El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

„Próbáltam odafutni hozzá, de rám is téglák zuhantak” – több száz halottja lehet a mianmari földrengésnek

Legfontosabb

2025. március 28. – 16:18

„Próbáltam odafutni hozzá, de rám is téglák zuhantak” – több száz halottja lehet a mianmari földrengésnek
Mentőalakulatok dolgoznak egy összedőlt épületnél Bangkokban 2025. március 28-án – Fotó: Lauren DeCicca / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

541

A 45 éves Daw Kyi Shwin éppen hároméves kislányával ebédelt a mianmari Mandalajban lévő otthonában, amikor megmozdult a föld. „Próbáltam odafutni hozzá, de mielőtt odaértem volna, rám is téglák zuhantak” – mondta el a nő a Mandalaji Orvostudományi Egyetem kórházának parkolójában. Kislánya nem élte túl a több mint fél évszázada nem látott erősségű földrengést. A nő a New York Times beszámolója szerint még mindig erősen vérzett, amikor közölte:

„Nincs kormány, ami segítene, nincsen elég orvos, hogy ellásson minket. Meg fogok halni! Nem akarok meghalni! Kérem segítsenek!”

Legkevesebb 144-en meghaltak, 732-en megsérültek a Mianmarban történt pénteki földrengésben, írta magyar idő szerint pénteken délután négykor a CNN az ország katonai vezetésére hivatkozva. Az ország legnagyobb városaiban épületek, köztük imára érkezett emberekkel teli mecsetek dőltek össze, kórházak rongálódtak meg, legalább egy híd összeomlott, és félő, hogy nagy víztározók gátjai is megsérülhettek a két egymást követő erős rengésben. A beszámolók szerint több városban is megteltek a kórházak sérültekkel, és többen is a romok alatt rekedhettek. Az érintett területekre közben nehezen lehet eljutni a megrongálódott utak miatt.

A földrengés, aminek epicentruma Mianmar középső részén volt, a USGS amerikai földtani intézet adatai szerint 7,7 erősségű volt. A délután egy óra előtt kilenc perccel történt rengést 12 perccel később egy újabb, 6,4 erősségű utórengés követte.

Az ilyen nagy rengések ritkák, de nem ismeretlenek a területen, ahol korábban több jelentős földrengést is regisztráltak. A régió szeizmikus aktivitása elsősorban az 1200 kilométer hosszú Sagaing-törésvonalhoz köthető, ami olyan nagyvárosokon halad át, mint a jelenlegi főváros, Nepjida, valamint Jangon és Mandalaj, az ország korábbi fővárosai. A rengés olyan erős volt, hogy Magyarországon is érzékelték a műszerek – írta a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.

A földrengést a szomszédos Kínában és Thaiföldön is érezni lehetett. Bangkokban pánikba esett emberek tódultak az utcára, ahol összeomlott egy építés alatt álló felhőkarcoló, nagyjából 81 embert temetve maga alá, akik közül legalább heten meghaltak. A Külügyminisztérium szerint magyar áldozata nincsen a földrengésnek.

Segítséget kért a mianmari katonai junta

Egyelőre kevés információt lehet tudni a károkról a polgárháború sújtotta Mianmarban, ahol az országot irányító katonai junta jelentősen korlátozza a hozzáférést az internethez, és az áram- és telefonszolgáltatás is akadozik a földrengés miatt.

A Vöröskereszt közölte, hogy nehezen tudják elérni az epicentrum közelében lévő területeket, miután a beszámolók szerint jelentős károk keletkeztek épületekben, utakban és hidakban. A szervezet helyi koordinátora riportereknek azt mondta, hogy különösen aggódnak több nagyobb gát miatt, amelyek állapotát most kezdték el felmérni – jelentette a Reuters.

A mianmari hatóságok eleinte egyáltalán nem közöltek adatokat az áldozatok számáról és a károk nagyságáról. Az első adatot a 144 halottról és 732 sérültről több mint 9 órával a rengés után jelentették be.

A mianmari kormány szóvivője több órával a rengés után még azt mondta: nincsenek pontos információik az áldozatok számáról, de már akkor közölte, hogy szükségük van a nemzetközi segítségnyújtásra, és készek az együttműködésre. Ez azt jelzi, hogy az áldozatok száma magas lehet, a junta ugyanis korábbi természeti katasztrófák idején szinte soha nem kért segítséget a nemzetközi közösségtől – írta a New York Times.

„A helyzet nagyon rossz”

Mianmar ősi fővárosában, és egyben második legnagyobb városában a Mandalaji Orvostudományi Egyetem kórházának egyik orvosa a New York Timesnak azt mondta, hogy legalább 20-an haltak meg, és háromszázan sérültek meg a rengésben. Egy mandalaji szemtanú a Guardiannek nyolc halottról számolt be, és közölte, hogy két ember egy épület összeomlásakor halt meg, hozzátéve, hogy az egész városban nagyok a károk.

A Reutersnek egy szemtanú elmondta, hogy többen is egy összedőlt teaházban rekedtek, és nem tudják elérni őket. „A helyzet nagyon rossz” – mondta a szemtanú a hírügynökségnek.

Összedőlt épület a mianmari Mandalajban 2025. március 28-án – Fotó: Stringer / Reuters
Összedőlt épület a mianmari Mandalajban 2025. március 28-án – Fotó: Stringer / Reuters

Az áldozatok száma várhatóan még emelkedni fog. A Times értesülései szerint a kórházba helyi idő szerint délután folyamatosan érkeztek a sérültek autókkal, motorokkal és mentőautókkal, köztük többen erősen véreztek.

A kórház egyik orvosa a Timesnak megerősítette, hogy nincsen elég orvos és ápoló a sok sérült ellátására, hozzátéve, hogy már kezdenek kifogyni a kötszerekből, és már elég hely sincsen az érkező sérülteknek. A kórházban ráadásul nincs víz és áram, és már nem fogadnak betegeket – mondta el a CNN-nek egy dél-ázsiai civilszervezet koordinátora, aki ezt Mandalajban lévő barátaitól hallotta.

A közösségi oldalakon terjedő felvételek tanúsága szerint Mandalajban jelentős károk keletkeztek, több épület is összeomlott az utcákat pedig törmelékek borítják. A Myanmar-Now című angol nyelvű lap szemtanúkra hivatkozva közölte, hogy a 19. században épült királyi palota súlyos károkat szenvedett, és több helyen is tűz ütött ki.

A Reutersnek nyilatkozó helyiek szerint több épület is összedőlt és nagy károkat szenvedett a helyi mecset is, ahonnan a pénteki imára gyűlt emberek rémülten menekültek ki. A kínai állami hírügynökség a helyi sajtóra hivatkozva arról számolt be, hogy tíz ember halt meg egy összeomlott mecsetben a városban.

Egy szemtanú a Reutersnek elmondta, hogy „a szemem előtt omlott össze egy ötszintes épület”, hozzátéve, hogy mindenki az utcán van, és nem mernek visszamenni a házaikba.

A rengésben összedőlt a Mandalaj közelében található Ada híd. A brit gyarmati időkből származó híd 91 éves volt. A mandalaji repülőtéren pánik tört ki a földrengéskor, és az épület is károkat szenvedett, a közösségi oldalakon terjedő felvételek tanúsága szerint. Egy mandalaji kórházban tűz ütött ki a földrengés után, és több tucatnyi beteg volt kénytelen a parkolóba menekülni, többen infúzióra vagy oxigénpalackra kötve – írta a Times.

Taungoo településen legalább négy ember halt meg, amikor összeomlott egy mecset, ahova épp megérkeztek a hívők a pénteki imára, és többen is a romok alatt rekedhetek – írta a Reuters. Emellett legalább húszan meghaltak, amikor összeomlott egy szálloda Aungpan településen – közölte a Reuters.

Mianmar legnépesebb városában, a korábbi főváros Jangonban a rengés a helyiek elmondása szerint hirtelen csapott le, nagyon erős volt és sokáig tartott. „A mellettem lévő emberek is halálra voltak rémülve” – mondta el a CNN-nek egy szemtanú, aki a 20. emeleten volt a rengés idején.

Sérülteket látnak el az utcán Mianmar fővárosában, Nepjidában – Fotó: Sai Aung Main / AFP
Sérülteket látnak el az utcán Mianmar fővárosában, Nepjidában – Fotó: Sai Aung Main / AFP

Egy másik jangoni lakos a hírtelevíziónak azt idézte fel, hogy „különösen erős volt, és három-négy percig tartott” a rengés. A Global Times című kínai állami lapnak nyilatkozó kínai üzletember tíz percen át érezte, hogy mozog a föld a városban. A belvárosban azonban úgy tűnik, hogy nem okozott jelentősebb károkat a rengés – mondta el a BBC-nek egy helyi lakos.

Mianmar fővárosában, Nepjidában egymás után érkeznek a sérültek egy ezer férőhelyes kórházhoz az AFP francia hírügynökség helyszíni beszámolója szerint, többen véresen és törmelékporral borítva. A kórház sürgősségi osztálya közben súlyos károkat szenvedett a rengésben, a bejárata összeomlott, maga alá temetve és összezúzva egy autót. A kórházban legalább húsz sérült halt meg egy ott dolgozó orvos elmondása szerint.

A kórház biztonsági szolgálata az AFP tudósítóinak azt mondta, hogy több százan érkeznek oda. Az oda vezető úton az AFP közlése szerint hatalmas dugó alakult ki. A kórházhoz ellátogatott a katonai junta vezetője is.

A mianmari lázadók irányítása alatt álló területeken szintén több lakóház és egyházi épület is összedőlt, de a rengésnek nincsen olyan sok áldozata, mint az ország többi részén – mondta el a Washington Postnak egy helyi orvos.

Pánik és összeomlott felhőkarcoló Bangkokban

A földrengést erőteljesen lehetett érezni Bangkokban is, ahol a thaiföldi hatóságok közlése szerint legalább hét ember halt meg, amikor összedőlt egy építés alatt álló felhőkarcoló. Phumtham Wechayachai kormányfő-helyettes pedig azt közölte, hogy 81 ember rekedt a harminc emeletes épületben romjai között.

A beszámolók szerint nagyjából négyszázan dolgoztak az építkezésen, amikor az épület ledőlt – írta a Bangkok Post. A lap cikke szerint az épületet 2020-ban kezdték el építeni, és már elérték a legmagasabb emeletet. Az épületomlás miatt nagyjából ötvenen sérültek meg a helyi hatóságok közlése szerint.

A thaiföldi kormányfő országos vészhelyzetet hirdetett a földrengés után, az iskolákban félbeszakították a tanítást és hazaküldték a gyerekeket, leállították a metró és a SkyTrain emeltvasút közlekedését, és több bevásárlóközpontot is bezártak.

Az épületekből az utcára menekült emberek Bangkokban – Fotó: Chalinee Thirasupa / Reuters
Az épületekből az utcára menekült emberek Bangkokban – Fotó: Chalinee Thirasupa / Reuters

A Bangkokban élő Vári-Kovács Zsuzsanna az AP amerikai hírügynökségnek arról beszélt, hogy kétszer is átélt már földrengést Mianmarban, de azok csak rövid ideig tartottak, de „itt legalább egy percig tartott”. Hozzátette, hogy férje egy magas épületben volt a földrengés idején, és „az sokkal rosszabb lehetett”.

Egy skót turista az egyik bangkoki bevásárlóközpontban volt, amikor „hirtelen az egész épület mozogni kezdett”. A férfi az AP-nek elmondta, hogy eleinte nyugodtan kezdett el kisétálni, de aztán az épület „igazán mozogni kezdett”, és mindenki kétségbeesve kezdett el rohanni, többen a felfelé haladó mozgólépcsőn lefelé futva igyekeztek minél hamarabb kiérni az épületből. Sok szállodai vendég fürdőruhában és fürdőköpenyben rohant ki pánikba esve az utcára – jelentette a Reuters.

A rengést a Mianmarral szomszédos kínai Jünnan tartományban, valamint Kuanghszi és Kujcsou tartomány egy részén is érezni lehetett, ahol a kínai állami sajtó beszámolója szerint csak kisebb károk keletkeztek. A helyi hatóságok egyelőre csak két sérültről számoltak be, illetve pár megrongálódott épületről, de még zajlik a károk felmérése – írta a Global Times kínai állami lap.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!