Egy hétre elzárja a külvilágtól Kisoroszit az árvíz, hosszan elhúzódó árhullámra kell felkészülni a vízügy szerint
2024. szeptember 17. – 05:39
frissítve
- Kedden folytatódott a felkészülés az árhullámra, a fővárosban és a Lajtán már harmadfokú a készültség. Orbán Viktor kedd délután elrendelte a Lajta menti szükségtározó megnyitását.
- Budapesten lezárták a Margitszigetet és a rakpartokat, a 2-es villamos nem jár a Széchenyi tér és a Március 15. tér között. Szerdától rövidített útvonalon jár a H5-ös HÉV is.
- Orbán a Dunakanyarban kezdett, Vitályos fogadta, Leányfalu és Tahitótfalu között nem tudják megoldani a védekezést helyi szinten.
- Lakókat telepítenek ki Baján az alacsonyan fekvő területekről, ott jövő keddre várják a tetőzést, 958 centis vízállással.
- Rendkívüli árvízi fotója vagy videója van? Küldje el nekünk!
- A vízügy arra számít, hogy 30-50 centiméterrel alacsonyabban tetőzik az árvíz, mint 2013-ban.
- Országszerte több utat lezártak a Duna mentén, Esztergomba csak egy úton lehet eljutni estétől.
- Ötre emelkedett a halálos áldozatok száma Ausztriában, Bécsben bezárt az összes park.
Hétvége óta tart az árvízi védekezés a Római-parton, melyhez a III. kerületi Önkormányzat összesen 145 ezer homokzsákot és 360 köbméter homokot biztosít, közölte az óbudai önkormányzat. Azt írták, hogy a Pók utca 1. szám alatti telephelyükön folyamatos, éjjel-nappali nyitva tartás mellett biztosítja a Nánási út, Királyok útja és a Duna között élőknek a homokzsákok és a homok átvételét, és segítenek a homok szállításában is.
Azt írták, hogy eddig az árvíz miatt érintett keresztutcákba összesen 11 helyszínre vittek homokot, ezt bárki szabadon felhasználhatja a védekezéshez. Az önkormányzat munkatársai egész nap járják a Római-parti utcákat, mindenhova becsengetnek, és a lakók igénye szerint biztosítják a védekezéshez szükséges eszközöket, önkéntes segítőket.
A lakossági kérésékre árvízi zöld szám működik, de itt lehet jelentkezni önkéntés munkára is: 06 80 630 181.
Lezárták a 11-es út Tát és Esztergom közötti szakaszát, most még félpályás útzár van a 111-esen Esztergom-Kertváros és Esztergom között, de este 6 órától ezt a szakaszt is teljesen lezárják majd, közölte a Tokodi Önkormányzat a Facebookon.
Aki Esztergomba szeretne eljutni, az a 117-es vagy a 10-es úton, Dorog felől juthat el Esztergom-Kertvárosba, majd a 117-es úti benzinkútnál lévő kereszteződésnél tud majd balra kanyarodni a Suzuki útra.
Homokzsákokat pakolnak és nyúlgátat építenek, így védik a házakat a Mosoni-Duna melletti Dunaszentpálon. Itt nyáron meghalt a település polgármestere, azt viszont még nem tudni, mikor lesz az időközi választás. Az irányító hatóság és a vízügyi igazgatóság koordinálja a munkát.
A folyó menti településen Csontos Attila a júniusi önkormányzati választáson ismét a legtöbb szavazatot kapta, így októbertől folytatta volna a munkát, váratlan halála óta azonban településvezető nélkül maradt a falu, pedig árvíz idején a polgármesterek koordinálják a munkát, szervezik az önkénteseket.
A vízügyesek és az irányító hatóság végzi a szakmai munkát, a napokban homokzsákokat kellett már tölteni, amiben tűzoltók is segítettek.
Gyurcsány Ferenc Óbuda után Szigetszentmiklósra ment, onnan jelentkezett be a Facebookon, arról beszélt, hogy ott 40 centit emelkedett a vízszint. A DK elnöke azt is mondta, hogy a 2013-as árvíz után az Orbán-kormány százmilliárdokat költött el árvízvédelemre, szerinte az akkori állami megbízásokon a legtöbb tendert a „miniszterelnök kebelbarátja”, Mészáros Lőrinc nyerte el.
Dunabogdányban és Kismaroson pakolják a homokzsákokat a Momentum képviselői, azt mondják, addig mennek a gátakra, amíg szükség van rájuk.
A jelenlegi árhullám 30-50 centiméterrel alacsonyabb vízállás mellett halad le a Dunán, mint a 2013-as árvíz idején – jelentette ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője, Láng István egy keddi sajtótájékoztatón. Láng azt mondta, valamennyi érintett önkormányzatnál megkezdődött a védművek kiépítése, azok 20-50 százalékos készültségben vannak, ezért sikeresen befejeződik a megvalósításuk, amikorra a tetőző vízszintek kialakulnak.
Az 1500 kilométeres állami védvonalra további 298 munkatársukat vezényelték át. Az állami védekezéshez 2 millió homokzsákot csoportosítottak át, illetve több mint 1 millió homokzsákot biztosítottak az önkormányzatok számára.
(MTI)
Ausztriában valamennyire csökkent a folyók vízszintje, de az árvízkészültség továbbra is magas, több helyen gátszakadásokra és földcsuszamlásokra számítanak, és még mindig sok lakásban, házban szünetel az áramszolgáltatás – mondta reggel Johanna Mikl-Leitner, Alsó-Ausztria tartomány miniszterelnöke.
Az árvíz halálos áldozatainak száma négyre emelkedett, miután hétfő este megtalálták egy férfi holttestét a vízben Klosterneuburgban, halálának okát még vizsgálják.
Keddre virradóra Alsó-Ausztriában 7 településről evakuálták az embereket a Tullni-medencében. A vöröskereszt ezer fő elhelyezésére alkalmas átmeneti szálláshelyet alakított ki. A tartományban 21 helyen észleltek gátszakadást hétfőn, az árvíz okozta károk helyreállítása heteket, sőt akár hónapokat is igénybe vehet. Alsó-Ausztriában több mint 270 út továbbra is víz alatt van, és 26 települést nem lehet az ár miatt szárazföldön megközelíteni.
(MTI)
Keddtől 1400 fővel segíti a védekezést a honvédség, az iskolákban nincs fennakadás, a tanítás zavartalanul zajlik, ezt mondta Rétvári Bence belügyi államtitkár a reggeli sajtótájékoztatóján. Hosszan beszélt arról, hogy az állam utólagos támogatást nyújt majd az érintett települési önkormányzatoknak, de vis maior helyzet esetén 50 százalék előleget is kérhetnek a települések. Részletek ebben a cikkben.
Délután megnyithatják Hegyeshalom környékén a Lajta menti szükségtározót, és ráengedhetik a szántóföldekre a vizet, hogy csökkentsék a folyó levonulásakori vízmagasságot, tudta meg a Telex győri tudósítója.
A valaha mért legmagasabb vízszint közelében tetőző Lajta szintjét a szükségtározó elöntésével csökkenthetik. A Hegyeshalom mellett kijelölt területen – ami magán- és állami kézben is van – már betakarították a terményt, így a szakemberek szerint nagy kárt nem okoz majd a ráengedett víz. Ez a már korábban megtervezett és előkészített beavatkozás viszont nagy segítséget jelenthet majd Mosonmagyaróvárnál az árvízi védekezésben.
Vízügyesek koordinálásával a Lajta bal parti csatorna bal partján homokzsákos nyúlgátat építenek hétfő óta, ebben 200 katona (150 nappal, 50 éjszaka) is segíti munkát.
A rendkívüli árvízi készültség idején tudósítóink és fotósaink az ország több pontján is ott vannak, de nem lehetünk ott mindenhol. Ha bárhol rendkívüli árvízi eseményt lát, küldjön róla fotót vagy videót a Telexnek az ugyelet@telex.hu emailcímre!
Több ezer középiskolás és felsőoktatásban részt vevő hallgató segít az árvízi védekezésben – mondta Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter kedden reggel a Pest vármegyei Pócsmegyeren az MTI tudósítása szerint.
„Erős fiataljaink vannak, akik készek minden olyan helyzetben segíteni, amikor szükség van rájuk; most olyan helyzetet élünk, amikor mindenkinek az összefogására szükség van” – fogalmazott a miniszter.
A részt vevő egyetemisták „önkéntes krediteket” kapnak, és az árvízi védekezés beleszámít a középiskolások 50 órás kötelező közösségi szolgálatába. Eszterhai Marcell, a HÖOK elnöke bejelentette, hogy az árvízi védekezésben részt vevő hallgatók a jövő évi EFOTT-ra napijegyet fognak kapni.
A HÖOK a NEPTUN rendszeren keresztül küldött üzenetet a hallgatóknak, a Nemzeti Szakképzési Hivatal a KRÉTA rendszeren keresztül hívta segíteni a fiatalokat, a kormány pedig a koordinálásban segíti őket.
A Dunakanyarban kezdte a napot a miniszterelnök, Vitályos Eszter kormányszóvivő fogadta, azt mondta, Leányfalu és Tahitótfalu között nem tudják megoldani a védekezést helyi szinten, ott a honvédség segítségére van szükség:
Péntekig Óbudán segít az árvízi védekezésben a Mi Hazánk, az ellenzéki párt képviselői minden reggel 9-től a Nánási út 1. környékén, a Pók utcánál gyülekeznek. Novák Előd, a párt alelnöke a Facebookon azt írta, azért Óbudára összpontosítanak, mivel előzetes letartóztatásban van a polgármester, vezető nélkül maradt a kerület.
Az érkező árhullám miatt hétfő este lezárták a fővárosi alsó rakpartokat. Kedd hajnalra szinte teljesen kiürültek, mindössze hat parkoló autó maradt ott. „Háromnak elértük a tulajdonosát, a másik három gépjárművet rendészeink biztonságos helyre szállították” – írta Karácsony Gergely Facebookon.
A főpolgármester szerint az árvíz a következő napokban is sok kényelmetlenséget okozhat a közlekedésben, és számít a budapestiek megértésére.
Nemsokára elönti a Duna a bajai Nagy-Pandúr-szigetet, a Dunafürdőt és a Méhész-fokot, ezért az ott lakókat kitelepítik, a polgármester arra szólította fel az ott élőket, hogy hagyják el az otthonaikat. Nyirati Klára a bajai önkormányzat honlapján és a saját Facebook-oldalán is azt írta, hogy azoknak, akik nem tudnak rokonoknál, családoknál szállást találni, azoknak az önkormányzat a Petőfi-szigeten, a Napsugár szállón biztosít átmeneti szállást.
Bajánál szerdára 692 centiméterig emelkedik a Duna vízszintje, jövő hét keddre várják a tetőzést, 958 centiméteres vízállással.
Hétfő délután lezárták a szlovák–magyar határt Vámosszabadinál, így nem lehet átkelni a medvei Duna-hídon. Kedden reggel körülbelül húsz szolnoki vízügyes pakolt homokzsákokat a magyar oldalon. Az Alsó-Szigetköznek ezen a részén is a töltés hullámtéri oldalát nyaldossa már a Duna, az előrejelzések szerint elöntheti a hídra vezető útszakaszt is.
A vámosszabadi menekülttábornál kitett figyelmeztetés ellenére ottjártunkkor is egy kamion próbálkozott az átjutással a határon, de a lezárás miatt kénytelen volt visszafordulni.
Megkerestük az Országos Vízjelző Szolgálat oldalán az idei adatokat, hogy grafikonra tegyük a Duna idei vízállását Budapestnél. Az évi minimum 122 centi volt, ezt az egész nyarat sújtó hőhullámok után, alig egy hete – szeptember 10-én – mérték. A legnagyobb értéket június 8-án mérték, az akkori 645 centi várhatóan már ma este megdől, 19 órára 651 centit várnak, de a java csak utána jön.
A Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz, a Duna többi szakaszán pedig továbbra is készülnek az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szakemberei az árra – mondta Siklós Gabriella, a szervezet szóvivője kedd reggel a Kossuth rádióban az MTI beszámolója szerint.
Arról is beszélt, hogy a vízügy munkatársai ahol kell, megerősítették, megmagasították a töltéseket. Jól halad a védekezés, és a munkát az elmúlt években megvalósult fejlesztések is segítik. A 2013-as árvíz után megerősítették a töltéseket, és azok a munkálatok „most igazán kifizetődőnek” Siklós szerint, mert a töltések nagyon jó állapotban vannak.
Az OKF az ország más területeiről is vezényelt át vízügyi szakembereket, szombaton több mint ötszázat, hétfőn pedig további háromszázat. Nagy erőkkel vannak jelen a vízügyes műszaki irányítók és „vészőrök” is, emellett több mint kétszázan irányítják és koordinálják a munkákat, tehát több mint ezer vízügyes most már huszonnégy órában védekezik és dolgozik, folytatta a szóvivő.
Az előrejelzések alapján Mosonmagyaróvárnál elképzelhető, hogy meg kell nyitni a szükségtározót a Lajtán, de az árvízcsúcsot „jó időben, jó pillanatban kell megskalpolni (...) egyébként nem segít a beavatkozás.” Siklós azt is mondta, hogy a Rába Győrnél magasan fog tetőzni, a Duna többi mellékfolyója közül a Morva az előre jelzettnél magasabb, a Vág pedig egy nagyon kicsivel kevesebb vizet hoz majd.
„A Lajta vízgyűjtő területén és Mosonmagyaróváron sem esik az eső. Jól indul a nap.” A politikusok versenyében az elsők között posztolt kedd reggel Nagy István agrárminiszter, Mosonmagyaróvár és környéke országgyűlési képviselője.
A Szigetközt már hétfőn elérte az árhullám. Mosonmagyaróvárnál a Lajtán elrendelték a legmagasabb, III. fokú árvízvédelmi készültséget az állami védvonalakon.
Napról napra nagyobb létszámban segítik a katonák az árvíz elleni védekezést, mostanra mintegy 1400-an vannak a gátakon, de annyi katona megy a gátakra a következő órákban és napokon is, amennyi csak kell – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Hozzátette, hogy a Duna mentén éjjel-nappal szolgálatot teljesítenek a honvédek, Mosonmagyaróvár, Neszmély, Pilismarót és Vác térségében is jelen vannak. Ezen kívül katonákat vezényelnek más településekhez, így a védekezésben részt vesznek a katonák Szobon, Zebegényen, Kismaroson, Dunabogdányon, Leányfalun és Sződligeten is. A tervek szerint a hivatásos és szerződéses állomány mellett szerdától a területvédelmi tartalékos katonák is részt vesznek az árvízvédelemben.
„Tegnapról mára több, mint egy métert emelkedett a Duna Vácnál. Folytatjuk a védekezést. Tovább töltjük a zsákokat, tovább építjük a gátat” – írja Matkovich Ilona, Vác polgármestere Facebookon.
Vácon és több más településen is várják az önkénteseket. Korábban az Országos Vízügyi Főigazgatóság közzétette, hogy hol lehet segíteni.
Az Útinform honlapja szerint a Duna áradása miatt több utat és kerékpárutat is lezárták Komárom-Esztergom és Pest vármegyében.
- Lezárták az Esztergom-országhatár (11326-os jelű) összekötő utat az 1-es km közelében, az esztergomi Mária Valéria híd közelében,
- a Dunaalmás hajóállomáshoz vezető (11342-es jelű) bekötőutat, valamint
- a Dunaalmás vasútállomáshoz vezető (11343-as jelű) utat.
- A 11-es főúton, Pilismarót térségében árvízvédelmi munkákat végeznek, Az 53-as és az 54-es km között csak a fél útpálya járható.
- Pest vármegyében lezárták a Vác-Sződliget (97793-as jelű) kerékpárutat az 1-es és az 5-ös km között, valamint Szentendre közelében a Budapest-Szentendre EV6 (97812-es jelű) kerékpárutat a 2-es és a 3-as km között.
Kedd hajnalra a legtöbb helyen eláll az eső, és száraz légtömeg érkezik a Kárpát-medence fölé. Emiatt sem Magyarországon, sem a Duna vízgyűjtőin nem várható érdemi csapadék a következő 5-7 napban, írják a HungaroMet Zrt. Facebook-oldalán.
Magyarországon kedden főként északkeleten, szerdán pedig inkább az ország délnyugati felén alakulhatnak ki nem nagy számban záporok, de csütörtöktől kezdve csapadékmentes idő várható több napon keresztül.
„Áradás előtti esti csend… Áll a szentendrei mobilgát” – írta Vitályos Eszter kormányszóvivő, a térség fideszes országgyűlési képviselője hétfő este, és több fotót is megosztott Facebook-oldalán a mobilgátról.
Rekordközeli árvízi szintre készülnek Kisorosziban, a polgármester elrendelte a harmadfokú védekezési fokozatot, és arra készítik fel a lakosságot, hogy a település várhatóan 6-8 napig el lesz zárva a külvilágtól. „Ez a legnagyobb probléma jelenleg, hogy Kisoroszi teljesen elszigetelődhet, és ennek megfelelően kell megoldanunk az ellátási kérdéseket” – mondta Molnár Csaba a hirado.hu-nak.
Az önkormányzat biztosítja, hogy az alapvető élelmiszer-ellátás zavartalan legyen, emellett orvosi és tűzoltói ügyeleteket is fenntartanak. A legrosszabb esetben nagy teljesítményű motorcsónakokkal kell éjszakai vészhelyzetben átszállítani a folyón az embereket. „Ezek azok a problémák, amiket most kezelünk” – tette hozzá Molnár.
A polgármester azt is megígérte, hogy akiknek el kell hagyniuk otthonukat, számíthatnak az önkormányzat segítségére. Van, aki csak a bútorait pakoltatja feljebb, míg másoknál teljes evakuálásra van szükség, és az összes holmit biztonságos tárolóhelyre szállítják. Azok, akik úgy érzik, hogy elegendő homokzsákokkal és fóliával védekezniük, szintén megkapják a szükséges anyagokat.
Molnár Csaba azt mondta, hogy az önkormányzat mindent megtesz az árvízi védekezés sikeréért. „A 2013-as árvíz tapasztalatait felhasználva minden eszközzel fel vagyunk készülve a mostani árvízi szint kezelésére. Tudással és erőforrásokkal rendelkezünk, hogy megóvjuk a települést.”
Nem érti, mi az az árvízvédelmi készültség? Fogalma sincs a vízmércékről? Segítünk! Az elmúlt évtized legnagyobb árvize közeledik Budapest felé, a Duna nyolc méter fölött tetőzhet. Ilyenkor jól jöhet néhány olyan fogalom ismerete, amivel a hétköznapokban nem feltétlen találkozunk. Ha ön is tudni szeretné, hogy a vízszint mihez képest lesz nyolc méter, és mi van a készültségi fokozatokkal, kattintson, elmagyarázzuk.
Hétfő este 8 órától lezárták a budai és a pesti alsó rakpartot. A fővárosi alsó rakpartokat várhatón kedd délután önti el a Duna.
Az árvíz gyakorlatilag egész Közép-Európában pusztít a napokban. Már legalább 16 halálos áldozatuk van a környékünkön az árvizeknek, Alsó-Ausztriában katasztrofális a helyzet, Csehországban Ostrava van veszélyben egy gátszakadás után. A lengyeleknél példátlan vészhelyzetet vezettek be, Romániában pedig már a hetedik holttestet találták meg az ár után maradt romok közt.
Rövid idő alatt többhavi csapadék hullott le a régió egyes országaiban. A BBC térképén részletesen látni, milyen frontok okozták az esőzéseket Lengyelországtól Albániáig. Ez a csapadék a magasabb hegyekben vastag hótakarót képezett, míg az alacsonyabban fekvő területeken villámárvizeket, áradásokat okozott. Ahogy a hegyvidékibb területekről levonulnak az árvizek, azok a Közép-Európában vízgyűjtő területtel rendelkező folyókat fogják veszélyesen megduzzasztani. Így a Magyarországot fenyegető dunai (és rábai, lajtai) áradások mellett például a Visztulán, a Moldván, az Elbán vagy az Oderán is méretes árhullám vonulhat le.
„Rengeteg homokkal készültek az árvízvédelemben résztvevő cégek. A dolgozó szerint mintegy 2000 köbméter homokot fognak felhasználni arra, hogy megvédjék a szigetet az áradó Dunától. Ekkora mennyiségű homokkal egy olimpiai medence négyötödét meg lehetne tölteni” – írtuk cikkünkben, amiben azt mutattuk be hogyan készülnek a Margit-szigeten a Duna tetőzésére.
A fővárosi szakaszon folyamatosan emelkedik a vízszint, a munkások 12 órás műszakokban, éjszaka pakolják a homokzsákokat. Egy helyszíni dolgozó arról beszélt, hogy kedden már a gyalogosok sem léphetnek majd be a szigetre. A munkásnak részben igaza is lett: hétfő délután bejelentették, hogy a sziget Magit híd felőli oldalát teljesen lezárják, bejutni csak az Árpád híd felől lehet, onnan is kizárólag gyalogosan.
Hasznos jótanács az esős, áradásokkal nehezített időszakra: ne hajtsanak bele a vízbe! Pláne, hogy a cascónál, ha egyáltalán fedezi az ilyen időjárási károkat, vizsgálják azt is, hogy a tulajdonos megtett-e mindent a kár elkerüléséért. Több százezer forintos kár is összejöhet pillanatokon belül, akár egy mélyebb pocsolya is tönkreteheti az autónkat.
Az elmúlt öt évben nyolcszorosára emelkedett az esős, árvizes időszakokat követő biztosítási kártérítések teljes összege, amely mára elérte a 10 milliárd forintot. Az özönvízszerű esőben és a vízzel elöntött útszakaszon közlekedni nemcsak azért jelenthet kockázatot, mert a nem megfelelően megválasztott sebesség mellett hirtelen felúszhat az úttesten lévő vízréteg felszínére a négy gumiabroncs, majd az úgynevezett aquaplaning miatt menthetetlenül lesodródhat az útról, de azért is, mert az autók többségében elektronikai és motorkárok keletkezhetnek a nagy mennyiségű víztől.