Van a Nitrogénművek számláin 11 milliárd, de fellebbeznek a GVH-s gigabírság miatt

2021. december 23. – 13:04

Másolás

Vágólapra másolva

A Nitrogénművek fellebbezést nyújt be, amiért a Fővárosi Törvényszék elutasította az azonnali jogvédelemre vonatkozó kérelmüket – közölte a Bige László érdekeltségébe tartozó cég csütörtökön.

Az elsőfokú, nem jogerős döntésről korábban a kormányközeli Magyar Nemzet írt. Cikkükben megemlítették, a döntés ellen nyolc napon belül van lehetősége fellebbezni Bige cégcsoportjának a Kúriánál. Ebben az esetben a Kúria döntéséig nem kell befizetniük a csoportra még októberben, a GVH által kiszabott 11 milliárd forintos bírságot.

A Nitrogénművek most megerősítette, hogy az azonnali jogvédelmi igényük elsőfokú elutasításával szemben élni fognak a fellebbezés jogával, annak érdekében, hogy a cég „minden tőle telhetőt elkövessen a folyamatos termelésének fenntartása érdekében. A bírság összege a vállalatcsoport számláin rendelkezésre áll, ugyanakkor a rendkívüli energiapiaci helyzet olyan szintű kockázatokat jelent az iparágban, aminek kezelésére a vállalat nem készülhetett fel előre és minden forrásra szüksége van a megnövekedett költségeinek finanszírozásához” – írták.

Hozzátették, vállalhatatlan döntés lenne, ha nem fellebbeznének. „Vállalhatatlannak tartjuk egy vitássá tett jogviszonyban, egy ilyen mértékű összeg befizetésével kockáztatni működésünket és akár visszafordíthatatlan hátrányt okozni vállalatunknak, így a fellebbezés jogával nem élni felelőtlenség lenne részünkről.”

Arról is írtak közleményükben, hogy ők a legnagyobb ipariföldgáz-fogyasztók az országban, és nagy csapást mérnek rájuk az elszabadult energiaárak. Úgy fogalmaztak: „A jelenlegi piaci helyzetre nem lehetett előre felkészülni, a több mint tízszeresére emelkedett földgázárak soha nem látott helyzetet teremtettek az európai műtrágyapiacon, mely iparágat elsőként érintett a kialakult helyzet. (…) A kormányzati kommunikáció eredményeként, az olcsóbb terméket remélő gazdák most pórul járhattak, hiszen az elmúlt hetekben az energiapiaci krízis tovább fokozódott, további gyárleállásokat eredményezve a régióban.”

Bige korábban azt állította a GVH-bírságról, hogy az egy Andersen-mese. Az utóbbi hetekben a milliárdos vállalkozó azzal is bekerült a hírekbe, hogy a kormány agrárpolitikusai azt mondták róla: 36 milliárd forintos kárt okozott a magyar gazdáknak, és a mostani magas műtrágyaárakért is ő felel. Ő azonban azt mondja, az olcsó hazai műtrágyával a magyar gazdák inkább versenyelőnyhöz jutottak. Utánajártunk, hogy mi is ez a szám, de közben a Csányi–Bige-konfliktussal és a magyar közigazgatás fájó hiteltelenségével is találkoztunk.

A tét komoly

Októberben írtunk arról, hogy a GVH azt közölte, megítélésük szerint a teljes hazai műtrágyapiacot érintő kartellt tártak fel, ezért rekordösszegű bírságot szabtak ki az ügyben. „A Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportja jogsértően törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására” – írták akkor.

Az ügyről korábban az Indexen írtunk még 2018-ban. A tét komoly, a történet mögött egy több százmilliárdos piac konfliktusai húzódnak meg.

A GVH azt vizsgálta, hogy a Nitrogénművek nincs-e erőfölényben a piacon, de aztán azt állapította meg, hogy a környező országok beszállítói miatt nincs, majd 2017 szeptemberében újabb vizsgálat indult.

A Nitrogénművek tulajdonosa Bige László, ellene nemrég hűtlen kezelés miatt vádat is emeltek, az ügyészség szerint 2 milliárd forinttal károsították meg a vállalkozó saját cégét, miközben több mint 700 millió forint vesztegetési pénzt is kapott a vezető. Ügyvédje, Zamecsnik Péter nevetségesnek nevezte a vádakat.

Bige László, az egyik leggazdagabb magyar kálváriája a hatóságokkal évek óta tart. A kacifántos ügyekben számos fejlemény történt már, a leglátványosabb fordulat az volt, amikor tavaly ősszel őrizetbe vették a milliárdost a miatt az ügy miatt, amiben most a vádemelés is történt (a nyomozók szerint leértékelt műtrágyákkal ügyeskedett). Korábban megtörtént az is, hogy a rendőrség mintegy 300 rendőrrel vizsgálódott a Bige Holding szolnoki üzemében.

Bige László mindig azzal magyarázta a vizsgálatokat, hogy ő nem része a NER-nek, illetve sokszor emlegette régi konfliktusát Csányi Sándor OTP-vezérrel. Őrizetbe vételekor azt kommunikálta a Nitrogénművek, hogy az eljárás a megfélemlítést szolgálja. Bige idén azzal kapott szélesebb publicitást, hogy megrendelt egy szokatlanul nagy mintás kutatást a jelenlegi magyar társadalmi-gazdasági helyzetről, és azt átnyújtotta az ellenzéknek. Az ellenzéki miniszterelnökjelölt Márki-Zay Péter kampányát néhány millió forinttal támogatta is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!