Workshop helyett béremelést követelnek a tudományos dolgozók
2024. április 25. – 15:38
Csütörtök délután tüntetést tartottak a tudományos dolgozók a HUN-REN Központ épülete előtt azért, mert az egykori MTA kutatóhálózat dolgozóit tömörítő Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) a mai napig nem kapott választ nyílt levelére Gulyás Balázstól, a HUN-REN kutatóhálózat elnökétől.
A nyílt levelet 1500 dolgozó írta alá a kutatók elégtelen bérhelyzete és munkakörülménye miatt. A TDDSZ célja az volt, hogy tárgyalódelegációjukat fogadják és érdemi tárgyalások kezdődjenek a tudományos dolgozók bérhelyzetéről. Ez nem valósult meg.
Az esemény kezdetekor körülbelül 200-an gyűltek össze a budapesti Piarista Gimnázium épülete előtt, így a rendőrség nem sokkal az esemény kezdete után lezárta az utcát. Sokan érkeztek táblákkal, amikre például azt írták: A tudomány nem költségvetési kísérlet.
Bakó Imre, a TDDSZ elnöke beszédében azt mondta: a kormányzat nincs tisztában azzal, mennyit keresnek a magyar kutatók. Azért jöttek ide, hogy választ kapjanak a nyílt levelükre. Szerinte az itt lévő emberekben az a közös, hogy kritikus gondolkodásúak, akik a véleményüket az átlagnál bátrabban, szenvedélyesebben fejezik ki. Így egyenesen állnak itt ma is, hogy véleményüknek hangot adjanak, de zárt ajtókra találnak.
„Mit szeretnénk? Tárgyalást! Mikor? Most!”
– skandálják a tüntetők.
Ezek után a több kutató is beszélt arról röviden, hogy milyen nehézségeik vannak többek között az alacsony fizetések miatt. Ez a szegénységtől kezdve az egészségügyi problémákon át a fiatalok bevonzásában is érezteti a hatását. A mai megmozdulás egyik jelmondata az lett, hogy
„stratégiai workshop helyett béremelési stratégiát”.
Gregor Anikó egyetemi oktató beszédében azt mondta: „helyettünk senki nem fog kiállni az érdekeinkért”. Szerinte nem az állammal van a baj, hanem azzal, ahogy ez az állam működik: „a béreken spórolnak a legtöbbet”.
„Ne rajtunk spóroljon az állam”
– üzente a hatalomnak.
Az oktató szerint már az is nagy dolog, hogy ennyien aláírták névvel a nyílt leveleket. Nincsenek ahhoz hozzászokva, hogy tüntetéseket szervezzenek, de ha sikerül kiállni az érdekeikért, akkor már teljes energiával fognak tudni készülni az óráikra.
A szakszervezet elnöke azt mondta: Gulyás Balázs nincs az épületben, senki nem tud most beszélni velük. Közben a tömeg skandálja, hogy „engedj be, engedj be”. A kutatóközpont lezárt épülete előtt néhány biztonsági őr is áll.
Az egyik felszólaló azt mondta, három éve tudományos segédmunkatárs, a fizetése nettó 216 ezer forint. Ez ma Budapesten egy albérlet havi ára rezsi és kaució nélkül. Ő még szerencsésnek tartja magát, mert teljes állást kapott, de a legtöbbeket nem is veszik fel.
„Ilyen körülmények között nem lehet jövőt tervezni”
– mondta.
Szerinte ez borzasztóan megalázó helyzet és ebben a helyzetben nem tudja biztosítani a lakhatását és a megélhetését. Elmondása szerint gyakori, hogy csak egy évre szóló szerződéseket kapnak, és csak pár nappal azok lejárta előtt tudják meg, hogy a következő évre is lesz-e munkájuk, vagy sem. Így a fiatalok lemorzsolódnak, és a hátrányos helyzetűektől elveszik a lehetőséget ahhoz, hogy tudományos munkát végezzenek.
A felszólalásokat Gerő Márton egyetemi oktató zárta. Kiemelte, hogy ez az ügy minden kutatóhálózati dolgozó ügye. Inflációkövető béremelést szeretnének, és azt, hogy a bérük elérje a diplomás átlagbért, valamint átlátható központi működést követelnek.
Az egyetemi dolgozók szolidarítanak
A HUN-REN Központ egy független költségvetési intézmény, amelyet a magyar tudományos élet alappillérét jelentő, központi finanszírozású, független kutatóhálózat irányítására és működtetésére hoztak létre.
A tudományos dolgozók eseményükkel szolidaritást szeretnének vállalni a felsőoktatási oktatók ügyével. A felsőoktatási dolgozók múlt hét szerda délután ismét bérpapírjaikkal vonultak a Kulturális és Innovációs Minisztérium Honvéd utcai épülete elé. Március 20-án az oktatók 3000 dolgozó által aláírt nyílt levelet adtak fel Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárnak. Hankó a parlamentben azt mondta, hogy a dolgozók valójában többet keresnek, mint amennyit állítanak.
Az egyetemi oktatók siralmas fizetése abból is látszik, hogy egy tanárszakos gyakornok több pénzt visz haza, mint az őt tanító egyetemi adjunktus. Az állami egyetemeken 2021-ben és 2022-ben is 15 százalékos fizetésemelést kaptak a dolgozók, ez azonban nem a garantált bér emelését jelentette, hanem egy illetménykiegészítést. Ráadásul van, ahol nem is mindenki kapta meg a teljes összeget.