Az alapvető döntéseket meghozom – a börtönből üzent Óbuda polgármestere

2024. november 7. – 12:28

Másolás

Vágólapra másolva

Tovább bonyolódik az élet Óbudán, ahol a polgármester hónapok óta előzetes letartóztatásban ül. A helyi Fidesz fegyelmi eljárást akart indítani Kiss László ellen, mert annak ellenére is felveszi fizetését és költségtérítését, hogy szerintük a polgármesteri kötelezettségeit nem a törvényeknek megfelelően látja el. Kiss a börtönből üzent a csütörtöki testületi ülésre: szerinte politikai fogolyként tartják börtönben, de ott is folyton informálódik a kerületről, a jegyző segítéségével a szükséges döntéseket meghozza.

A Fidesz-KDNP fegyelmi felelősségre vonást kezdeményezett a börtönben ülő polgármester ellen, mivel továbbra is megkapja 1,3 milliós fizetését és a 200 ezer forintos költségtérítését továbbra is felveszi. „Mi azt gondoljuk, hogy Kiss Lászlónak nem jár tiszteletdíj, pláne nem jár költségtérítés” – mondta a helyi Fidesz vezetője, Puskás Péter.

A fideszes képviselők egy vizsgálóbizottság keretében döntöttek volna arról, hogy járnak-e ezek a pénzek a polgármesternek. Indoklásuk szerint erre azért van szükség, mert Kiss László a testületi üléseken nem vesz részt és egyéb hivatali kötelezettségeinek ellátásában is akadályozva van, azokat nem tudja a jogszabályoknak megfelelően ellátni. A képviselő-testület a kérdésről zárt ülésen döntött: nem indul fegyelmi eljárás Kiss László ellen. A kormánypártok a kerületben egyébként továbbra is azt az álláspontot képviselik, hogy egy új választásra lenne szükség Óbudán.

Az ülésen téma volt a polgármester munkájával kapcsolatos beszámoló is. Az előterjesztést a helyszínen osztották ki, ezt a Magyar Hang szerezte meg. Ebben Kiss László azt üzente a testületnek címezve, hogy „abszurd és jogellenes politikai koncepciós eljárás közepette” is gondoskodik az önkormányzat működéséről. „Ügyvédeim segítségével részletesen informálódok a kerület ügyeiről és jegyző úr segítségével az alapvető fontosságú döntéseket meghozom” – írta. Kiss közölte, hogy az ügyészség indoklás nélkül megtagadta a kabinetfőnökével való kapcsolattartást. Megismételte, hogy

mind a fogva tartását, mind polgármesteri jogainak csorbítását törvénytelennek tartja, magát politikai fogolynak tekinti.

„Most és a jövőben is azért dolgozom, hogy az egyre putyinizálódó rendszer véget érjen. Óbudáért, a Köztársaságért!” – írta. Szerinte az ügyészség „folyamatosan hazudik a közleményeiben, a jobboldali sajtónak kiadja az ún. »nyomozati jegyzőkönyveket«, a jelenlegi intézményi elhelyezésemet, sőt, még a hozzájuk való átszállítás időpontját is, engem megakadályoznak a sajtónak való nyilatkozásomban”.

Az ülésen szó volt arról is, hogy lemondott képviselői megbízásáról Czeglédy Gergő, korábbi alpolgármester, akit júniusban az óbudaiak szintén újraválasztottak. Czeglédy a 6. egyéni választókerület képviselője volt, így most időközi választás lesz a kerületben január 19-én. Czeglédyt százmilliós vesztegetéssel gyanúsítják, ezért június óta őrizetben van, ezt október közepén december 16-ig meghosszabbították.

Börtönben tette le az esküt a polgármester

Október elején szokatlan módon alakult meg a III. kerület új, júniusban megválasztott képviselő-testülete. Az előzetesben ülő Kiss László a fogadból tette le polgármesteri esküjét, onnan küldött üzentet a képviselőknek és a kerületeiknek. Az új testület végül jogszerűen megalakult, megválasztották az alpolgármestereket és a bizottsági tagokat is.

Óbuda közélete június második feléig a külső szemlélő számára békésen zajlott. Az már idén márciusban kiderült, hogy nyomozás indult, mert a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szerint fiktív szerződéseket köthettek Óbuda önkormányzatával. Ekkor vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt négy személyt vettek őrizetbe. Az önkormányzat ekkor úgy reagált, hogy hivatali dolgozót nem érint a nyomozás, Kiss László polgármester azt mondta: „méltatlan és tisztán a kampánnyal összefüggő politikai szándékot tükröz” az eljárás. Június 9-én aztán újraválasztották a kerület ellenzéki pártok által támogatott DK-s polgármesterét, Kiss Lászlót.

Június 18-án azonban felbolydult minden, miután először őrizetbe vették, majd le is tartóztatták a kerület MSZP-s alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt. Kiss helyettesét akkor vették őrizetbe, mikor a nyomozó főügyészség által folytatott nyomozásához kapcsolódóan házkutatást tartottak a kerületi városházán. Óbuda vezetése a történtek után megerősítette korábbi álláspontját: „az önkormányzat ügykörébe tartozó szerződések mindegyike jogszabálynak megfelelő és valós teljesítésen alapul”. Újabb fejlemények ezek után hetekig nem történtek, kizárólag annyi derült ki, hogy akár NER-közeli reklámcégek is érintettek lehetnek a kerületi korrupciós ügyben.

Augusztus közepén aztán érkezett az újabb fordulat: a KNYF ezúttal az óbudai polgármesternél tartott házkutatást, majd őrizetbe is vették Kiss Lászlót. A nyomozó főügyészség Kiss őrizetbe vétele után közölte, hogy hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsítják a polgármestert. A megalapozott gyanú szerint Kiss a 2019. októberi polgármesterré választása után megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni. Ehhez az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el.

A vádakat Kiss László a kezdetektől tagadja. A kerület sajtóosztálya pedig közölte, hogy „a nyomozati cselekmények a márciusban, az önkormányzati választási kampányban zajlott kutatások folytatásai, amelyek egy 2022-es, az akkori országgyűlési kampányban indított ügyhöz kötődtek”. Megismételték, hogy a kerület szerződései rendben vannak és valós teljesítésen alapulnak. Az ügyre reagáltak Kiss szövetségesei is: Gyurcsány Ferenc DK-elnök szerint egy sok éve tartó ügyben letartóztatni egy kerület polgármesterét „aljasság és politikai provokáció”.

Augusztus 16-án végül el is rendelték Kiss László letartóztatását, amit szeptemberben meghosszabbítottak, egészen december 16-ig, így az önkormányzat alakuló ülésén sem tud részt venni.

A Demokratikus Koalíció néhány nappal Kiss letartóztatása után közölte, hogy szerintük egy magas rangú állami vezető rendelte meg az óbudai polgármester ellen zajló eljárást azért, hogy megbuktassák. Vadai Ágnes arról beszélt, hogy nem Kiss László ellen kellett volna eljárást indítani, hanem az ügyészség képviselője ellen, aki a jegyzőkönyv alapján szerinte arra kérte a cégvezetőt, hogy „állami érdekből vegyen részt Kiss László megbuktatásában”. A III. kerületi ellenzéki koalícióból viszont nem mindenki állt ki ilyen határozottan a polgármester mellett: a Momentum úgy döntött, hogy kilépnek a kerületi koalícióból. Ezt azzal indokolták, hogy bár nem érintettek, ennek még a látszatát is el szeretnék kerülni.

Eközben Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata nyilatkozatban is kiállt a polgármester mellett, aki ellen szerintük politikai leszámolás zajlik. „Az óbudai önkormányzat ellenzéki kézben tartása a Fidesz gazdasági érdekeit sérti, most pedig a választói akarattal szembe menve ellehetetlenítik az új testület megalakulását” – írták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!