A szexuális zaklatás miatt felmentett pap kártérítést követelt a volt tanítványától, a Kúria nem adott neki igazat
2025. január 23. – 14:32
Az Alkotmánybíróságig jutott az a rágalmazási ügy, melyben egy szexuális zaklatás miatt már felmentett pap perelte be korábbi tanítványát, aki szerinte sértő és valótlan módon állította, hogy megérintette a nemi szervét – írja a 444. A per évekkel ezelőtt indult, amit az atya első fokon megnyert, de később az Alkotmánybíróság már nem adott igazat a papnak.
Pion István, költő, és az atya korábbi diákja 2017-ben írt egy cikkben arról, hogy szexuális zaklatás áldozata lett gimnazista korában. A 444 cikkében Árpád atyaként szereplő ferences szerzetes ebből a cikkből még nem volt beazonosítható, de nem sokkal később a rend akkori tartományfőnöke, Dobszay Benedek hosszas vizsgálatba kezdett, és elhatározta, hogy támogatja a bejelentést tevő volt diákokat. Dobszay Benedek a közelmúltban tagja lett egy gyermekvédelmi munkacsoportnak is, amelynek fő célja egy múltfeltáró vizsgálat előkészítése.
Árpád atya ügyében több vallomás alapján egyházi vizsgálat indult, ennek eredményeképp Rómában kimondták, hogy az „érintések és masszázs, valamint szexuális tartalmú beszélgetések és tekintetek serdülőkkel” kimerítik „a klerikus által megvalósított viselkedési formákra nézve a hatodik parancs ellen kiskorúval elkövetett bűncselekmény fogalmát.” Árpád atyát 2021-ben az elöljárói 12 évre felmentették a papi szolgálat alól, eltiltották a misézéstől, és hogy kiskorúakkal érintkezzen.
Árpád atya egy másik volt tanítványt perelt be, aki anonimitást kért, és csak Tamás álnéven ismert. másik korábbi tanítvány vallomásában arról írt, hogy Árpád atya szabadosan beszélt vele szexuális témákról, és masszírozásra invitálta őket. Mindezt Tamás egy belső eljárásban tett vallomásban írta, Árpád atya pedig ezzel ment a bíróságra, aminek a ferences rend sem örült. A bíróság 2021-ben első fokon igazat adott a papnak, és a 700 ezer forintos perköltség mellett 1 millió forint sérelemdíjat is kiszabott Tamásra, azóta nem lehetett többet tudni az ügyről.
Tamás azonban továbbvitte az ügyet, ahol a másodfokú bíróság a korábbi ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Ez után Árpád atya vitte az Alkotmánybíróságra az ügyet, amely a jogerős ítéletet fenntartotta, és erről „precedensképes határozatot hozott”, és a pap panaszait elutasították. A Kúria határozata a jövőben „érvényes azokra az esetekre is, amikor büntetőeljárást próbál valaki kezdeményezni (rágalmazás miatt) azzal szemben, aki jelzést tett egy őt (bántalmazóként) érintő gyermekveszélyeztetés gyanúja miatt” – mondta Gyurkó Szilvia gyermekjogi tanácsadó a 444-nek.