Az Egyesült Államok felfüggesztette a hozzájárulását a Kereskedelmi Világszervezethez
2025. március 28. – 05:25
A Reutersnek három forrás is azt mondta, hogy az Egyesült Államok felfüggesztette hozzájárulását a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO). A Trump-kormányzat visszavonul az olyan globális intézményektől, amelyek szerinte ellentétesek az „Amerika az első” gazdaságpolitikával.
Donald Trump már első ciklusa alatt, 2019-ben is visszakozott a WTO-tól, amikor megakadályozta az új bírói kinevezéseket a legfelsőbb fellebbviteli bíróságon. Washington azzal vádolta a WTO-t, hogy túllép a bírói hatalmon a kereskedelmi vitákban.
A genfi székhelyű kereskedelmi felügyelet éves költségvetése 205 millió svájci frank volt 2024-ben. A nyilvános WTO-dokumentumok szerint az Egyesült Államoknak ennek körülbelül 11 százalékát kellett volna befizetnie egy olyan díjrendszer alapján, ami arányos a globális kereskedelemben való részesedésével.
Az Egyesült Államok egyik delegáltja a március 4-i WTO-költségvetési ülésen azt mondta, hogy az ország 2024-es és 2025-ös kifizetéseit felfüggesztették a nemzetközi szervezeteknek nyújtott hozzájárulások felülvizsgálatáig, és meg nem határozott időpontban tájékoztatni fogja a WTO-t az eredményről. A Reuters forrásai szerint a WTO B tervvel áll elő, felkészülve arra, hogy a finanszírozás szüneteltetése elhúzódhat. A Fehér Ház hivatalosan még nem jelentette be a felfüggesztést.
A külügyminisztérium szóvivője azt mondta: Trump a múlt hónapban aláírt egy végrehajtási rendeletet, ami arra utasította Marco Rubio külügyminisztert, hogy 180 napon belül vizsgálja felül az összes nemzetközi szervezetet, amiknek az Egyesült Államok tagja, „hogy megállapítsa, ellentétesek-e az Egyesült Államok érdekeivel”. „A WTO és más nemzetközi szervezetek finanszírozása jelenleg felülvizsgálat alatt áll” – mondta a szóvivő.
Ismaila Dieng, a WTO szóvivője azt mondta, hogy az Egyesült Államok hozzájárulása „elakadt a nemzetközi ügynökségeknek történő kifizetések szüneteltetésében”. Hozzátette, hogy a fizetési felfüggesztés befolyásolhatja a WTO-titkárság működési kapacitását. „A titkárság azonban továbbra is körültekintően kezeli erőforrásait, és vannak olyan tervei, amelyek lehetővé teszik, hogy az esetleges hátralékok által támasztott pénzügyi korlátokon belül működjön” – mondta.
2024. december végén az Egyesült Államoknak 22,7 millió svájci frank hátraléka volt. A WTO szabályai szerint minden olyan tagot, ami több mint egy év elteltével nem fizeti be a tagdíját, „adminisztratív intézkedések” hatálya alá vetik. Ez egy sor büntető intézkedést takar, amelyek fokozatosan szigorodnak, minél hosszabb ideig nem fizeti be valaki a díjakat.
Az Egyesült Államokat jelenleg a három kategória közül az elsőbe sorolják, ami azt jelenti, hogy képviselői többé nem elnökölhetnek a WTO-testületekben, és nem kaphatnak hivatalos dokumentumokat. Azt nem tudni, hogy a WTO alkalmazza-e már ezeket az intézkedéseket az országra.
A WTO dokumentumai szerint 2024 végén további öt tagország – Bolívia, Kongói Demokratikus Köztársaság, Dzsibuti, Gabon és Gambia – tartozott ebbe a kategóriába. Összesen 38,4 millió svájci frankos járulék hiányzik a költségvetésből ezért.