Pénzbüntetésre ítélték a Rubens-festményhez szándékosan odaragadt aktivistákat
2022. november 18. – 10:39
Augusztus végén a német Letzte Generation (Utolsó generáció) nevű aktivistacsoport két tagja hozzáragasztotta magát egy Rubens-festményhez a müncheni Alte Pinakothek nevű múzeumban. A müncheni kerületi bíróság az ügyben három büntető végzést hozott. Kettő arra a két férfira vonatkozik, akik hozzáragasztották magukat a festményhez, egy pedig arra, aki filmezte az akciót – írja a Spiegel. Emellett jelentős pénzbírságokat szabtak ki, amit a hatóság szóvivője nem számszerűsített.
Az ügyészség szerint az augusztusi akció 11 000 eurós (kábé 4 és félmillió forint) kárt okozott. A szándékosan képhez ragadt aktivisták egyike és a filmkészítő a bíróság szerint fellebbezett a végzés ellen. Így az ügyben a kerületi bíróságon folyik tovább az eljárás.
Augusztus 28-án a klímaaktivisták Peter Paul Rubens Betlehemi gyermekgyilkosság című festményének keretéhez ragasztották magukat. A múzeum alkalmazottjainak és a rendőröknek oldószerekkel kellett elválasztaniuk a két férfit a történelmi jelentőségű kerettől, ami eközben megsérült. A falburkolaton is keletkeztek károk – közölte akkor a múzeum.
A Last Generation osztrák csoportjának tagjai kedden az 1915-ös Halál és élet című festményt öntötték le fekete löttyel a bécsi Leopold Múzeumban, hogy így tiltakozzanak az osztrák kormány fosszilisenergia-felhasználása ellen.
A két eset egy terjedőben lévő világjelenség része. Klímaaktivisták korábban
- megpróbálták felragasztani magukat A sikolyra egy oslói múzeumban,
- borsólevessel és ragasztóval akcióztak Madridban és Rómában,
- sikeresen ragasztották magukat John Constable egy alkotásának keretéhez a londoni Nemzeti Galériában,
- dinócsontvázhoz a berlini Természettudományi Múzeumban, illetve locsoltak művért Toulouse-Lautrec Bohócára.
- Hágában valaki egy Vermeer van Delft-festmény üvegéhez ragasztotta a fejét,
- Monet egyik festménye kapott krumplipürét Potsdamban,
- paradicsomlevest kapott Van Gogh egyik híres festménye,
- Londonban pedig III. Károly viaszbábuját kínálták meg csokitortával.
A híres festményeket leöntő aktivistákkal, akik így akarják felhívni a figyelmet arra, hogy tömeges éhezés, mészárlás és erőszak vár ránk, ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesen.