Letöltendő börtönt és vagyonelkobzást kért az ügyészség az uniós pénzosztásokat elbíráló volt fideszes polgármesterre
2024. november 27. – 15:38
Letöltendő börtönbüntetés és vagyonelkobzás várhat B. Lászlóra, a Leader uniós támogatási program bírálójára, aki korábban fideszes polgármester volt Hajdú-Bihar megyében, majd a Pénzügyminisztériumnak is dolgozott – tudta meg a 24.hu.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Főügyészség a férfit és két bűntársát kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés elfogadásával és más bűncselekményekkel vádolják. A két bűnsegéddel szemben felfüggesztett börtönbüntetést indítványozott az ügyészség, a vádiratot a Debreceni Törvényszékre nyújtották be.
A rendőrség korábban titkos nyomozásban vizsgálta a Dél-Nyírség, Erdőspuszták Egyesület, a térségben működő LEADER-szervezet tevékenységét – az egyesület 22 település vidékfejlesztési programját koordinálta. A pénzosztásokban kulcsszerepet játszó B. Lászlóra és bűntársaira 2023-ban csaptak le.
A 24.hu azt írja, a nyomozáskor Tasi Sándort, az egyesület elnökét és a Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés korábbi fideszes alelnökét is kihallgatták. Ekkor az derült ki, hogy B. László pénzt kérhetett vissza a megítélt támogatásokból, Tasi szerint azonban nem nagy összegekről volt szó. Az üggyel kapcsolatban a rendőrök két programot vizsgáltak, az egyik egy turisztikai jellegű pályázat volt, a másik egy eszközbeszerzés – utóbbit Tasi tudomása szerint időközben vissza is vonták.
A Leader-program az EU hazánkban legrégebben működő támogatási programja, de a keretében zajló pénzosztások az alacsony összegek miatt általában radar alatt maradnak. Néha mégis eléri az ingerküszöböt egy-egy résztvevő szervezet, ilyen volt például a Hajt-A Csapat Egyesület, amelynek irányítója (Kaszanyi József, Mende polgármestere) azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Zanzibáron nyaralt a Covid-járvány idején. Ennek kapcsán pár éve kiderült, hogy családja több tízmillió forintban részesült a Leader-keretből, amelynek kiosztásában neki is szerepe volt. A Hajt-A Csapat 2022 előtti, ötéves pénzosztási tevékenysége arra is rávilágított, minden negyedik forint olyanok közvetlen környezetében landolt, akik döntő pozícióban voltak a pályázati pénzek kiosztásánál.