Kínában még vonatra se ülhet az, akinek adóssága van
2024. április 23. – 04:20
A világ második legnagyobb gazdasága, Kína a koronavírus-járvány óta hosszan tartó piaci visszaeséssel és ingatlanválsággal néz szembe, rengeteg az eladósodott ember, írja az International Business Times a New York Times Journalra hivatkozva.
A lap szerint az országban 8,3 millió ember került a szociális szolgálatok feketelistájára, ők nehezen vagy semennyire sem törlesztik adósságaikat. Ezeket az adósokat a bíróság kötelezte a pénz visszafizetésére, a feketelista pedig a személyes adataikat tartalmazza.
A kínai állam különböző, válogatott büntetésekkel próbálja meg rávenni az adósokat, hogy fizessenek. A teljesség igénye nélkül azok, akik tartoznak,
- nem foglalhatnak szállást, főleg nem drága szállodában, így nem utazhatnak;
- nem vásárolhatnak ingatlant;
- nem férhetnek hozzá magasabb biztosítási fedezethez;
- nem használhatnak fizetős utakat vagy fizetési alkalmazásokat, és nem is szállhatnak fel a nagysebességű vonatokra vagy repülőre;
- nem tölthetnek be állami intézményekben magas beosztású tisztséget.
A cikk szerint a kínai állam tavaly több mint 17 millió embert akadályozott meg abban, hogy repülőjegyet vásároljon, és több mint 5,5 millió embert tiltottak le a nagysebességű vonatokra érvényes jegyek vásárlásáról.
A kínai állam ezenkívül a megszégyenítés eszközével is él: a kínai távközlési vállalatok más csengőhangot rendelnek a feketelistán szereplő adósokhoz. Így bárkit, aki felhívja őket, a készülék hangjelzéssel figyelmeztet az illető pénzügyi problémáira. A figyelmeztetés arra is felszólítja a hívót, hogy kérjék a tartozókat a fennálló adósságuk kifizetésére.
A feketelistán szereplő adósok összes telefonszáma ugyanazt a rögzített figyelmeztetést játssza le. Egy bíróság vagy távközlési cég csak akkor törölheti ezt a figyelmeztető rendszert, ha az adós az összes tartozást visszafizette és ezt nyilvántartásba is vették.
A növekvő adósságok hátterében a hiteltermékekkel kapcsolatos tájékozatlanság, a hitelhez való könnyű hozzáférés és a lassabb bérnövekedéshez képest gyorsan növekvő fogyasztás áll. A kínai állami bank közel 12,3 milliárd dollárnyi késedelmes kifizetetlen hitelt könyvelt el 2023 első negyedévében, ami 3,54 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.