Gáza: Légicsapás ért egy kórházat, több száz ember meghalt. Izrael: Iszlamista rakéta pusztított.
2023. október 17. – 05:36
frissítve
- Robbanás történt egy baptista fenntartású kórházban Gázavárosban. A jelentések szerint több száz ember meghalt.
- A robbanásért Gáza az izraeli légicsapásokat okolta, az izraeli hadsereg szerint az Iszlám Dzsihád terrorszervezet rakétái tévesztettek célt.
- Egy magas rangú Hamász-tisztviselő az NBC-nek azt mondta: hajlandók azonnal szabadon engedni minden túszt, ha Izrael leállítja a Gázai övezet elleni légicsapásokat.
- Az Izraeli Védelmi Erők szerint 100 ezer ember maradt Gáza városában.
- 100 kamion áll a lezárt rafahi határátkelőnél Egyiptomban, hogy segélyt vihessen a Gázai övezetbe.
- Irán „megelőző akcióval” fenyegette meg Izraelt, ami „pár órán belül” megtörténhet.
- A CNN értesülései szerint az Egyesült Államok 2000 katonából álló gyorsreagálású erőt küld Izraelhez.
- Észak-Korea is szállíthatott fegyvereket a Hamásznak – állítja a dél-koreai hadsereg.
- Az ENSZ szerint nincs tiszta víz Gázában, ezért hamarosan betegségek kezdenek majd terjedni.
Az ENSZ palesztin civileket segítő szervezete (UNRWA) szerint alig van tiszta víz a Gázai övezetben, a nem megfelelő, tisztítatlan víz fogyasztása miatt hamarosan betegségek kezdenek majd terjedni.
„Gáza nagy részében, sőt, a túlnyomó többségében nincs folyóvíz” – mondta Juliette Touma, az UNRWA munkatársa a BBC egyik műsorában. „Éppen ezért alapvető fontosságú, hogy engedélyezzék, hogy üzemanyagot szállítsunk a Gázai övezetbe a szivattyúállomások számára, hogy a tiszta víz újra rendelkezésre álljon.”
Az UNRWA szerint Gáza utolsó működő tengervíz-sótalanító üzeme – amely a tengervizet ihatóvá teszi – tegnap leállt.
Azt is közölte, hogy tegnap három órára megnyitották az egyik vízvezetéket a Gáza déli részén fekvő Khan Júniszban. Ez idő alatt azonban a gázai embereknek csak 14 százaléka kapott vizet – közölte a szervezet, és megismételte figyelmeztetését, miszerint tiszta víz nélkül az emberek meghalnak.
(BBC)
Amióta a Hamász október 7-én bestiális terrorakciókat indított Izrael ellen, 320 antiszemita incidenst regisztráltak az Egyesült Királyságban.
A Community Security Trust (CST) – amely a brit zsidókat képviseli a rasszizmus és a rendfenntartás kérdéseiben – közölte, hogy 10 nap alatt rögzített ennyi „zsidóellenes gyűlöletnek” minősített esetet.
A szervezet ezt összehasonlította a 2022-es év azonos időszakával, amikor 47 incidenst jegyeztek fel. A növekedés tehát 581 százalékos.
Az incidensek közül 36 az Egyesült Királyság egyetemeit érintette, míg 17 iskolákat – közölte a CST.
(Sky)
600 ezer gázai lakos hagyta el Gáza városának területét az izraeli hadsereg pénteki figyelmeztetése után – közölte Jonathan Conricus, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője.
Conricus beszélt arról is, hogy mintegy 100 ezer ember még mindig nem hagyta el a települést. (Gáza városa a Gázai övezet központi települése.)
Izrael figyelmeztette az embereket, hogy hagyják el Gáza városát az elkövetkező napokban várható „fokozott katonai műveletek” előtt. Conricus szerint a Hamász felszámolását célzó hadműveletek akkor kezdődnek majd, „amikor az időzítés megfelel a célnak”.
Az ENSZ palesztin civileket segélyező szervezete (UNRWA) szerint 170 ezer embernek nyújtottak menedéket a Gázai övezet északi részének iskoláiban, miután pénteken kora reggel megérkezett az izraeli távozási parancs. Emellett több mint 40 ezren zsúfolódtak össze a gázai al-Shifa kórház területén és a környező utcákon, remélve, hogy biztonságban lesznek az izraeli bombázásoktól.
Az UNRWA hétfőn közölte, olyan jelentéseket kapott, amelyek szerint a Hamász vezette Egészségügyi Minisztérium üzemanyagot és orvosi felszerelést vitt el a Gáza városában lévő kiürített épületből.
A Hamász korábban felszólította az embereket, hogy hagyják figyelmen kívül az izraeli evakuálási parancsot, és ne induljanak el a Gázai övezet déli részébe. Az izraeli hadsereg vasárnap fényképeket tett közzé, amin az látszik, hogy a Hamász úttorlasszal akadályozta a Gázai övezet déli részére menekülő civilek útját.
(Guardian)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem tud segélyt és ellátmányt eljuttatni a Gázai övezetbe, ami 84 ezer várandós nőt sodorhat veszélybe – közölte a szervezet.
Az Egyiptom és a Gázai övezet határán lévő, jelenleg lezárt rafahi határátkelő egyiptomi oldalán „78 köbméternyi egészségügyi ellátmány van elhelyezve, ami 300 ezer ember alapvető szükségleteinek kielégítésére elegendő” – mondta Margaret Harris, a WHO szóvivője.
A WHO főigazgatójának megállapodása volt Abdel Fattah el-Szíszi egyiptomi elnökkel az átkelő megnyitásáról, de az izraeli bombázások miatt nem biztonságos az átkelő – mondta.
„Ez egy rémisztő, igazán nyomasztó várakozás, miközben mindannyian csak segíteni akarunk” – mondta Harris. Gázában 84 ezer várandós nő van, sokan ezekben a napokban szülnek, mondta Harris. „A babákat nem érdeklik a bombák, akkor jönnek, amikor jönnek.”
Több kórház „a bombázások miatt nem működik” – mondta Harris, megjegyezve, hogy a WHO több mint 44 kórház elleni támadást dokumentált.
(CNN)
Novák András, az ATV tudósítója Izraelben ezúttal egy Magyarországról érkezett önkéntessel, Siklósi Gáborral beszélgetett, aki a Baptista Szeretetszolgálat segítségével jutott ki a konfliktus helyszínére.
Mentőápolóként dolgozik, de katasztrófahelyzetekben teljesen mindegy számára, hogy éppen miben kell segíteni. Rengeteg beteg van az asdódi kórházban, ami közel van a kritikus területekhez, ezért onnan folyamatosan távolabbi kórházakba szállítják a betegeket. Az izraeli kórházakban, például az asdódiban „palesztin sérülteket is ellátnak” – mondta.
Előfordult, hogy merénylő és áldozat egymás mellett feküdt az izraeli kórházban. Úgy fogalmazott: „Senki nem gondol bele, hogy ki az elkövető, ki az áldozat. Itt sérültek vannak, akiket el kell látni, teljesen mindegy, honnan jött.”
A dél-koreai hadsereg azt állítja, hogy figyelemmel kíséri azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy Észak-Korea fegyvereket szállított a Hamásznak az Izrael elleni támadáshoz.
„Továbbra is látunk bizonyítékokat arra, hogy Észak-Korea különböző fegyvereket exportál közel-keleti országoknak és militáns csoportoknak, beleértve az izraeli határ közelében nemrég felfedezett észak-koreai gyártmányú 122 mm-es tüzérségi lövedékeket, amelyeket feltehetően a Hamászt aktívan támogató vagy a Hamászhoz kötődő militánsok használnak” – mondta egy katonai tisztviselő dél-koreai újságíróknak.
A tisztviselő azt is felvetette, hogy a Hamász motoros siklóernyőkkel történő behatolásának taktikája is Észak-Koreából származhat.
Éppen néhány napja közölte a Fehér Ház, hogy Észak-Korea több mint ezer konténernyi katonai felszerelést szállított Oroszországba, amit Moszkva az Ukrajna ellen indított háborújában használhat.
(BBC)
Irán arra figyelmeztetett, hogy „megelőző akció” várható az elkövetkező órákban, és hogy következményei lesznek Izrael gázai műveleteinek – jelentette az iráni állami televízió.
„Minden lehetőség nyitva áll” az úgynevezett ellenállási front előtt, hogy válaszoljon Izrael „háborús bűneire” – mondta Hoszein Amirabdollahian iráni külügyminiszter. „Az ellenállási front képes hosszú távú háborút vívni az ellenséggel... az elkövetkező órákban az ellenállási front megelőző akciójára számíthatunk. (…) Az ellenállás vezetői nem fogják megengedni, hogy a cionista rezsim bármilyen akciót tegyen Gázában” – mondta az iráni külügyminiszter.
Az iráni tárcavezető nem fejtette ki bővebben, hogy mit ért ellenállási front alatt, de a kifejezés utalhat egy laza szövetségre Irán, palesztin militáns csoportok, Szíria, a libanoni Hezbollah és más elemek között.
Irán legfőbb vezetője, a 84 éves Ali Hamanei ajatollah korábban azt mondta, Irán nem vett részt a Hamász Izrael elleni támadásaiban, de üdvözölte Izrael katonai és hírszerzési vereségét. A Hamász egyik szóvivője korábban viszont azt mondta, hogy szövetségesétől, Irántól kapott támogatást az Izrael elleni meglepetésszerű támadásokhoz.
Az izraeli külügyminisztérium vasárnap arról is beszélt, hogy szerintük Irán új frontot tervez nyitni a háborúban, és ennek megakadályozására is bombáztak szíriai reptereket. A szíriai repülőtereket Irán gyakran használja arra, hogy fegyvereket, felszereléseket és ügynököket szállítson a térségbeli szövetségeseinek, köztük a Hezbollah libanoni terrorszervezetnek.
(Sky)
Másfél héttel a Hamász izraeli mészárlásai után még mindig nem sikerült azonosítani több mint 350 izraeli civil áldozat holttestét – közölte Dr. Chen Kugel, az izraeli törvényszéki orvostani intézet igazgatója.
Emberek ezrei várják kétségbeesetten a híreket szeretteikről vagy az esetleges emberi maradványokról, amiket eltemethetnek, ami különösen sürgős, mivel a zsidó hagyományok megkövetelik a gyors temetést, és a hivatalos gyász csak a temetés után kezdődhet.
Kugel attól tart, hogy a legjobban sérült holttestekhez érve egyre több időre lesz szükség a vizsgálatokhoz, és néhány áldozatot talán soha nem fognak tudni azonosítani.
(Guardian)
A CNN értesülései szerint az amerikai tengerészgyalogság gyorsreagálású erői az Izrael partjainál lévő vizekre tartanak, és a Pentagon felkészíti az amerikai csapatokat egy esetleges bevetésre is. Az Egyesült Államok ezt elővigyázatosságból teszi, mindeközben az a célja és azon dolgozik, hogy ne eszkalálódjon nagyobb regionális konfliktussá az Izrael és a Hamász közötti ellentét.
Az Izrael partjaihoz küldött, 2000 tengerészgyalogosból és tengerészből álló gyorsreagálású erő a már a Földközi-tenger keleti részén állomásozó egyre nagyobb számú amerikai haditengerészeti erőhöz csatlakozik (az USA két repülőgép-hordozót is Izrael partjaihoz küldött), ami elrettentő üzenetnek is tekinthető Irán és a libanoni Hezbollah felé. Irán figyelmeztette az Egyesült Államokat és Izraelt, ha eszkalálják a gázai konfliktust, azzal „az iráni hadsereg beavatkozását kockáztatják”, ha folytatódnak az atrocitások, „Irán nem maradhat egyszerű megfigyelő”.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter elrendelte, hogy a 2000 katona készüljön fel egy esetleges izraeli bevetésre, vagy hogy segítsen olyan feladatokban, mint az orvosi és logisztikai támogatás.
(CNN)
Izrael 10 milliárd dolláros katonai gyorssegélyt kért az Egyesült Államoktól – írja Times of Israel a The New York Timesra hivatkozva.
A segélycsomagot a kongresszus állítja össze a Fehér Házzal egyeztetve, és a lap szerint tartalmazni biztosít majd Ukrajna, Tajvan számára, valamint az amerikai-mexikói határnál kialakult helyzet kezelésére is.
Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője vasárnapi tel-avivi látogatása során az mondta, hogy lőszereket biztosítanak az izraeli Vaskupola rakétavédelmi rendszerhez, precíziós bombákat, JDAM siklóbomba-készleteket, valamint 155 milliméteres lövedékeket szálltanak.
A palesztin-izraeli konfliktus kiéleződéséről tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel – közölte hétfő éjjel a Kreml sajtószolgálata.
A moszkvai tájékoztatás szerint a megbeszélés középpontjában a palesztin-izraeli konfliktus „hirtelen eszkalálódása miatt kialakult válsághelyzet állt”. Putyin őszinte részvétét fejezte ki az életüket vesztett izraeliek családtagjainak és hozzátartozóinak, egyúttal hangsúlyozta, hogy határozottan elutasít és elítél minden olyan akciót, amelynek áldozatai civilek, köztük nők és gyermekek.
Putyin tájékoztatta az izraeli miniszterelnököt a palesztin, egyiptomi, iráni és szíriai vezetővel hétfőn előzőleg lefolytatott telefonos megbeszéléseinek legfontosabb elemeiről, valamint közölte, hogy Oroszország kész előmozdítani a konfliktus diplomáciai rendezését.
(MTI)
Az izraeli légierő (IAF) posztolt arról, ahogyan a Hezbollah katonai célpontjait támadja Libanonban, a videó leírása szerint a légicsapás válaszlépés a Libanonból Izrael felé irányuló hétfői támadásra.
Több mint 100 segélyszállító kamion áll a rafahi határátkelő egyiptomi oldalán, arra várva, hogy bejussanak a Gázai övezetbe – írja a Times of Israel. A teherautókat a tervek szerint kedd reggel 9 órakor engedik be Gázába.
Az elmúlt napokban ugyan több hír is megjelent a rafahi átkelő újranyitásáról, ezek azonban végül hamisnak bizonyultak. Izrael többször is bombázta az átkelőt, hogy megakadályozza a humanitárius segélyek bejutását a gázaiakhoz, ezzel gyakorolva nyomást az enklávét uraló Hamász vezetőire, írja a lap.
Az izraeli hadsereg szerint mintegy félmillió izraelit evakuáltak azóta, hogy a Hamász múlt szombaton megtámadta az országot, közölte az izraeli hadsereg.
„A Gázai övezet körüli összes közösséget evakuálták a kormány utasításai szerint. Nem akarjuk, hogy civilek tartózkodjanak a harci övezet közelében” – mondta Jonathan Conricus, az IDF szóvivője.
Az ország északi, Libanonnal közös határ menti településekről is telepítettek ki lakosokat, miután fokozódott a feszültség egy másik fegyveres csoporttal, a Hezbollahhal. A hétvégén a Hezbollah rakétatámadásaiban meghalt egy izraeli civil és egy katona.
A Gázai övezetben, amely a világ egyik legsűrűbben lakott területe, több mint egymillió ember kényszerült elhagyni lakóhelyét. A humanitárius folyosó megnyitásáról szóló tárgyalások, amelyek lehetővé tennék a segélyek bejutását és a Gázában élők távozását, többször is meghiúsultak.
(BBC)
A Fehér ház elvégezte a szükséges biztonsággal kapcsolatos feladatait Biden izraeli útja előtt, írja a CNN. Figyelembe vették a komplikált izraeli biztonsági helyzetet, mielőtt bejelentették az elnök látogatását az országba, közölték az amerikaiak.
„Természetesen nem kockáztatnánk meg egy ilyen utazást, ha nem lennénk teljesen biztosak, hogy megfelelő biztonsági intézkedések lépnek érvénybe” – mondta John Kirby, az Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.
Biden elnök szerdán Izraelbe látogat – jelentette be Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden Izraelben, majd Biden is posztolt róla.
„Biden elnök ismét világossá fogja tenni, ahogy azt a Hamász több mint 1400 ember – köztük legalább 30 amerikai állampolgár – lemészárlása óta már egyértelművé tette, hogy Izraelnek joga, sőt kötelessége megvédeni népét a Hamásztól és más terroristáktól, valamint megakadályozni az esetleges jövőbeni támadásokat” – mondta Blinken.
Biden a szerdai izraeli utazása mellett az Egyesült Államok szövetségesét, Jordániát is meglátogatja, ahol többek között a jordániai királlyal, az egyiptomi és a palesztin elnökkel is találkozik majd.
(CNN)
- Izraelben 1400-an, a Gázai övezetben 2750-en haltak meg eddig.
- A magyar külügy szerint nem volt magyar áldozata a Hamász támadásának.
- Az izraeli biztonsági erők szerint félmillióan menekültek Gáza déli területeire.
- Fogytán a víz és az üzemanyag a gázai kórházakban.
- Joe Biden amerikai elnök szerint Washington egyszerre két háborúban is tud támogatást nyújtani.
- Az izraeli miniszterelnök szerint világméretű összefogás kell a Hamász ellen.
- Egyiptom nem akar tömegesen menekülteket fogadni.
- Egy Hamász-szóvivő azt mondta, készek elengedni a nem izraeli túszaikat.