Továbbléptetik a lombikbébiszektor államosítása miatti uniós eljárást

2024. december 16. – 13:03

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Bizottság hétfőn továbbléptette a kötelezettségszegési eljárást a magyar hatóságok ellen, mert a testület szerint az uniós piac egyik alapelvét sérti az orvosilag asszisztált reprodukcióra bevezetett szabályozás.

A meddőségi központokat 2019 karácsonya előtt kezdték el nagy léptékben államosítani, amikor a kormány bejelentette, hogy állami kézbe vesz hat meddőségi magánklinikát, és ingyenessé teszi a szűrővizsgálatokat, a kezeléseket, illetve a hozzájuk kapcsolódó gyógyszereket. 2021-ben törvényt hoztak róla, hogy 2022. július 1-jétől csak az állami meddőségi centrumokban lehet mesterséges megtermékenyítést végezni Magyarországon.

A törvény indoklása szerint „Magyarországon a demográfiai kihívások állami szerepvállalást igényelnek”. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter részben azzal indokolta az államosítást, hogy hatékonyabb, ha állami kézbe veszik a reprodukciós eljárásokat, mert ezeknek jelentős a finanszírozási vonzata, ráadásul azt látták, hogy vannak visszaélések. Az állami intézetekben a meddőségi kezeléshez és a hozzátartozó gyógyszerekhez is ingyenesen hozzáférhetnek a meddő párok.

Az Európai Bizottság viszont márciusban kötelezettségszegési eljárást indított. A magyar kormánynak elvileg két hónapja volt arra, hogy válaszoljon a levélre, és orvosolja a felvetett hiányosságokat. Az Európai Bizottság mostanra jutott arra, hogy továbbléptesse az eljárást a következő szakaszba.

A testület szerint a korlátozások sértik a letelepedés szabadságát, ami az uniós piac egyik alapszerződésbe (azaz az EU kvázialkotmányába) foglalt elv. Az Európai Bizottság úgy látja, hogy

  • a magyar korlátozó rendelkezéseket semmilyen közérdekű megfontolás nem igazolja;
  • az intézkedés – ellentétben a magyar hatóságok állításával – nem szolgálja a közegészség és a közrend védelmét;
  • nincs bizonyíték arra, hogy a magánszolgáltatók 2022 júniusa előtt nem garantálták volna az orvosilag asszisztált reprodukció biztonságosságát és minőségét;
  • az intézkedés a jelek szerint nem javítja az orvosilag asszisztált reprodukcióhoz való hozzáférést sem, mert csökkentette a szolgáltatók számát.

Az uniós testület ezért úgy határozott, hogy indokolással ellátott véleményt küld a kormánynak. Két hónapot adott a válaszra és „a szükséges intézkedések meghozatalára”, különben pert indíthat, aminek pénzbüntetés lehet a vége.

A repülésbiztonsági felügyeletnél is gondokat látnak

Az Európai Bizottság egy új eljárást is indított, mert úgy látja, hogy a magyar hatóságok nem tartják be a polgári repülésbiztonsági felügyeletről szóló uniós szabályokat. Az uniós testület szerint nem tesznek eleget a követelményeknek, amiket a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményekről és igazgatási eljárásokról szóló uniós rendelet ír elő.

„Magyarország nem tud elegendő számú képzett személyzetet felmutatni ahhoz, hogy megfelelően felügyelje az engedéllyel rendelkező üzemben tartókat és azok szabályos működését.”

Emellett nem alakítottak ki olyan megbízható irányítási rendszert, amellyel képesek biztosítani a rendelet betartását. Nem gondoskodtak arról sem, hogy a tanúsított szervezetek a tanúsítványok, jóváhagyások és engedélyek kiadása előtt teljesítsék a rájuk vonatkozó követelményeket. Hiányoznak a hatékony ellenőrzési programok is a minősített szervezetek tevékenységeinek nyomon követésére, ideértve a rendszeres átvizsgálásokat és vizsgálatokat. Az Európai Bizottság ezért felszólító levelet küld a magyar kormánynak, amelynek két hónapja van a válaszra és a hiányok orvoslására az eljárás következő lépcsője előtt.

Egy másik új eljárás is indult, hogy csökkentsék az ideiglenes és alkalmi szolgáltatásokat nyújtó szakemberekre nehezedő terheket – de ez már nem csak a magyar, hanem a 27-ből 22 tagállam hatóságaival szemben. Az Európai Bizottság a szakmai képesítésekre vonatkozó uniós szabályoknál kifogásol indokolatlannak tűnő ellenőrzéseket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!