Palesztinbarát tüntetők órákra megbénították a forgalmat a Golden Gate hídon
2024. április 16. – 10:01
frissítve
- Irán szombat éjjel drónokkal és rakétákkal is támadást indított Izrael ellen. Irán először támadta meg saját területéről Izraelt. Irán a két hete a damaszkuszi konzulátusukat ért csapás miatti válaszlépésnek nevezte a támadást.
- Az ENSZ Biztonsági Tanácsának éjszakai ülésén Gilad Erdan, Izrael állandó ENSZ-képviselője azt mondta: „Irán levette az álarcát. Nincs többé rejtőzködés és blöff, már nem lehet kibújni a felelősség alól. Irán saját területéről támadta meg Izraelt, nyilvánosan és még büszke is rá.”
- Az izraeli háborús kabinet összeült hétfőn, de egyelőre még nem tudni, ha terveznek válaszcsapást, azt mikor és hogyan tennék.
- Eközben négy izraeli katona megsérült a Hezbollah robbantásában. Az izraeli hadsereg először azt közölte, a libanoni határ közelében történt az incidens, később kiderült, hogy a katonák Libanon területén voltak ekkor.
- Az Európai Unió repülésbiztonsági szervezete továbbra is óvatosságra inti az Irán és Izrael légterében, valamint az Izraelt körülvevő mintegy 200 kilométeres körzetben utazókat. Eközben Izraelben normalizálódott az élet, hétfőn újranyitottak az iskolák.
Izrael külügyminisztere 32 ország vezetőinek küldött levelében azt követelte, hogy vezessenek be szankciókat Irán rakétaprogramja ellen. Israel Katz arról írt, hogy „diplomáciai offenzívát” indítottak Irán ellen.
Katz azt is követeli az országoktól, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárdát (IRGC) nyilvánítsák terrorszervezetnek. Ezzel szerinte tovább lehetne gyengíteni Iránt, az ország megállításával pedig nem szabad késlekedni- tette hozzá.
Annalena Baerbock német külügyminiszter fel is szólította az Európai Uniót, hogy szabjon ki újabb szankciókat az iráni dróngyártásra. Felidézte, hogy tavaly Franciországgal és más országokkal együtt kampányoltak amellett, hogy terjesszék ki a drónokra vonatkozó szankciókat. Baerbock kedden Izraelbe utazik, hogy a térségben tapasztalható feszültségek csillapításáról tárgyaljon.
A német külügyminiszter a szombat esti Irán által indított támadás után azt mondta, hogy „Izrael meg tudja védeni magát”, és elítélte Irán „agresszív magatartását”. Arról is beszélt, hogy a rezsim egy egész régiót akar destabilizálni.
(BBC)
Jordánia azzal vádolja az izraeli kormányfőt, hogy a Gázai övezetben kialakult helyzetről akarja elterelni a figyelmet, és ezért ment bele az eszkalációba Iránnal, írja a Sky News.
Erről az Izraellel szomszédos ország külügyminisztere, Ayman Safadi beszélt, aki szerint a nemzetközi közösségnek meg kell akadályoznia az izraeli miniszterelnököt abban, hogy ellopja a figyelmet Gázáról. A miniszter emlékeztetett, hogy Irán a szíriai konzulátusát ért izraeli támadás után azt mondta, nem akar további eszkalációt.
Az Izrael ellen indított szombati drón- és rakétacsapás miatt újabb szankciókat vethet ki az Egyesült Államok Iránnal szemben, írja a Sky News az Axiosra hivatkozva. Egy Janet Yellen pénzügyminiszternek tulajdonított megjegyzés szerint az USA habozás nélkül együttműködik szövetségeseivel ennek érdekében.
Hozzátette, hogy Irán és szövetségeseinek támadása aláhúzza a gazdasági eszközök bevetésének fontosságát az ellenlépések során. Izrael a szombati támadás óta lobbizik szövetségeseinél a szankciókért, amelyek Irán rakétacsapási képességét gyengítenék.
Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala szerint Izrael törvénytelen eszközökkel akadályozza, hogy humanitárius segélyek jussanak a Gázai övezetbe, és ott szétosszák azokat a rászorulók közt, írja a Sky News. A szervezet szóvivője, Ravina Shamdasani hozzátette, hogy az izraeli hadsereg tönkretette a polgári infrastruktúrát.
A Gázába érkező esélyek mennyisége jelenleg széleskörű viták tárgya, hiszen Izrael és Washington szerint az elmúlt napokban nőtt a segélyek mennyisége, de az ENSZ álláspontja szerint ez még mindig elmarad az alapvető szükségletek kielégítéséhez szükséges minimális szinttől.
Aggódik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) amiatt, hogy Izrael megtámadja az iráni atomenergiai létesítményeket – derül ki Rafael Grossi NAÜ-főigazgató hétfői nyilatkozatából.
„Folyamatosan aggódunk annak lehetősége miatt, hogy Izrael megtámadja az iráni nukleáris létesítményeket” – mondta a NAÜ főigazgatója, és „abszolút visszafogottságra” szólította a feleket. A NAÜ rendszeresen ellenőrzi Irán főbb atomenergiai létesítményeit, köztük a natanzi dúsítóüzemet, amely az ország nukleáris programjának központja. Grossi elmondta, hogy Irán biztonsági megfontolásból vasárnap bezárta nukleáris létesítményeit, majd hétfőn újranyitotta azokat.
Irán az elmúlt hétvégén több mint 300 drónnal és rakétákkal támadást hajtott végre Izrael ellen. A támadóeszközök nagy részét Izrael és partnerei még az országhatáron kívül hatástalanították. Izrael megtorló akcióval fenyegetőzik, Herci Halevi vezérkari főnök hétfőn megerősítette, hogy mindenképpen válaszolni fognak a támadásra.
Grossi azt mondta, hogy az iráni hadművelet önmagában nem jár különösebb hatással ellenőrzéseikre, de a NAÜ munkatársait egyelőre távol tartják az üzemektől, ameddig megbizonyosodnak arról, hogy nyugodtabb a helyzet. A vizsgálatok várhatóan kedden folytatódnak – jelentette ki. Irán állítása szerint a nukleáris programjuk teljességgel békés szándékú, azonban a Nyugat többször is megvádolta őket azzal, hogy valójában atombomba előállításán dolgoznak.
(MTI)
A kínai külügyminisztérium szerint Irán képes felelősen kezelni a közel-keleti régióban kialakult konfliktust. Vang Ji kínai külügyminiszter hétfő este telefonon beszélt iráni kollégájával, Hoszein Amir-Abdollahiannal, aki közölte, hogy Iránnak nem áll szándékában tovább fokozni a feszültséget, hozzátéve, hogy a helyzet „nagyon érzékeny”.
„Kína nagyra értékeli, hogy Irán hangsúlyozza, hogy nem veszi célba a regionális és szomszédos országokat, valamint megismételták, hogy folyamatosan jószomszédi és baráti politikát folytatnak” – idézte Vangot a Hszinhua kínai állami hírügynökség. „Úgy gondoljuk, hogy Irán jól tudja kezelni a helyzetet, és megkíméli a régiót a további zavargásoktól, miközben megvédi saját szuverenitását és méltóságát” – tette hozzá.
Az iráni külügyminisztérium közleménye szerint Amir-Abdollahian tájékoztatta a kínai külügyminisztert „Irán törvényes fellépéséről”, és figyelmeztette a Fehér Házat, hogy az Irán érdekei vagy biztonsága elleni további támadások „határozott, azonnali és széles körű” választ vonnak maguk után.
(BBC)
Palesztinbarát tüntetők hétfőn órákra megbénították a forgalmat a Golden Gate hídon, és az Egyesült Államok több nagyvárosában is fennakadásokat okoztak a közlekedésben. A Golden Gate hídon lévő tüntetők egy óriási transzparenst tartottak, amelyen az állt, hogy „Stop the World for Gaza”, egy másikon pedig az, hogy „End the Siege on Gaza Now”. A kaliforniai autópálya-rendőrség szerint mintegy 20 embert tartóztattak le a hídon a forgalom akadályozása miatt.
Chicagóban a tüntetők egymásba kapaszkodva lezárták az O'Hare Nemzetközi Repülőtérre vezető 190-es autópálya sávjait. A tüntetés egyik szervezője, Rifqa Falaneh azt mondta, akciójuk egy „gazdasági blokád része Palesztina felszabadítása érdekében”. Hétfőn tüntetők blokkolták a Manhattan felé tartó forgalmat a Brooklyn hídon, az oregoni Eugene-ben pedig lezárták az 5-ös autópályát, mintegy 45 percre leállítva a forgalmat a főútvonalon.
Tegnap élő közvetítésünket a forrongó Közel-Keletről, a gázai háborúról, Irán és Izrael konfliktusáról itt olvashatja vissza.