Orbán a Kossuth téren, Márki-Zay a Műegyetem rakparton fordult rá az országgyűlési választásra
2022. március 15. – 11:21
frissítve
Az orosz-ukrán háború árnyékában tartották meg a pártok a március 15-i kampánygyűléseiket. Orbán keményen nekiment az egyesült ellenzéknek, az oroszok és az ukránok között nem tett különbséget, Márki-Zay a háborúval nem igazán foglalkozott és Orbán nevét se ejtette ki a száján. Percről percre március 15-ről.
Sorra érkeznek a közösségi médiás posztok a kormánypárti politikusoktól, akik igyekeznek megmutatni, micsoda csapatokkal vágnak neki az idei, minden korábbinál nagyobbra tervezett Békemenetnek:
Fentebb látható a fideszes Zsigó Róbert bajai csapata, alább pedig Kovács Sándor mátészalkai képviselőé:
Egy, csak egy legény van a vidéken, aki fideszesként ma nem a Békemenet felé vette az irányt. Lázár János hódmezővásárhelyi honatya ugyanis posztja alapján Marosvásárhelyre tart:
A hatalom a népé címmel tart március 15-én „kormányváltó nagygyűlést” az Egységben Magyarországért 15 órakor a Műegyetem rakparton. A rendezvényre a Facebookon posztunk megjelenéséig csaknem 7 ezren jelezték részvételüket.
Az Egységben Magyarországért még hétfőn jelentette be az esemény résztvevőit, eszerint a két műsorvezető Ullmann Mónika és Nagy Zsolt színészek lesznek, de fellép továbbá Burján Orsolya énekes és Polgár Csaba színész is. A beszédeket
- Iványi Gábor lelkész;
- Donáth Anna, a Momentum elnöke;
- Karácsony Gergely, főpolgármester;
- Jakab Péter, a Jobbik elnöke;
- Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke;
- Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke;
- Dobrev Klára, EP képviselő;
- Márki-Zay Péter, miniszterelnök-jelölt
- és Donald Tusk, Európai Néppárt lengyel elnöke
tartják. A rendezvényről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
Január elején jelentette be a Civil Összefogás Fórum – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány, hogy március 15-re újabb békemenetet szerveznek. Legutóbb tavaly október 23-án volt békemenet, és akkor is volt Orbán-beszéd. Idén annyiban lesz más a békemenet, hogy nem jönnek lengyel vendégvonulók, az ukrajnai események miatt elmarad a megszokott szervezett utazás, ennek ellenére a Békemenet szervezői Gyurcsány-ellenesnek beharangozott felvonulásukat gyorsan áthangolták az orosz-ukrán háború elleni fellépéssé.
A gyülekező 12 órakor lesz a Komjádi uszoda előtt, majd a Margit híd felé indulnak, a tömeg a Szent István körúton, a Bajcsy-Zsilinszky úton, végül pedig az Alkotmány utcán keresztül érkezik meg a minden korábbinál nagyobbra tervezett és ígért tömeg a Kossuth térre, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet.
A március 15-i rendezvények és gyűlések miatt Budapest számos részén forgalomkorlátozások vannak érvényben kedden. A Budapesti Rendőr-főkapitányság tájékoztatója szerint a II., III., V., VI., VII., VIII., IX., XI. és XIII. kerület érintett. Egyebek mellett lezárás van érvényben:
- a Bródy Sándor utcát a Pollack Mihály tér és a Múzeum körút között,
- a Műegyetem felső rakpartot a Bertalan Lajos utca és a Szent Gellért tér között,
- a Múzeum utcát, az Ötpacsirta utcát, a Pollack Mihály teret,
Déltől:
- az Árpád fejedelem útját a Szépvölgyi út és a Margit híd között,
- a Pacsirtamező utcát, Lajos utcát a Pacsirtamező utca és az Árpád fejedelem útja között,
- a Bem felső rakpartot a Bem tér és a Margit híd között,
- az Andrássy utat a Bajcsy-Zsilinszky út és a Kodály körönd között,
- a Váci utat a Nyugati tér és a Ferdinánd híd között,
- a Bajcsy-Zsilinszky utat,
- a Károly körutat,
- a Műegyetem felső rakpartot a Bertalan Lajos utca és a Goldmann György tér között,
- a Pázmány Péter sétányt,
- a Dombóvári utat a Budafoki út és a Pázmány Péter sétány között.
Szakaszosan:
- 6 órától 19 óráig az Alkotmány utcát, Garibaldi utcát, Akadémia utcát, Szalay utcát, Balassi Bálint utcát, Széchenyi felső rakpartot a Kossuth tér és a Jászai Mari tér között, Honvéd utcát.
- 12 órától 15:30-ig a Bem felső rakpart – Gyóni Géza tér – Lipthay utca – Margit körút – Margit híd – Szent István körút – Nyugati tér – Bajcsy-Zsilinszky út – Alkotmány utca útvonalat.
- 13 órától 15 óráig a Március 15. tér – Petőfi tér – Belgrád felső rakpart – Fővám tér – Szabadság híd – Szent Gellért tér – Budafoki út – Bertalan Lajos utca – Műegyetem felső rakpart útvonalat.
Az ünnepi rendezvények a tömegközlekedést is befolyásolják. A BKK itt gyűjtötte részletesen, tételesen össze a március 15-i tudnivalókat, többek közt azt, hogy hogyan érdemes megközelíteni a rendezvények helyszíneit. Arról, hogy hogyan érdemes közlekedni a nemzeti ünnepen, ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-ei nemzeti ünnepen, kedd délelőtt az Országház előtt. A zászlót Áder János köztársasági elnök és Kövér László házelnök jelenlétében, a Himnusz hangjaira a honvédség díszegysége vonta fel. Az eseményen közreműködött a központi katonazenekar és a lovas díszegység.
Az eseményen részt vett a kormány több tagja, továbbá az állami és katonai szervezetek és a diplomáciai testület képviselői. A téren számos család, turista jelent meg, írja az MTI, amely szerint nézelődők többsége kokárdát viselt, voltak, akik magyar zászlót tartottak kezükben.
Szegeden már évek óta hagyomány – ha ez annak nevezhető –, hogy külön-külön ünnepelik a szabadságharc évfordulóját a jobboldali és a balodali-liberális pártok, utóbbiak adják Botka László polgármester vezetésével a városi képviselők többségét. A Telex szegedi tudósítója is ott volt a helyi Fidesz szervezet hétfői megemlékezésén, tudósítását itt olvashatják.
Áder János köztársasági elnök még hétfőn kiosztotta a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából adományozott Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket az Országházban. A díjazottakról ebben a cikkünkben olvashat bővebben.