Putyin: Mély történelmi gyökerei vannak annak, hogy Amerika annektálni akarja Grönlandot
2025. március 28. – 06:29
„Oroszország erősíti globális vezető szerepét az Északi-sarkvidéken” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök az észak-oroszországi Murmanszk kikötővárosban, hozzátéve, hogy a térségben a geopolitikai verseny fokozódik, írja a BBC. Példaként Donald Trump Grönlandra vonatkozó törekvéseit említette, de nem kritizálta, hogy az amerikai elnök az USA-hoz csatolná a szigetországot.
„Amerika Grönlanddal kapcsolatos tervei komolyak – mondta. – Ezeknek a terveknek mély történelmi gyökerei vannak. És nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok továbbra is szisztematikusan érvényesíteni fogja a geostratégiai, katonai-politikai és gazdasági érdekeit az Északi-sarkvidéken.”
„Ami Grönlandot illeti, ez két ország konkrét ügye. Semmi köze hozzánk” – tette hozzá.
„Nyitottak vagyunk az Egyesült Államokkal közös különféle befektetési lehetőségek mérlegelésére az orosz kormány által jóváhagyott bizonyos ágazatokban” – mondta Kirill Dmitrijev, Putyin külföldi befektetésekért és gazdasági együttműködésekért felelős megbízottja, hozzátéve, hogy nem zárkóznak el az északi sarkköri befektetésektől sem. Előtte azonban az orosz–ukrán háborúnak véget kell vetni, tette hozzá.
J. D. Vance amerikai alelnök magyar idő szerint szerda hajnalban bejelentette, hogy csatlakozik felségéhez, és ő is elutazik Grönlandra. Korábban nagy felháborodást keltett, hogy a Fehér Ház bejelentette, Usha Vance és fia a Trump-kormányzat területi terjeszkedésének egyik célpontjára látogat.
Egy január végén készített közvélemény-kutatás adatai szerint a grönlandiak 85 százaléka ellenezte, hogy a sziget az Egyesült Államokhoz tartozzon, és a márciusi választás előtti utolsó televíziós vitán a hat pártelnök közül öten válaszoltak nemmel arra a kérdésre, hogy Donald Trump megbízható-e.
Putyin Murmanszkban arról is beszélt, hogy ideiglenes kormányt akar Ukrajnában, amivel el tudják kezdeni a békeszerződés tárgyalását. Putyin régóta azzal érvel, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem legitim tárgyalópartner, mert 2024 májusában lejárt a mandátuma. Bár Ukrajnában valóban választásokat kellett volna tartani tavaly, ezeket az ország alkotmányával összhangban elhalasztották, mivel az ország hadiállapotban áll.