A masszőr szennyezett kezével magyarázzák a világelső teniszező doppingolását, de nem csak ezért furcsa a sztori

Legfontosabb

2025. február 19. – 16:43

A masszőr szennyezett kezével magyarázzák a világelső teniszező doppingolását, de nem csak ezért furcsa a sztori
Jannik Sinner tart sajtótájékoztatót a német Alexander Zverev elleni győzelme után a férfi egyes döntő mérkőzésükön az ausztrál nyílt teniszbajnokság tizenötödik napján, Melbourne-ben, 2025. január 27-én – Fotó: Adrian Dennis / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

414

Felkorbácsolta az indulatokat a tenisz-világranglistát vezető Jannik Sinner doppingügye. Az olasz játékos a tavaly márciusi pozitív minták után most kapott egy három hónapos eltiltást, de az év következő nagy tornájára, a Roland Garrosra már visszatérhet. Novak Djoković kivételezésről beszél, és többen felvetették, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) sem következetes a szabályok értelmezésében és alkalmazásában.

A Nemzetközi Tenisz Integritás Ügynökség (ITIA) tavaly augusztusban jelentette be, hogy Sinner két márciusi ellenőrzésen is megbukott, és szervezetében az anabolikus szteroidok közé tartozó klosztebolt mutatták ki. A tesztoszteronhoz hasonlító szert az NDK sportolóinál is előszeretettel használták teljesítményfokozásra. Segíti az izomtömeg gyors növelését, valamint két edzés között lerövidíti a regenerációs időt.

Az ITIA ugyanakkor azt is közölte, hogy meghallgatták Sinnert, és elfogadták a magyarázatát, így sem vétkesnek, sem gondatlannak nem találták. A véletlen doppingolások megmagyarázásának nagy irodalma van, kezdve a kokainos csóktól a szennyezett fogkrémen át a marhasültig. Ezek egy része megalapozott is volt, de sokakban kétséget is ébresztenek. Sinner azzal védekezett, hogy fizikoterapeutája, Giacomo Naldi sérült kezét kloszteboltartalmú spray-vel kezelte, aztán a tiltott szert belemasszírozta a teniszező hátába és lábába.

Egy hónappal később a WADA jelezte, hogy fellebbez az ITIA döntése ellen a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál és egy és két év közötti eltiltást kér a kétszeres Grand Slam-győztesre. A tárgyalást április 16–17-re tűzték ki, de végül addig el sem jutottak a felek, a WADA és Sinner váratlanul és nagy meglepetésre megegyezett, ennek a végeredménye lett a három hónapos eltiltás. Ezt Sinnernek február 9. és május 4. között kell letöltenie, és így már a római Italian Openen is játszhat. Az olasznak így nem kell kihagynia túl sok tornát, és még az is lehet, hogy világelső marad a visszatéréséig.

A WADA a szabályzatára és korábbi ügyekre hivatkozva rótt ki csak három hónapos eltiltást, és kimondták, hogy Sinnert terheli a felelősség a fizikoterapeutája gondatlanságáért. A szabályok szerint a szándékos doppingolásért négyéves büntetés jár, míg a nem szándékosért a két év a kiindulási alap. A WADA utóbbi esetben csökkenteni tudja az eltiltás mértékét, akár nullára is, ha be tudják bizonyítani, hogy a sportoló a legnagyobb körültekintés mellett sem tudhatta vagy gyaníthatta, hogy tiltott szert kapott. Az egy- vagy kétéves eltiltás általában akkor jár, ha a sportoló azt tudja bizonyítani, hogy nem volt jelentős a vétkessége vagy a gondatlansága.

Sinner a pozitív minták után tovább is játszhatott, noha számos olyan eset van, hogy a teljes körű vizsgálat lezárultáig a sportolókat felfüggesztik. Az olasz és stábja a pozitív minták után rögtön az ITIA választott testületei előtt védekezett, és azok el is fogadták a már ismertetett masszázsos vétlen doppingolást, miután Sinnerék számlát is be tudtak mutatni a megvásárolt spray-ről.

Sinnernél mindkét esetben csekély mennyiséget mutattak ki a doppingszerből. „Még ha a beadás szándékos lett volna is, a valószínűleg beadott csekély mennyiségnek nem lett volna releváns dopping- vagy teljesítményfokozó hatása a játékosnál” – mondta David Cowan professzor, az ITIA bíróságának tagja.

Augusztusban Sinner azt mondta, csalódás neki, hogy a WADA megtámadta egy független bíróság döntését, és bár nem látja sok értelmét, hogy ugyanazokat a bizonyítékokat kell majd bemutatni, ő együttműködő lesz.

Többek felháborodtak, egyenlő bánásmódot hiányolnak

A teniszvilág már augusztusban élesen reagált Sinner ügyére. Sokan úgy vélték, hogy különleges bánásmódban részesült az olasz. Míg mások hónapokat várnak egy meghallgatásra, addig nála hetek alatt lezárták az egész ügyet, és egyetlen tornát sem kellett kihagynia.

Bár Sinner maga is gyanúba keveredett, a legtöbben nem őt, hanem a rendszert támadják, amiért az nem kínál egyenlő feltételeket. Többen felhozták Tara Moore esetét is. A brit teniszezőt 2022 májusában függesztették fel, és 18 hónapnyi vizsgálódás után jutott arra egy független bíróság, hogy szennyezett hús elfogyasztásával jutott be a szervezetébe tiltott szer.

Amikor kiderült, hogy Sinner megegyezett a WADA-val, egy sor teniszjátékos kiakadt. Az ausztrál Nick Kyrgios korábban azt mondta, hogy az olaszt automatikusan két évre el kellett volna tiltani. A három hónapos büntetésre csak annyit írt az X-en „Szomorú napja ez a tenisznek. A teniszben nem létezik tisztesség.” A háromszoros Grand Slam-bajnok Stan Wawrinka azt írta, hogy ezek után nem hisz a tiszta sportban. Az orosz Danyiil Medvegyev pedig azzal állt elő, hogy reméli, Sinner esete után mindenkivel ugyanúgy fog bánni majd a WADA, és bárkinek lehetősége lesz megvédenie magát.

Az elégedetlenséget csak növeli egy másik topjátékos doppingügye. A lengyel Iga Świątek augusztusban bukott meg egy versenyen kívüli ellenőrzésen a trimetazidin nevű szerrel, de nála is gyorsan rövidre zárták a folyamatot. Elfogadták, hogy az alvását segítő melatoninkészítmény szennyező anyaga volt a tiltott szer, és csak egy hónapos eltiltást kapott.

Djoković azt nyilatkozta, hogy a legtöbb játékos, akivel ő beszélt, nincs megelégedve a Sinner-ügy kezelésével. „A játékosok többsége úgy érzi, hogy itt kivételezés történt. Úgy tűnik, hogy elég jól tudod befolyásolni a kimenetelt, ha topjátékos vagy, és topügyvédeket tudsz fogadni.”

Jannik Sinner a cseh Jiří Lehečka elleni férfi egyes negyeddöntő mérkőzésen, a 2024 China Open nyolcadik napján, Pekingben, 2024. szeptember 30-án – Fotó: VCG / Getty Images
Jannik Sinner a cseh Jiří Lehečka elleni férfi egyes negyeddöntő mérkőzésen, a 2024 China Open nyolcadik napján, Pekingben, 2024. szeptember 30-án – Fotó: VCG / Getty Images

A Djoković által alapított Profi Teniszezők Szövetsége még élesebben fogalmazott közleményében. Szerintük a doppingellenes szervezeteknél alkalmazott eseti mérlegelés fedezék a személyre szabott alkuknak és a következetlen döntéseknek, és a játékosok személyétől is függ, hogy milyen lesz egy-egy ügy kimenetele.

Az ITIA szerint Sinnernél is a megszokott protokollt alkalmazták, az ügyét az gyorsította fel, hogy hamar azonosítani tudták a klosztebol forrását, és erről bizonyítékot is szolgáltattak. Azt ugyanakkor elismerték, hogy Sinner jogászcsapata nagyon hatékonyan működött.

A WADA főtanácsadója, Ross Wenzel Djokovićnak válaszul azt mondta: „Ez egy olyan eset volt, amit millió mérföld választott el a doppingolástól.” Wenzel tudományos bizonyítékokat említett, szerintük még az sem jöhetett szóba, hogy Sinner szándékoltan mikrodózisban használta volna a klosztebolt. A főtanácsadó azt is megjegyezte, hogy van, aki szerint még így is aránytalanul nagy büntetést kapott az olasz teniszező.

Wenzel tagadta, hogy kedvezni akartak volna Sinnernek az eltiltás időzítésével, azt mondta, hogy nem nézegették a versenynaptárt, csak éppen most tudtak megállapodni a felek, és ezután a lehető leghamarabb kihirdették az ítéletet.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!