Megszokott éves befektetési összeállításunknak különös aktualitást ad az, hogy 2025 első negyedévében komoly pénz áramlik a lakossághoz a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) kamataiból. Ha a lakosság csak a kamatokról dönt, az is ezermilliárd forint, de biztosan lesznek, akik akár az állomány lecserélésén, újrabefektetésén is elgondolkodnak, így a magának helyet kereső lakossági források felső határa szinte a csillagos ég. Nem is kérdés, hogy nagyon sokan, így a magyar államadósság-kezelés, de az ingatlanpiac és a befektetési alapok piaca is számít erre a pénzre, vagy annak egy részére.
2024 remek tőkepiaci és más megtakarítási piaci eredményeinek hála a tavalyi tippjeink kimagasló hozamokat jelentettek. Szinte nem is lehetett hibázni, a magyar részvényeknél a BUX jó teljesítménye, a devizaalapú befektetéseknél a forint gyengülése, míg például a bitcoinnál az árfolyam extrém mértékű elszállása igazolta az elemzők ötleteit. Mostani körképünk során azt tapasztaltuk, hogy a szakemberek – talán éppen a forint trendszerű gyengülése miatt – valamivel több külföldi eszközt ajánlottak. Ezúttal 18 pontban szedtük össze a javaslatokat.
Természetesen fontos, hogy a kötelező figyelmeztetéseket most is leírjuk. Egy december közepi-végi állapotfelmérés és ajánlás után, ha év közben változnak az árak, már nem feltétlenül ugyanazok az eszközök lesznek vonzóak. Akkor érdemes alaposabban körülnézni, amikor valóban van lehetőségünk befektetési döntést hozni. A felsorolt példákat inkább elgondolkodtató, megjátszható trendeknek gondoljuk, de ezek nem azonos kockázati megítélés alá eső elemek, más egy magyar befektető szemével a magyar államkötvény, az arany, vagy egy egyedi részvény kockázata.
Ami biztos: mindenkinek érdemes a portfólióját diverzifikálni, egyetlen kockázatos eszközre aligha érdemes túl sokat tenni.
Lássuk ezek után az elemzők által szóba hozott piaci ötleteket.
1. Lakossági állampapírok: 2025-ben is ez marad az első gondolat
A magyar lakosság legtöbb befektethető forrása 2025-ben nem új megtakarításokból, hanem a lakossági állampapírok kamataiból, esetleg azok lecseréléséből származik. Biztosra mondható, hogy amikor a trend tetőzik, az első negyedév végén, akkor az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) jó kínálattal fogadja majd a magyar befektetőket. A Concorde Értékpapír Zrt. véleménye szerint mai szemmel a jó ajánlat 7-8 százalékos hozamú állampapír lehet, de ezt majd meglátjuk. Bárhogyan is gondolkodik egy magyar befektető, ez a portfólióelem, annak alacsony kockázata, kedvező (gyakorlatilag nulla) költségszintje és érdemi reálhozama miatt továbbra is első számú ötletként fog felmerülni.
Mivel az ÁKK a kamatokból kiáramló pénz legalább felét meg szeretné fogni, igaz, új állampapírtípust nem szeretne bevezetni, az jósolható, hogy 2025 februárjában-márciusában a 3,5-4,2 százalékos várható inflációs szint felett, 2-3 százalékos reálhozam-ígéretekkel is lesznek értékálló papírok, ahogyan a váratlan változásoktól félők továbbra is elérhetnek változó kamatozású konstrukciókat. Vagyis a lakossági állampapír maradhat az „első gondolat”. Igaz, az ÁKK-nak nem kell majd mindent feltenni a lakosságra, hiszen számíthat a bankok és a biztosítók pótlólagos keresletére és a devizakötvény-kibocsátásokra is, így aligha szeretné majd túlfizetni a magyarokat. Azt pedig egyre hangsúlyosabban kell rögzítenünk, hogy mint minden forintban denominált befektetésnél, a forint gyengülő trendje kockázatot is jelent.
2. Ingatlanpiac: a hozamesés ezen a piacon csodaidőszak
A PMÁP-ból kiáramló pénzek egyik legnagyobb mágnese az ingatlanpiac lehet. Akinek sok befektetni való pénze van, az egyedi ingatlant is vásárolhat, akinek kevesebb, az az ingatlanalapokon keresztül is rakhat tétet.
Nagyon sok olyan trend van, amely az ingatlanpiaci áremelkedést erősíti, a kormány lakhatási programjai, a vendégbefektetői program, az alternatívák túlárazottsága, de ennek a szegmensnek a legfontosabb mindig a hozamkörnyezet. Ha már nem 10, hanem 5 százalékért lehet egy piacon lakáshitelt felvenni, akkor többen vesznek majd lakást, de még fontosabb maga az árazás.
Ha egy lakás kiadásával évente 5 millió forintot lehet keresni, az 10 százalékos hozamkörnyezetben 50 millió forintot, míg 5 százalékos hozamkörnyezetben inkább 100 millió forintot érhet meg a befektetőknek. Semmi sem automatizmus, biztos lesznek jobb és rosszabb környékek, de összességében 2025 az ingatlanpiac erős éve lehet, miközben kár lenne tagadni, hogy az átárazódás, vagyis az áremelkedés azért már megkezdődött.
3. BUX: a 100 ezer pont felé!
A 2023-ban elért 40 százalékos és a 2024-ben látott 30 százalékos emelkedés ellenére a 2025-ös évnek is jó kilátásokkal fut neki a magyar részvénypiac és így a BUX index – véli Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője.
Az elmúlt két év emelkedése ugyanis nem pusztán átértékelésekből, hanem a profitok emelkedéséből is származott. A négy nagy blue chip (OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom) most már stabilan 500 milliárd forint körüli összesített profitot képes elérni. Az előretekintő P/E értékeltség (ami azt mutatja meg, hogy egy részvény vagy index az éves eredmény hányszorosán forog) a BUX esetében jelenleg mindössze 6-szoros, ami rendkívül alacsonynak számít. A magyar részvényindex historikus átlagos P/E rátája jóval 10 fölött áll. A régiós tőzsdeindexek, mint a prágai, vagy a varsói tőzsdeindex jelenleg is 10-es mutatónál tart. Ami pedig a kilátásokat illeti, kedvező esetben Donald Trump elnökségéből is profitálhat a magyar részvénypiac. Ha az orosz–ukrán frontról kedvező hírek érkeznek, például egy fegyverszüneti megállapodás elérhető, az több papírnak is segít.
Az OTP orosz és ukrán leánybankja felértékelődhet, a Mol az ellátásbiztonság javulásának, a Richter a rubel esetleges erősödésének örülhetne. A BUX-ról azoknak a befektetőknek sem kell lemondaniuk, akik esetleg a magyar gazdaság általános állapota vagy éppen a forintárfolyam miatt aggódnak, ugyanis valójában a vezető hazai cégek esetében már jó ideje kelet-közép-európai multikról beszélünk. A Richter árbevételének 90 százaléka export, az OTP profitjának a kétharmada jön külföldről és a Mol esetében is a külföldi piacok felé billenhet a mérleg nyelve.
Bukta Gábor, a Concorde elemzési vezetője is úgy véli, hogy az olcsó magyar részvénypiac kedvező befektetési alternatíva lehet a megtakarítóknak, a magyar lakosság ebben professzionálisnak mondható, vagyis korábban is volt arra példa, hogy az alacsony árak idején nőtt meg a magyar lakosság portfólióiban a részvények aránya.
Mindezt nem csak mi látjuk így, a magyar részvények nem csak itthon „világhírűek”, már nemzetközi elemzésekben is felbukkan Magyarország vagy az OTP mint attraktív befektetés. Az elemző szerint a magyar papírok a fejlett piacokhoz képest 70 százalékos, de még a fejlődő piacokhoz képest is mintegy 50 százalékos diszkonttal forognak. A szakember most elsősorban a Richter Gedeont és a Magyar Telekomot ajánlja, de valójában az OTP-ben és a Molban is lát drágulási potenciált. És, bár a magyar részvénypiacra nem úgy szoktunk nézni, ahol kimagasló az osztalékhozam, de valójában az alacsonyabb hozamkörnyezetben, ha egyesek kicsit gálánsabbak lesznek a megszokottnál – például azért mert nem találnak jó terjeszkedési lehetőséget – a magyar blue chipek osztalékhozama (kifizetett osztalék / árfolyam) is igen vonzó lehet.
4. Devizapozíció vegyes alapokkal
Eddig magyar, forintos befektetéseket említettünk, de a forint árfolyama rendkívül változékony és inkább eső volt a trend. Ez az ingadozás és a hazai fizetőeszköz hosszú távú gyengülő trendje az új évben is folytatódhat – vélte több elemző is. Bánhalmi Gábor, a K&H Alapkezelő vezető stratégája szerint ezért 2025-ben továbbra is érdemes lehet megfelelő devizakitettséget tartani a befektetéseinken belül. Kedvező eszköz lehet a vegyes befektetési alap, akár euróban, akár dollárban. Ezek tartalmaznak részvény-, kötvény- és pénzpiaci jellegű eszközöket is. Oda kell figyelni az ajánlott befektetési időtávra és el kell viselni az átmeneti ingadozásokat is, ezért cserébe viszont nem csak a forint gyengülése ellen kapunk védelmet, hanem profitálhatunk a kötvény- és részvénypiacok hosszabb távú, nagyobb hozamlehetőségéből is.
5. Amerikai részvény: jó fogadás protekcionizmus idején
A tőkepiacokon globálisan a legtöbb figyelem mindig az Egyesült Államokra jut, és a trendek most nem is rosszak. Az elkövetkező évben több faktor is segítheti az amerikai részvények további menetelését – rögzíti Rigó Gábor, a Gránit Alapkezelő portfólió-menedzsere. Úgy néz ki, hogy bejön a „no-landing” szcenárió, vagyis komolyabb gazdasági visszaesés nélkül sikerül leküzdeni a magas infláció, illetve az ezt kezelendő magas alapkamat okozta sokkot. Támaszt jelenthet maga Donald Trump is, akinek a legutóbbi ciklusában is a részvénypiaci stabilitás volt az egyik gazdaságpolitikai sarokkő.
Az OTP Alapkezelő is úgy véli, hogy Donald Trump újabb elnöksége ismét kidomborítja az America First és a MAGA (Make America Great Again) gazdaságpolitikáját, ami kedvező hatással lehet az amerikai részvénypiacra. A dereguláció, a tervezett társasági adócsökkentés és védővám emelése pozitívan hathatnak, emiatt javulhatnak az amerikai pénzügyi szektor növekedési- és profitkilátásai. A private equity-be fektető vállalatok vagy befektetési társaságok, mint az Apollo Global, a KKR, a Partners Group, a 3i Group egy ilyen deregulációs folyamatnak különösen a nyertesei lehetnek. Ha a vállalat-felvásárlási (M&A) piac is ismét aktívvá válna, az a kisebb cégek értékelési szorzóit érintené pozitívabban.
Sándor Dávid, az OTP multi-asset elemzési osztályának vezetője szerint az amerikai piaci emelkedés szélesedni fog, ezért elsősorban az S&P 400 indexet és az egyenlően súlyozott S&P 500-at favorizálja. Szerinte a piac beárazta már azt, amit 2025-ben az új elnöki ciklustól várni lehet (befelé fordulás, protekcionizmus, növekedést támogató politika, emelkedő vámok, potenciális inflációs kockázatok, adócsökkentés, dereguláció). Piaci szempontból most azt kell figyelni, hogy ezekből az irányokból mi az, amit ténylegesen végig is visz majd az új vezetés, és mik azok a fenyegetések, amik jelenleg tárgyalási kiindulópontként szolgálnak csak, de végül nem válnak valóra. Mivel nagyon más gazdasági szcenáriók következhetnek a politikai döntések függvényében, ezért a jól diverzifikált vegyes portfóliók kiépítése tűnik jó választásnak ebben a továbbra is nehezen előrejelezhető és gyorsan változó környezetben.
6. Lengyel részvénypiac: ha nem ropognának a szomszédban a fegyverek
Összeállításunkban jó előre vettük, pedig vélhetően nem túl sokan gondolkodnak lengyel papírokban, de több szakember is kiemelte a Telexnek a lengyel piac pozitív kilátásait. Lokietek Eszter, az OTP Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere minden kockázat és kérdőjel ellenére bízik abban, hogy 2025-ben eljön valamilyen orosz–ukrán fegyverszünet. Ha a piac elhiszi, hogy ez fenntartható, akkor az mind Európának, mind a régiónk részvényeinek kedvező fordulatot jelenthet, de Ukrajna infrastrukturális újjáépítése az egész európai gazdaságnak adhat egy lökést.
Az elemzők 2024-re is nagyon ajánlották Lengyelországot, de 2024-ben a lengyel piac még nem hozta a választások utáni felfokozott elvárásokat. 2025 már jobban alakulhat. Ha az EU-s források beindulnak és a lengyel fogyasztók ismét szélesebbre nyitják a pénztárcájukat, vagyis a megtakarítás helyett újra aktívan költenek, abból a fogyasztási piac cégei profitálhatnak. Ilyen lehet az itthon is jól ismert Pepco, vagy az LPP, amelynek Sinsay nevű leánya hazánkban is sorra nyitja a boltokat. Szintén lengyel bázisú cég az Inpost, a piacvezető csomagautomata-üzemeltető, ahol a stabil hátország mellett a növekedést a nyugat-európai csomagautomata piac alacsony penetrációja biztosítja.
Bukta Gábor szerint is itt az idő „beleszeretni” a lengyel részvénypiacba. Donald Trump megválasztási esélyeinek növekedésével volt egy rosszabb periódus a lengyel részvénypiacon, menekült a tőke, mert a befektetők attól féltek, hogy a lengyel–amerikai kapcsolatok megromlanak. De azért hosszabb távon Lengyelország fontos szövetséges, megbízható kereskedelmi partnere az USA-nak. A NATO országai közül Lengyelország költi a legtöbbet a hadseregére GDP-arányosan, ráadásul a lengyelek döntően amerikai fegyvereket vesznek.
A Donald Tusk vezette Polgári Platform hatalomra kerülése piacbarát kormányt vetített előre, de a politikai változtatás nem megy olyan gyorsan, mint ahogyan a piac várta. Az energiaszektor is nyomás alatt volt az elmúlt időszakban a növekvő költségek és szabályozói változások miatt, ráadásul Lengyelországban most volt aktuális a devizahitelesek megmentése.
Ugyanakkor a közeljövőben sok szempontból már tisztább a kép, 2025 májusában köztársasági elnököt is választanak Lengyelországban, ami csökkentheti a jelenlegi elnök-kormányfő konfliktusból fakadó patthelyzetek számát. A lengyel bankrészvények 6-7 körüli P/E szorzón forognak, osztalékhozamuk pedig akár kétszámjegyű is lehet, ez például egy vonzó fogadás.
Rigó Gábor ehhez hozzáteszi, hogy 2024-ben a lengyel vállalatok nyereségessége és értékeltsége is inkább felfelé tolódott, aminek hatása jövőre már a részvények árazottságán is megmutatkozhat. Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési vezetőjének véleménye is az, hogy a lengyel a világ egyik legolcsóbb részvénypiaca, pedig ez az egyik legjobban teljesítő európai gazdaság már jó ideje, és ebben nem is várható érdemi változás.
7. Az arany 2025-ben is csilloghat
2024-ben az arany árfolyama még az ellenszélben (magas kötvényhozamok, erős dollár és az amerikai részvénypiac lendülete) is rekordokat döntött. Azonban az elmúlt hetekben az amerikai elnökválasztás eredménye, a magasabb jövőbeli hozamvárakozások és a központi banki vásárlások átmeneti visszaesése lassították az arany emelkedését. Mindezek ellenére az arany továbbra is kedvező kiegészítő elem lehet a befektetési portfóliókban – véli az OTP Alapkezelő. Az árfolyam emelkedését ugyanis még mindig több tényező is támogathatja. A geopolitikai kockázatok (a közel-keleti konfliktusok és az orosz–ukrán háború) továbbra is spekulatív keresletet generálhatnak. Emellett a központi bankok aranykereslete is magas, ami az orosz jegybanki eszközök befagyasztása óta ötszörösére nőtt. A vámháborúk inflációs hatása, ahogy 2019-ben, ezúttal is pozitívan hathat az arany árfolyamára.
Sándor Dávid továbbra is tartana aranyat, bár annak súlyát már csökkentené az utóbbi éves nagy emelkedését követően. Ő a nyersanyagok közül a rézzel, rézbányákkal kacérkodik. Ha a kínai vezetés nagyobb stimulusba kezdene, az elektrifikáció erős hátszelet jelenthetne a réz drágulásának.
8. Kína: eddig rossz volt, de csökkenhet a lemaradás
Kína részvénypiaca mostanában nem hasított, de van remény a felpattanásra – jelezték többen is körkérdésünkre. Kína ugyanis ígéretet tett arra, hogy 2025-ben fokozza a gazdasága élénkítését, a növekedés ösztönzését. A kínai vezetés ezt laza monetáris politikával és proaktívabb költségvetési intézkedésekkel kívánja elérni. Az utóbbi időszakban is megfigyelhető volt a határozott fellépés a kormányzat részéről, és ennek folytatása várható a következő esztendőben is – véli Vavrek Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. igazgatója. Kína a lakáspiaci lufi kipukkadását is kénytelen ellensúlyozni, hogy a növekedési ütem tartható legyen. Aki ezt a piacot szeretné lefedni, remek tőzsdén kereskedett alapokat talál, például itt és itt.
Hasonlóképpen látja ezt Bánhalmi Gábor is, aki szerint, ha a részvénypiacok lendülete fennmarad, a merészebb, de hosszú távon gondolkodó befektetőknek érdemes lehet nagyobb figyelmet fordítani az amerikai piachoz képest 2024-ben nagyon lemaradó európai és kínai részvényekre is. A jelenlegi konszenzus nem kedvez ezeknek a régióknak, ami meglátszik a teljesítményükben is, de ha a most árazott, legvalószínűbb gazdasági forgatókönyvben pozitív változás következik be, könnyen csökkenhet az eddigi lemaradás, izgalmas célponttá téve ezeket a kínai részvénypiacot is.
9. Raktárpiac: szürke dobozok a város szélén
Szürke dobozok, vagy szakszerűbben ipari és logisztikai ingatlanok. Kutas Gábor, a Recorde Asset Management vezérigazgatója ezeket javasolja, mert két trendben biztos: az online kereskedelem további térnyerésében és a globális kereskedelmi és vámháborúk okozta káoszban, ami az ellátási láncokat befolyásolja. A jó hír az, hogy befektetőként mindkettőből lehet profitálni. Az egyik megoldás nyilván az, ha raktárakat, vagy gyártócsarnokokat fejlesztünk, vagy veszünk, majd bérbe adjuk azokat stabil nemzetközi multiknak, lehetőleg hosszú távra.
Elég kevés befektetőnek van annyi megtakarítása és tudása, hogy egyedül nekivágjon egy ekkora projektnek, de szerencsére több olyan hazai ingatlanalap is létezik, vagy indul jövőre, aminek éppen ez a célterülete. Elfogadható és kezelhető kockázat mellett éves szinten 10 százalék feletti eurós hozam is elérhető lehet ezekkel a befektetésektől – véli a szakember.
10. India: még nyerhet is a kereskedelmi háborún
Az indiai részvények 2024-ben előbb sokat drágultak, aztán kicsit korrigáltak, mert egyes befektetők inkább a kínai piacra léptek át, Kocsi János, az Amundi részvényportfólió-menedzsere azonban immár ismét lát fantáziát Indiában.
A „megfontolt tőke” ugyanis megint India felé fordulhat. India kevésbé lesz kitéve az amerikai–kínai kereskedelmi háborúnak, sőt, még hasznot is húzhat belőle, ha liberalizálja és tovább növeli feldolgozóiparát és erősíti szolgáltatási szektorát. Az indiai részvénypiaci kitettség nemcsak jó diverzifikációs lehetőség, hanem bármely hosszú távú megtakarítási portfólió fontos tartópillére is lehet, de különösen az úgynevezett QGARP (Quality Growth at Reasonable Price – minőségi növekedés ésszerű áron) stratégiát követők számára.
Igaz, az indiai részvények 20-szoros átlagos előretekintő P/E (ár/nyereség) mutatója első ránézésre nem alacsony, de a várható jelentős vállalati profitnövekedés és a mérsékeltebb kockázatok fényében elfogadható. Egy várhatóan turbulens világban a „béke szigeteinek” meg kell fizetni az árát.
11. Japán: már lehet fogadni a jenre, a Nikkeire
Japánt is jó szívvel ajánlja Móricz Dániel, mert a jen, vagyis a szigetország devizája az egyik legolcsóbb a világon, miközben a japán gazdaságban a bérek emelkedése miatt is a belső kereslet végre kezdi felfelé húzni az inflációt (ez a híresen inflációmentes gazdaságban jó hír). A japán jegybank ezért várhatóan emeli majd a kamatot, így részben ezért, részben pedig a világ legtöbb országában folytatódó kamatvágásoknak köszönhetően csökken majd a japán jen kamathátránya. Ezért a Hold Alapkezelő a jen erősödésére számít.
Egy másik lehetséges diverzifikációs lépés a japán részvénypiac, ezt már az OTP Alapkezelő javasolja. Japánban ugyanis – Európával szemben – pozitívak a konjunkturális kilátások a belső kereslet növekedése miatt, és az Egyesült Államokkal szemben vonzóbbak az értékeltségi szintek is. Japán mostanában kezdett kijönni a több évtizedes deflációból, a jegybank óvatosan szigorít a lassan emelkedő infláció mellett, ami alacsonyan tartja a reálkamatokat, vonzóbbá téve a belföldi befektetők számára a részvény és az ingatlanpiacot. A lakosság nem különösebben eladósodott és buboréknak még nyoma sincs sem a részvény-, sem az ingatlanpiacon. Emellett folytatódnak a 2023-ban elkezdett strukturális reformok. Az egyik legjelentősebb kockázat azonban itt éppen a devizából ered. Egy túl gyors deviza-felértékelődés megijeszthetné a befektetőket, azonban a robbanásszerű jen elértékelődés esélye most már kisebb.
12. Vállalati kötvények: széles választás, igazi csemegékkel
A Telex hasábjain a külföldi kötvénypiac kínálatából külön elemeztük már az államkötvényeket. Kalapos Csaba, az SPB Befektetési Zrt. privátbanki igazgatója az európai vállalati kötvények piacán is lát jó lehetőségeket, bár megjegyzi, hogy kevés, jó kibocsátású kötvény található és sokszor igen magas a minimális kereskedési mennyiség is. De a vonzóak közül kiemelte a holland Rabobank-csoport 6,5 százalékos éves kamatozást kínáló kötvényét, amellyel az elmúlt egy évben 20 százalékos hozamot lehetett elérni, és amelyben a szakember továbbra is komoly felértékelődési potenciált lát.
A tengerentúli papírok között is vannak attraktívak, ezek amerikai dollárban kibocsátott termék. A befektetők tartanak attól, hogy a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény eltörlése miatt 2024. január 1. óta igen magas lett az az adóteher, ami például az amerikai kötvények kamatára is vonatkozik. Azonban az egyedi részvény- vagy kötvénybefektetések plusz adóterhét például az árfolyamnyereség kompenzálhatja. Az Exxon Mobil 2051-es lejáratú, 5,40 százalékos lejárati hozammal elérhető kötvénye, 73 százalékos árfolyamszinteken mozog, miközben korábban 120 százalékon is kereskedtek már a kötvénnyel, így hozampotenciálja jelentős.
A Citigroup 2043-ban lejáró, 5,5 százalékos lejárati hozammal elérhető kötvénye 114 százalékos árfolyamszintek körül alakul, ám korábban 165 százalékon is kereskedtek a kötvénnyel. De a Chevron Corp 2050-ben lejáró, 5,3 százalékos lejárati hozam mellett kereskedhető kötvénye is ilyen, 69,5 százalékos árfolyamszinteken.
A Magnificent Seven, vagyis a Csodálatos Hetek (Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft, Meta, Nvidia, Tesla) sem maradhatnak ki a felsorolásból, ezeknek ugyanis nemcsak a részvényei, de a kötvényei is attraktívak. A Csodálatos Hetek kötvényei a mérsékeltebb kockázatuk és attraktív hozamlehetőségük mellett a hitelminősítői besorolás szempontjából is vonzóak. Az összes közül a legvonzóbb talán az Alphabet 2060-ban lejáró kötvénye, melynek hozamlehetősége akár 25-30 százalék is lehet a következő egy évben. Az Amazon Inc 2061-es lejáratú kötvényének 5,2 százalékos lejárati hozama van, és a papír 68 százalékos árfolyamszintek körül elérhető, ez egészen kiemelkedő hozampotenciált jelez.
13. Alulértékelt magyar részvények
A magyar részvénypiac kisebb forgalmú papírjai között három is vonzóan alulértékeltnek tűnik – véli Zakár Tivadar, az Univerz Invest Zrt. cégvezetője, aki ilyeneket válogatott össze az ínyenceknek. Az UBM Holding Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cége. Az agrárium stabil, válságálló iparág, a cég következetes a stratégiájában és a nemzetközi terjeszkedésében is, a közel 200 milliárd forintos árbevétel fele exportból származik, ezért a társaság részvénye hosszabb távon is jó portfólióelem lehet.
A ViVeTech a magyar részvénypiacon elérhető kiberbiztonsági cég, amelynek vonzóak a növekedési kilátásai. A társaság árbevétele 2023-ban 20 százalékkal bővült, a 2024-es év első hat hónapjában pedig további 82 százalékkal. A részvény egy év alatt a felével emelkedett, de lehet még tér felfelé.
Az AutoWallis részvényei a P/E (vagyis a cég részvényárfolyama és az egy részvényre jutó eredményének aránya) alapján nemzetközi összehasonlításban is alulárazottnak számított egy éve. Az elmúlt 12 hónap intenzív áremelkedése mindezt visszaigazolta: Közép-Kelet-Európa meghatározó mobilitási szolgáltatójának a papírja mintegy 30 százalékot emelkedett, de az Univerz továbbra is vételi javaslatot fogalmaz meg az AutoWallisra.
14. Az irodapiac, amit eddig bottal se piszkáltunk meg
Az irodapiacról nem sok jót hallottunk mostanában, de mégis jelentős potenciál lehet néhány kiváló lokációjú, magas ESG besorolású, A-kategóriás, budapesti irodaházban – mondja Kutas Gábor. A piac annyira negatív volt mostanában ezekkel kapcsolatban, hogy nagyon alapos átvizsgálás után azért most végre lehet jó beszállási lehetőségeket találni.
Egyes nemzetközi befektetők kénytelenek a piac alján megválni ezektől az irodaházaktól, amelyek így kiváló hozam-kockázat aránnyal kínálnak 3–5 éves időhorizonton befektetési lehetőséget. Általánosságban azért az irodapiac még nincs túl a nehezén, hiszen a megváltozott irodahasználati szokások miatt elterjedtebb az otthoni munkavégzés, és a sok korábban elkezdett új fejlesztés miatt lehet némi túlkínálat is a következő 1–2 évben, de a javuló kamat- és hozamkörnyezet, a sokkal kevesebb most induló fejlesztés, illetve a nagyon attraktív, kétszámjegyű euróban remélhető éves hozamok bőven ellensúlyozzák a kockázatokat. Ahogy Warren Buffett is hangsúlyozza: akkor kell venni, amikor mindenki eladni akar.
Sándor Dávid is hisz ebben a szektorban, a klasszikus ingatlanpiacon bizonyos szegmensek (iroda, kereskedelmi ingatlanok) súlya csökkent, másoké emelkedett (adatközpontok, távközlési infrastruktúra, logisztikai ingatlanok), de a korrekciókat követően elkezdenek magukhoz térni a régen kedvelt szegmensek.
15. A megatrendek: AI, energia, öregedés
Bedobunk még egy olyan blokkot, ahol olyan javaslatokat mutatunk be, amit csak egy-egy elemző javasolt, ráadásul kicsit szofisztikáltabb, egyedibb megközelítések, de nagyon érdekes ötletekről van szó. A hosszú távú megatrendek közül a mesterséges intelligencia, az AI növekvő energiaigénye miatt a közművek és az elöregedő társadalmakban egyre fontosabb egészségügy ágazat emelhető ki – véli Sándor Dávid. Az uránbányász részvények a növekvő energiaigénynek és az atomenergia elmúlt években látható „zöldülésének” is haszonélvezői lehetnek.
16. Görög piac már nem rossz, de még olcsó
Az amerikai részvénypiac nagyon drága és hosszabb távon mindig az árazás számít – véli Móricz Dániel, aki azonban a részvénypiacokkal kifejezetten optimista, így a nem amerikai papírokat javasolja beemelni egy közép-, vagy hosszútávú befektetési portfólióba.
A görög piac például szépen teljesített az elmúlt években, de még mindig nem mondható drágának, miközben a mediterrán ország gazdasága feljövőben van.
Ezt az EU-s pénzeknek, valamint a belső kereslet (benne a beruházások) fellendülésének is köszönheti. Egzotikus tipp Európából, de egyre többen merészkednek vissza erre a piacra.
17. Játszunk a jüan ellen!
Ugyanakkor eközben a kínai jüan esésére is érdemes lehet játszani a dollárral szemben, vagyis érdemes lehet shortolni a jüant. A kínai gazdaságnak ugyanis vannak belső gyengeségei, illetve, ha Donald Trump betartja a vámháborús ígéreteit, illetve további jüan kamatcsökkentés is érkezhet, akkor a már sokat gyengülő jüan megint veszíthet a dollárral szemben.
18. Bitcoin: most inkább eladni érdemes?
Az újabb és újabb rekordok után a bitcoin a 100 ezer dolláros határt is könnyedén átlépte, de ezzel ismét egy olyan mérföldkőhöz ért, ami átmenetileg profitrealizálásra késztetheti a rövidebb távon gondolkodó befektetőket – véli Vavrek Zsolt. Emellett az eszköz árába az elmúlt időszakban már nagyon sok pozitív hír beépült, gyakorlatilag egy legjobb forgatókönyv valósult meg. Sikeresen elindultak a bitcoin tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) is, de az utolsó és legnagyobb pozitív lökést egyértelműen az amerikai elnökválasztás eredménye adta meg. Ám a trendszerű emelkedés rövid távon egy korrekciónak lehet az előjele. Az elmúlt években is megfigyelhető volt, hogy nagyobb emelkedések után jelentős korrekciók érkeztek.