Az Euclid űrtávcső elküldte a világegyetem eddigi legnagyobb térképének első részét
2024. október 24. – 04:30
Nyilvánosságra hozták az univerzum valaha volt legnagyobb 3D-s térképének első darabját, ami 14 millió galaxist mutat, írja a LiveScience. A pillanatfelvételt az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid nevű űrteleszkópja készítette.
Az Euclidot 2023. július 1-jén lőtték fel, a Földtől közel 1,6 millió kilométerre lévő nap körüli pályán kering. A célja az, hogy a „sötét univerzumnak” nevezett világegyetem fejlődését vizsgálja. Nagy látószögű távcsövével a Földtől akár 10 milliárd fényévre található galaxisokat is felmérhet majd. Az Euclid a sötét univerzum fejlődését kutatja majd, amiről még mindig szinte semmit nem tudunk. Fő kutatási területei lesznek a sötét energia és a sötét anyag.
A kozmológiában elfogadott standard modell szerint az ősrobbanásra vannak bizonyítékok, és azt is tudjuk, hogy az univerzum egyre gyorsulva tágul, az viszont még egyáltalán nem tiszta, hogy miért. Hiszen a jelenlegi tudásunk alapján arra számítanánk, hogy a gravitáció miatt a tágulás az idő elteltével lassul – és ha ez nem így van, akkor kell egy olyan energiának léteznie, ami ezt a gyorsulást valamilyen módon előidézi. A tudósok ezt hívják sötét energiának. A sötét anyagról nem tudunk kifejezetten sokat, de az szinte biztos, hogy létezik és nagy hatása van a világűrben. Jelenlegi tudásunk szerint az univerzum 27 százalékát teszi ki, és nagy gravitációs vonzása van. Ezekről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
A lenyűgöző új kép egy 208 gigapixeles mozaik, ami az égbolt mindössze egy százalékának egy töredékét mutatja. A mostanihoz hasonló képek százainak rögzítésével az űrteleszkóp végül a teljes éjszakai égbolt egyharmadát feltérképezi, és az ESA szerint több mint egymilliárd galaxist rögzít, amik akár 10 milliárd évesek is lehetnek.
„Ez a lenyűgöző kép annak a térképnek az első darabja, ami hat éven belül leírja az égbolt több mint egyharmadát” – mondta Valeria Pettorino, az ESA Euclid projekt kutatója. „Ez csak a térkép 1 százaléka, mégis tele van különféle információkkal, amelyek segítenek a tudósoknak felfedezni az univerzum leírásának új módjait.”
A közzétett kép olyan felvételekből áll, amit 2024 márciusa és áprilisa között két héten keresztül gyűjtöttek össze. A térkép 100 millió fényforrást tartalmaz.
Az Euclidot teljes egészében az Európai Űrügynökség tervezte és építette, a NASA az infravörös tartományban működő műszer fotódetektorait szállította. Az Euclidhez kapcsolódó munkákban 2000 tudós vesz részt, 13 európai ország mellett kanadaiak, amerikaiak és japánok is.