Süllyednek Florida ikonikus luxusingatlanjai, köztük a Trump Tower III is
2024. december 23. – 20:57
Florida délkeleti részén fekvő luxusingatlanjai, beleértve ikonikus hoteleket és apartmanokat, szokatlan mértékben süllyednek – derült ki a Miami Egyetem kutatóinak nemrégiben publikált tanulmányából, amiről a CNN számolt be.
A kutatás során 35 épületről állapították meg, hogy 2016 és 2023 között akár 7,6 centiméterrel is süllyedtek. Az érintett ingatlanok között szerepel a Ritz-Carlton Residences, a Trump Tower III, a Trump International Beach Resorts, valamint a Surf Club Towers.
A kutatók szerint a talajsüllyedés fő oka az építkezési munkák során keletkező rezgésekben rejlik, amelyek a talajszemcsék tömörödését okozzák. Ez a folyamat a talaj fokozatos süllyedéséhez vezethet, ami hasonlít ahhoz, ahogyan egy kávés tasak tartalma rázásra tömörödik. „Az nem meglepő, hogy az épületek az építkezés alatt vagy közvetlenül utána mozognak, mivel ezt az építészek figyelembe veszik” – mondta Falk Amelung, a tanulmány vezető szerzője, a Miami Egyetem Rosenstiel School geofizika professzora. „Az azonban meglepő, hogy ez a mozgás évekig folytatódik az építkezés után.”
A tanulmány indítását az inspirálta, hogy a floridai Surfside-ban 2021-ben összeomlott a Champlain Towers. Habár a kutatók nem találtak bizonyítékot a talajsüllyedésre az összeomlást megelőzően, a közeli tengerparti épületeknél és a part mentén már kimutatható volt a jelenség.
A tanulmány szerint az északi és középső Sunny Isles Beach épületeinek közel 70 százaléka süllyed. Az itt található ingatlanok közül nagyjából 23 százalékát az elmúlt évtizedben építettek. A süllyedést az építkezési rezgések mellett a napi árapály mozgásai is fokozhatják, amelyek átstrukturálják a talajt, és ezáltal az épületek süllyedéséhez vezethetnek.
További okok közé tartozik a talaj természetes tömörödése, amely az üledékek összetétele miatt következik be, valamint az épületek nagy súlyának talajra gyakorolt hatása.
Miami két jelentős kihívással néz szembe: a talajsüllyedés és a tengerszint-emelkedés. Brian McNoldy, a Miami Egyetem klímakutatója szerint a vizsgált területeken a tengerszint évtizedenkénti emelkedési átlaga 6,6 cm, ám ezeken a helyszíneken az épületek ugyanolyan gyorsan süllyednek, mint ahogy a tengerszint emelkedik, ami megkettőzi a probléma hatását.
„Bármilyen változás a tengerszint relatív magasságában – legyen az a talaj süllyedése vagy a tenger szintjének emelkedése – jelentős árvizeket okozhat az érintett területeken” – mondta Manoochehr Shirzaei, a Virginia Tech geofizikusa.
A kutatók szerint az egyik legnagyobb előrelépés a műholdas megfigyelési technológia, amely képes az épületek apró mozgásait figyelemmel kísérni. Ez lehetővé teszi a potenciális problémák korai azonosítását, így időben megtehetők a szükséges lépések. Shirzaei szerint a talajsüllyedéssel szemben lokális intézkedésekkel lehet védekezni, szemben a globális tengerszint-emelkedéssel.