Kaáli Géza megint beleszállt az állami meddőségi rendszerbe, szerinte üres szlogen a szülessen meg minden kívánt gyerek
2024. december 20. – 18:46
"Üres szlogen maradt hazánkban a szülessen meg minden kívánt gyermek – írta a Telexnek is elküldött levelében Kaáli Géza korábbi szülész-nőgyógyász, a volt Kaáli Intézet alapítója arra utalva, hogy már 2,5 éve annak, hogy állami kézbe került a lombikbébi szektor Magyarországon. Kaáli arra is reagált, hogy az Európai Bizottság hétfőn továbbléptette a kötelezettségszegési eljárást a magyar hatóságok ellen, mert a testület szerint az uniós piac egyik alapelvét sérti az orvosilag asszisztált reprodukcióra bevezetett szabályozás. Kaáli már többször is kritizálta a mostani rendszert, szerinte hiába költött a kormány milliárdokat a meddőségi központok államosítására, az intézetek kapacitását nem sikerült növelni, a születési statisztika pedig még romlott is.
Vesztergom Dóra, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgatóságának (HRI) vezetője (aki egyébként Novák Katalin volt köztársasági elnök sógornője) a napokban a KözTérben azt mondta, hogy a legfontosabb faktor, hogy valakinek lesz-e gyermeke vagy sem, az az életkor. “Ezen nem lehet változtatni. És a média hatása, hogy a 40 az új 30, az azt a rossz elképzelést, hamis képet adja a nőknek, hogy jó eséllyel lesz gyermeke, ha 40 éves kor fölé tervezik a gyermekvállalást" – mondta Vesztergom.
Idén többször is kerestük a Humánreprodukciós Igazgatóságot, az OKFŐ-t és a Belügyminisztériumot is, hogy megtudjuk, pontosan mennyi pénzt költött a kormány az államosításra, szerettük volna megtudni, hogy összesen hány gyerek született meg azóta, hogy ingyenessé vált a lombikprogram Magyarországon, de a kérdéseinkre nem kaptunk válaszokat. A HRI számokat nem közölt, de az év végéhez közeledve december elején a honlapjára kitett idővonalon felsorolta az idei eredményeit, ezek között szerepel az is, hogy
- az embriók tárolása és beültetése ingyenes
- négy új meddőségi klinikát nyitottak (Miskolc, Budapest, Szombathely, Nyíregyháza), és még négyet készítenek elő (Kecskemét, Szolnok, Székesfehérvár, Békéscsaba)
- jövőre ingyenes lesz a spermafagyasztás
- és azt ígérik, jövőre lesz egy új közös regiszter, ahol majd számokat is közölnek.
A meddőségi központokat 2019 karácsonya előtt kezdték el nagy léptékben államosítani, amikor a kormány bejelentette, hogy állami kézbe vesz hat meddőségi magánklinikát, és ingyenessé teszi a szűrővizsgálatokat, a kezeléseket, illetve a hozzájuk kapcsolódó gyógyszereket. 2021-ben törvényt hoztak róla, hogy 2022. július 1-jétől csak az állami meddőségi centrumokban lehet mesterséges megtermékenyítést végezni Magyarországon.
A testület szerint a korlátozások sértik a letelepedés szabadságát, ami az uniós piac egyik alapszerződésbe (azaz az EU kvázialkotmányába) foglalt elv. Az Európai Bizottság úgy látja, hogy
- a magyar korlátozó rendelkezéseket semmilyen közérdekű megfontolás nem igazolja;
- az intézkedés – ellentétben a magyar hatóságok állításával – nem szolgálja a közegészség és a közrend védelmét;
- nincs bizonyíték arra, hogy a magánszolgáltatók 2022 júniusa előtt nem garantálták volna az orvosilag asszisztált reprodukció biztonságosságát és minőségét;
- az intézkedés a jelek szerint nem javítja az orvosilag asszisztált reprodukcióhoz való hozzáférést sem, mert csökkentette a szolgáltatók számát.
Az uniós testület ezért úgy határozott, hogy indokolással ellátott véleményt küld a kormánynak. Két hónapot adott a válaszra és „a szükséges intézkedések meghozatalára”, különben pert indíthat, aminek pénzbüntetés lehet a vége.