Sz. Péter ezek után kutatott.