Színészképzést indít a Freeszfe Egyesület
2025. január 9. – 08:32
Ősztől színészképzést indul a Freeszfe Egyesület Forgács Péter és Ascher Tamás vezetésével. A képzés ideje három év lesz, ezalatt a diákok kapcsolatba kerülhetnek vidéki és fővárosi színházakkal, illetve együttműködhetnek külföldi egyetemekkel is. Az ötlet Forgács Péter rendezőtől, a Freeszfe Egyesület elnökétől ered, aki a Telexnek beszélt először a képzés elindításáról és előkészületeiről.
„Nagyjából tízféle nagyobb képzésünk indul szeptemberben, ezek különböző művészeti képzések lesznek, aminek a közepe mégiscsak a színészképzés. Jelenleg annak az előkészítése zajlik, hogy a nálunk végző diákoknak diplomát tudjunk adni. Mivel mi nem egyetem, hanem egyesület vagyunk, annak az útját keressük, hogy ezt akkreditálni tudjuk” – mondta kérdésünkre Forgács Péter.
Forgács azt is kihangsúlyozta, hogy a képzésnek fontos pontja lesz az élő kapcsolat a színházakkal. Szerinte a három év alatt a színházak folyamatosan figyelhetik a diákok fejlődését, akiknek így megnyílna egy csatorna a szakmába, külön hangsúlyt fektetnek arra is, hogy a diákok filmes feladatokkal is találkozzanak.
„A velünk kapcsolatban álló színházak igazgatói egy lelki, elvi mentorai lennének a diákoknak, néznék majd a vizsgáikat, rajtuk tartják majd a szemüket, hogy aki alkalmas lesz rá, az szakmai gyakorlatra menjen ezekhez a színházakhoz. Ez így történt egyébként a modellváltás előtti Színművészetin és a modellváltás utáni egyetemen is.”
Forgács azt is elmondta, hogy a modellváltás előtti Színház- és Filmművészeti Egyetemen évtizedeken keresztül színészeket tanított, ezért komoly koncepciója van arról, milyen az ideális színésznevelés. A megkerülhetetlen tehetségű és szaktudású embereket kérik fel a tanításra: elméletre, testtudatosságra, énekre, és tánctudásra is professzionális módon fogják tanítani a diákokat. „Biztosan többrostás lesz a felvételi folyamat, hogy alaposak legyünk, hiszen nagyon nagy döntés azt mondani valakinek, hogy azt látom benned, hogy belőled színész lehet, és mi közösen elviszünk odáig, hogy önálló színész lehetsz később” – mondta a felvételi folyamatáról Forgács.
A képzés önköltséges lesz, mert az egyesület csak így tud fennmaradni, de Forgács szerint folyamatosan keresik az utakat, hogy támogatókat tudjanak szerezni, hogy ne az anyagi körülmények döntsék el azt, hogy valaki jelentkezik-e. A diákok számára kollégiumi lehetőségeket is keresnek, de ez a kérdés még nincs megoldva.
A kormány 2020 nyarán döntött arról, hogy az ún. Színház- és Filmművészetért Alapítvány fenntartásába szervezi ki a 155 évig a magyar állam által működtetett Színház- és Filmművészeti Egyetemet. Az alapítvány kuratóriumi elnöke a kormány kultúrharcát támogató Vidnyánszky Attila rendező lett, az alapítványba az egyetem egyetlen jelöltet sem delegálhatott, bekerültek viszont olajipari szakemberek, üzletemberek. Támogatásukkal pedig olyan emberek kaptak oktatói állást, mint például az egyetemükért kiálló hallgatókat alázó Hír TV-s műsorvezető. A hallgatók és oktatók nagy része tiltakozásba kezdett, majd többen otthagyták az intézményt. Az ellenállás szimbólumává vált Vas utcai épületet 2023 áprilisában adta el az SZFE vezetősége a református egyháznak. Upor László, az az egyetem akkori megbízott rektora és oktatója, majd az egyetemről távozókból szerveződő Freeszfe Egyesület egykori vezetője egy könyvben írta meg a tiltakozások történetét Majdnem lehetetlen címmel.