Először készült jó minőségű fotó egy űrszemétről
2024. május 8. – 12:40
A japán Astroscale magánvállalat által fellőtt műhold először készített jó minőségű fotót egy, a Föld körül keringő űrszemétről, írja a LiveScience. A kép csak az első lépés egy nagyszabású misszióban, amelynek célja, hogy azonosítsa és megsemmisítse a Föld körüli pályán haladó, potenciálisan veszélyes űrtörmelékeket.
Az ember által előállított űrszemét, például a használt rakétafokozatok, a használaton kívüli műholdak, a fagyott üzemanyag és a lefeslett festékdarabok, évtizedek óta gyűlnek a bolygó körül. Jelenleg mintegy 9000 tonna űrszemét kering a Föld körül, a törmelék valóságos aknamező az újonnan felbocsátott műholdak és űrhajók számára. Még egy apró törmelék is képes lehet lyukat ütni egy űreszköz testén, sőt, a Földön tartózkodó emberekre is veszélyt jelenthet, ha visszaesik a légkörben. Ráadásul minél több az űrszemét, és minél régebb óta kering a bolygó körül, annál több lesz belőle, a nagyobb darabok ugyanis kisebbekre esnek szét. Az így keletkező törmelék nehezebben követhető, ezért nagyobb az esélye annak is, hogy eltalál egy működő műholdat.
Az Astroscale április közepén indította el az űrszondáját, amely megközelítette és lefényképezte az űrhulladékot, a japán H-IIA rakéta felső fokozatát, amely 2009 óta kering a Föld körül. A fényképezés célja egyelőre a tesztelés volt, hogy az eszköz képes-e elég közel manőverezni egy űrszeméthez anélkül, hogy beleütközne. A küldetés sikeres volt, megalapozta a jövőbeli befogási kísérleteket.
Ezzel a mérföldkővel az Astroscale együttműködésre lépett a japán űrkutatási hivatallal (JAXA) a kereskedelmi törmelékeltávolítási demonstrációs kezdeményezésben. A cég jelenleg a küldetés második fázisát tervezi, amelynek célja egy törmelék eltávolítása a műholdhoz erősített robotkar segítségével.