Az Integritás Hatóság fogja ellenőrizni az egyetemi alapítványok kuratóriumi tagjainak vagyonnyilatkozatait
2024. november 5. – 13:40
Egy hétfőn elfogadott törvénymódosítás alapján az Integritás Hatóság fogja ellenőrizni az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagjainak vagyonnyilatkozatát – közölte Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság (IH) elnöke kedden az MTI-vel.
Az IH elnöke közölte, örömmel fogadják a törvénymódosítást, „amely ismét lehetővé teszi, hogy minden magyar diák részt vehessen az Erasmus-programban, a munkatársaink pedig mindent megtesznek, hogy ennek az új törvényi kötelezettségnek is megfeleljenek.” Hozzáteszi, ahhoz, hogy ellenőrizhessék a vagyonnyilatkozatokat, a törvényi felhatalmazás mellett valós hozzáférésre is szükségük van: a szükséges adatbázisokat és információkat a hatóság 2023 év végén kiadott vagyonnyilatkozati jelentésében részletezte.
Nemrég megírtuk, hogy a kormány új törvénymódosítási javaslatával szigorítaná a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségét. A szigorításra még 2022 decemberében szólította fel a magyar kormányt az EU Tanácsa, mivel a modellváltó, alapítványi tulajdonba kerülő egyetemek, és a kuratóriumaikban ülő miniszterek „súlyos kockázatot” jelentenek az uniós költségvetésre. A módosítási tervezetről ugyanakkor az Európai Bizottság közölte, a kormány „formálisan nem küldött értesítést semmilyen új javító intézkedésről” írásban, „ami megfelelően kezelné a megoldatlan kérdéseket”.
A 2022-es tanácsi határozattal a vagyonkezelő alapítványok uniós kötelezettségvállalási tiltása mellett nagyjából 6,3 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrást is befagyasztottak. Ha a kormány december közepére nem teljesíti az elvárt 17 feltételt, az összeg nagyjából időarányos része, több mint egymilliárd euró veszik el végleg. Elvben a korlátozásokat részlegesen is feloldhatják, azaz a vagyonkezelő alapítványok ügyét le lehet választani a többiről.
Az egyetemek elestek az Erasmus+ oktatási csereprogram, valamint a kutatást és innovációt támogató Horizont Európa forrásaitól – emiatt már tavaly nyáron eurómilliós károkra panaszkodtak a modellváltó egyetemek. Ugyan a Horizontból Európa kutatási együttműködésekből nem zárták őket ki, de csak uniós támogatás nélkül vehetnek bennük részt. A forrásokat a kormány ötmilliárd forinttal pótolta a hazai költségvetésből, és ezt a pénzt elvben vissza is kaphatja, de a tiltás gyakorlati gondokat is okoz az egyetemek részvételében, ezért egy pótprogram is indult HU-rizont néven.
Az idén szeptemberben kezdődött szemeszterre már erasmusos diákcserékre sem mehetnek a közalapítványi egyetemek hallgatói. Ezt a kormány tízmilliárd forintos magyar költségvetési keretből igyekszik pótolni Pannónia néven, bár a Népszava szerint a programban a várakozásoknál messze kevesebben vesznek részt.