- Szombaton megkoronázták az anyja halála után már tavaly trónra lépett III. Károly királyt Londonban
- III. Károly és Kamilla királyné a Buckingham-palotából hintóval vonult át a Westminsteri apátságba. Ujjongó tömeg fogadta őket a szemerkélő, majd jobban rákezdő esőben.
- Az apátságban a hat nagy részből álló ceremónia keretében III. Károly letette esküjét, felkenték, átvette a koronaékszereket.
- Magyar idő szerint délután egy órakor (helyi idő szerint délben) III. Károly fejére helyezték Hitvalló Szent Eduárd koronáját.
- Károly megkoronázása után Kamillát királynévá koronázták egy hasonló, bár leegyszerűsített szertartáson.
- III. Károly és Kamilla utána visszaérkeztek a Buckingham-palotába, ahonnan az erkélyről integettek ünnepélyesen a királyi család több tagjával együtt a tömegnek.
Metróval utazva értünk el a belvárosba, II. Erzsébet királynő temetéséhez hasonlóan rendőrsorfalak és kordonok állják a tömeg útját.
A koronázási szertartás egy 1000 éves hagyományt követ. A canterburyi érsek a Szent Eduárd koronát helyezi majd Károly fejére, amit II. Károly 1661-ben készíttetett Hitvalló Eduárd 11. századi koronájának mintájára. Ez mondjuk valószínűleg csak egy legenda – mármint, hogy a korona Eduárdé volt –, amit a westminsteri apátság szerzetesei híreszteltek, hogy bevonzzák a zarándokokat.
Bárhogy is volt, Cromwell polgárháborúját nem élte túl. I. Károly kivégzése után a parlament úgy döntött, hogy beolvasztják a koronázási ékszereket. Amikor leltárba vették, a koronáról csak annyit írtak, hogy „Crowne of gould wyer-worke sett with slight stones, and two little bells”, azaz míves aranydrótból készült korona, apró kövekkel és két kicsi haranggal díszítve.
A II. Károly megrendelésén dolgozó mesterek nagyjából ennyi információból kiindulva rakták össze az elmúlt közel 400 évben használt koronát, ami vasárnap III. Károly fejére is rákerül. Így készült el a napjainkban használt, kétkilós koronaszörny, méghozzá színaranyból, mindenféle drágakövekkel (például akvamarin, zafír, rubin) kirakva. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
A Trafalgar téren monarchia-ellenes tüntetők jelentek meg – írja a Guardian.
A lap szerint letartóztatták az egyik legnagyobb köztársaság-párti mozgalom vezetőjét is. Graham Smith-t állítólag egy megafon miatt vette őrizetbe a londoni rendőrség. Elmondásuk szerint „nem tolerálják azt, hogy valaki alá akarja ásni a mai napot”.
A téren helyezkedik el I. Károly király szobra, akit köztársaságpártiak fejeztek le. A helyszínre nagyjából 2-3 ezer fős tömeget várnak a nap folyamán. Helyszíni tudósítónk szerint a tér már délelőtt teljesen megtelt, mindenkit a Hyde Parkba irányítanak.
A tüntetők „Nem az én királyom” és „Isten áldja Virginia Giuffre-t” feliratokat hoztak magukkal, utalva a brit királyi család körül is kitört Metoo-botrányra.
A köztársasági elnök is ott van Londonban a koronázáson, el is árulta, milyen ajándékot szán a királyi párnak: túrabakancsokat, amikre III. Károly és Kamilla monograjait gravírozták.
A Buckingham-palotát övező St. James Park és Green Park teljesen megtelt. A csalódott érkezőket a Hyde Park felé irányítják a rendőrök, ahol óriáskivetítőn közvetítik a ceremóniát. Közben egyre jobban esik az eső.
III. Károly a leghosszabb ideig volt a trón várományosa, és senkiből nem lett még ilyen idősen uralkodó a brit történelemben. A 74 éves Károly életét trónörökösként is nyomon követte a világ, a folyamatos figyelem és a róla kialakult kép ellenére azonban így is sokan találgatták, hogy mire lehet tőle számítani királyként.
Ellentétben a 25 évesen trónra került II. Erzsébettel, aki gondosan ügyelt rá, hogy szinte semmilyen ügyben ne lehessen kiismerni a véleményét, Károly számos kérdésben megnyilvánult az elmúlt évtizedek alatt. Egyes visszás kijelentései és ügyei mellett a néhai feleségével, Dianával, és kisebbik fiával, Harryvel való kapcsolata is megtépázta tekintélyét, amit széleskörű jótékonysági tevékenységével és például a környezetvédelem és fenntarthatóság melletti kiállással is próbált ellensúlyozni.
A brit uralkodó szerepe az alkotmányos monarchiában erősen korlátozott, azonban az ország legfontosabb soft power-forrásaként egyáltalán nem mindegy, hogy a meglévő keretek között hogyan fogja fel pozícióját.
III. Károlyról írt portrénkat ide kattintva tudja elolvasni.
Ezeréves ceremónia, néhány modern elemmel, kicsit kisebb felhajtással – ilyesmire lehet számítani a szombati koronázást illetően. Hetven év után rövidebb körmenettel, kevesebb vendéggel zajlik majd le az ünnepség.
A menetrend röviden a következő:
- Magyar idő szerint 11 óra 20 perckor indul III. Károly és Kamilla királyné a Westminster-apátságba.
- A pár nagyjából fél óra alatt érkezik meg a templomba hintón.
- A koronázás 2-3 órás ceremóniája után a király és királyné visszaindulnak a Buckingham palotába, majd az erkélyről köszöntik a tömeget.
- Vasárnap koncertek lesznek Windsorban, ahol olyan sztárok fognak fellépni, mint Katy Perry, hétfőn pedig munkaszüneti nap lesz az egész Egyesült Királyságban.
A részletes menetrendről, szertartásról, kellékekről és vendégekről írt cikkünket ide kattintva olvashatja el.
Két kollégánk is a helyszínről követi az eseményeket, és próbál minél közelebb jutni az emberekhez és a koronázási menethez. Kövesse velünk III. Károly koronázási ceremóniáját!