Békeharc: 22 milliós turulszobrokat rendelt a Honvédelmi Minisztérium
Nettó 89,8 millió forintért készíthet el négy darab turulszobrot a Szőke Gábor Miklós szobrász résztulajdonában álló Dante Birodalom Kft. Az ügyben hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárást folytatott le a Honvédelmi Minisztérium alá tartozó HM Zrínyi Geoinformációs és Toborzástámogató Közhasznú Nonprofit Kft, írja az Átlátszó.
Az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerbe feltöltött hirdetmény az „Egyedi művészeti alkotás beszerzése – turul szobor” címet viseli. Olvasóink kedvéért a felmerülő kérdéseket igyekszünk röviden megválaszolni.
Mit is rendel meg a honvédség?
A Honvédelmi Központ arculatához igazított, négy darab egyforma, egyedi, szerzői jog által védett, Szőke Gábor Miklós szobrász művész turulszobrát.
Mennyit, milyet?
Négy turult ábrázoló emlékmű készülne el, mindegyik rozsdamentes acélból készülne, azonos mozdulatban, méretben és talapzattal.
Mekkora turulokról beszélünk?
A turul az obeliszktől számolva 1,6 méter magas lenne, szárnyfesztávolsága pedig 3 méter, az emlékmű teljes magassága 476 centiméter. A 3,1 méter magas talapzaton a magyar címe lesz, alatta Pro Patria felirat. A talapzat kialakítása trapéz alakú, obeliszkszerű, amelyeknek körvonala a komáromi Csillagerőd alaprajzát idézi meg, élei katonai páncélos járművekhez hasonló szegecsekkel lennének díszítve.
Más szobrász nem tud turult?
A Honvédség beszerzési igényének csak a Szőke Gábor Miklós szobrász művész turulszobrának koncepciója felel meg, mivel az „kifejezetten illeszkedik a magyar katonai hagyományokhoz”.
Hova kerülnek a szobrok?
Tatára, Debrecenbe, Hódmezővásárhelyre, Szolnokra – egy-egy laktanyába.
Mennyibe kerül ez?
4 x 22 450 000 forintba, azaz összesen 89 800 000 forintba.
Honnan tudni, hogy nem lehetne olcsóbb?
Onnan, hogy tárgyaltak a „közpénzek hatékony felhasználása érdekében a legkedvezőbb ajánlati ár megtételére”.
Ki is a szobrász?
Szőke Gábor Miklós a jelen egyik legmeghatározóbb magyar képzőművésze. Százmilliókban mérhetők a megrendelései, óriási szobrai néhány éve már az örökkévalóságnak készülnek, csepeli műhelyét pedig Andy Warhol Factoryja inspirálta. Megkerülhetetlen kulturális és gazdasági tényezővé vált Magyarországon, egyesek szerint azért, mert a NER kegyeltje, mások szerint pusztán tehetsége az oka a szárnyalásnak.