A „Hol van Peng Suaj?” feliratos pólókat már beengedik az Australian Openre, de az ilyen transzparenseket továbbra sem tűrik
2022. január 25. – 11:12
Miután felháborodás lett abból, hogy az épp zajló Australian Openről kitiltották a „Hol van Peng Suaj?” feliratokat, a szervezők bejelentették, hogy enyhítenek. A novemberben eltűnt, korábbi páros világelső kínai teniszező hollétéről pólókon mostantól lehet érdeklődniük a nézőknek, de ugyanilyen feliratos transzparenst továbbra sem engednek megjelenni a torna lelátóin.
Craig Tiley, a tornát szervező Tennis Australia vezérigazgatója a BBC szerint arról tájékoztatta az újságírókat, hogy mostantól a korábban kitiltott feliratos pólóban érkező nézőket is beengedi az Australian Openre. Feltéve, hogy „rendzavarási szándék nélkül” és „békésen” vesznek részt a tenisztornán.
A „Hol van Peng Suaj?” feliratú transzparensek ugyanakkor továbbra is tiltólistán vannak, ezt Tiley azzal indokolta, hogy az ilyen transzparensek „csökkentik a szurkolók kényelmét és biztonságát”.
Ahogy arról a Telex korábban beszámolt, a Tennis Australia eredetileg azzal indokolta a „Hol van Peng Suaj?” feliratos pólók és transzparensek kitiltását, hogy nincs helye a politikának a lelátón. Craig Tiley friss nyilatkozatából az nem derült ki, hogy ezzel az érveléssel mi történt menet közben, hogy lehet-e ugyanaz a felirat politikai állásfoglalás egy felületen és nem politikamentes üzenet egy másikon a szervezők szerint.
Az egyébként egyáltalán nem szokatlan dolog, hogy egy teniszpálya lelátóján táblákat, feliratokat vagy épp transzparenseket lobogtatnak a nézők, az idei Australian Openen is több tucat, az alábbihoz hasonló jelenetről készültek már fotók.
Korábban az is előfordult ugyanezen a tornán, hogy direkt politikai tartalmú üzenetek jelentek meg a lelátón. Például 2009-ben, amikor Barack Obama beiktatásának napján az USA elnökének képét magukra öltve, „Barack to the future” felirattal pózolt egy rakat szurkoló.
Miután nyilvánosságra került, hogy nemcsak a tenisztorna biztonsági személyzetét, de az állami rendőrséget is kihívták olyan nézőkhöz, akik Peng Suaj hollétéről érdeklődő transzparenssel és pólókban próbáltak sikertelenül bejutni az Australian Open helyszínére, többen kritizálták nyilvánosan a szervezőket. A 18-szoros Grand Slam-győztes Martina Navratilova egyenesen „szánalmasnak” nevezte a szervezőket, és azzal vádolta a Tennis Australiát, hogy behódol Kínának. A francia Nicolas Mahut pedig azt a kérdést tette fel a Twitteren, hogy „mi lenne, ha nem lennének kínai szponzorok?”.
Magas rangú kínai politikus ellen merült fel szexuális erőszak vádja
Ahogy arról korábban a Telexen is beszámoltunk, a 35 éves, párosban kétszeres Grand Slam-tornagyőztes Peng még november 2-án írt arról a Weibo nevű kínai közösségi platformon, hogy a volt kínai miniszterelnök-helyettes, Csang Kao-li évekig viszonyt folytatott vele, és meg is erőszakolta őt. A posztot fél órával a megjelenése után törölték a Weibóról, Peng pedig hetekig nem adott életjelet magáról.
Peng váratlan és hosszú eltűnése miatt politikusok és teniszezők világszerte kifejezték aggodalmukat, a Női Tenisz Világszövetség (WTA) pedig december elején bejelentette, hogy a teniszezőnő eltűnése miatt törölnek minden Kínába tervezett tornát, 2022-ben egy versenyt sem fognak rendezni az országban. Azóta csak a kínai állami média által közzétett fotókon, interjúkban lehetett látni Peng Suajt, aki a szingapúri állami média egyik kiadványában decemberben már tagadta, hogy valaha bárkit szexuális erőszakkal vádolt volna.
A kínai állam próbálta ugyan csitítani az eltűnt teniszezőnő körül kialakult botrányt, de az csak annál zajosabb lett – hiába raktak ki cicás képeket vagy éppen integetős videókat Peng Suajról. Egyelőre továbbra sem tudni, hogy indult-e eljárás az ország egyik legbefolyásosabb politikusának számító Csang Kao-li ellen, bár Peng visszakozása után nem valószínű, hogy a szexuális erőszak ügye belátható időn belül nyilvánosságot kaphat Kínában. Hogy miért szólt ez a történet ekkorát, és milyen következményei lehetnek nemzetközi szinten, arról itt írtunk bővebben.