Első magyar cégként versenyezne a Revoluttal és a Wise-zal a Számlázz.hu alapítóinak új cége

2024. június 6. – 13:45

Első magyar cégként versenyezne a Revoluttal és a Wise-zal a Számlázz.hu alapítóinak új cége
Fotó: BinX

Másolás

Vágólapra másolva

Neobank indul Magyarországon, BinX néven. Akkor egy új bankról beszélünk? Tartalmilag félig igen, hivatalos engedélye alapján nem, mondjuk inkább azt, hogy ez egy fizetési rendszer. A neobank kifejezés olyan, nagyon digitalizált, papír- és jellemzően fiókmentes pénzügyi szolgáltatókra utal, amelyek nem klasszikus univerzális bankok, sokszor csak a banki funkciók egy részét végzi. Ilyen az ismert nemzetközi brandek közül a Revolut és a Wise, és ilyen a BinX is, amelyben lehet fizetési műveleteket, átutalásokat és hamarosan kártyás fizetéseket végezni, de nincsen betétgyűjtés vagy hitelezés.

A Graphisoft Parkban működő BinX Zrt.-nek eddig még semmilyen érdemi árbevétele nem volt, de már 89-en dolgoztak a cégnél. Immár nem titok, hogy mi készülődött, hiszen június 6-án 12 órakor felszállt a fehér füst. Mint nemrég kiderült, a BinX egy új, bankfüggetlen fizetési mód, amely elsősorban a Számlázz.hu ügyfeleire, hazai vállalkozásokra és egyéni vállalkozókra fókuszál.

Egy ilyen rajtnál talán megkerülhetetlen, hogy ne az ismert és itthon is népszerű, már befutott fintechek, a Revolut vagy a Wise legyen a viszonyítási alap, hiszen a koncepció lényeges pontjai ugyanazok. Minden szempontból digitalizált, papírmentes és költséghatékony folyamatok, személyes ügyintézést nem igénylő, gyors szolgáltatásindítás, egyszerű, költséghatékony utalások, fizetések, minőségi bankkártya. A BinX viszont az egyéni vállalkozókon kívül egyéb magánszemélyeket nem céloz a szolgáltatásával, abban tehát nem veszi föl a versenyt a Revoluttal és társaival, hogy egy baráti társaság közös vacsorája után egymás között rendezzék a számlát, főleg, ha egyikük sem egyéni vállalkozó.

A Számlázz.hu–BinX-kapcsolat

A Számlázz.hu nevű hazai piacvezető számlázási infrastruktúra igazi sikertermék, jelenleg 745 ezer vállalkozás az ügyfele (Kis Ervin, a BinX egyik vezetője a bejelentést megelőző háttérbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy a számlázási infrastruktúra nem ugyanaz, mint a számlázó program). Aki pedig a Számlázz.hu ügyfele, az a BinX-ben mindenféle olyan szolgáltatást elérhet, amellyel még gyorsabb, automatikusabb egy számla kiegyenlítése, de persze azért az utalás jóváhagyáshoz kötött, vagyis kontrollált.

De akkor a Számlázz.hu és a BinX egy cégcsoport része?

Nem, de erős a kapcsolat. A Számlázz.hu korábbi magyar tulajdonosai már teljesen eladták a portált működtető KBoss.hu Kft-t a norvég Visma Internationalnek. A vélhetően igen magas eladási árért kiszálló magyar tulajdonosok a pénzük egy részéből fejlesztésekbe fogtak, az ő közös cégük az Omega Portfolio Zrt., amely a BinX főtulajdonosa.

És miért gondoljuk, hogy jó áron adták el a Számlázz.hu-t? Ehhez nem kell sok kreativitás, a cég igazi fejőstehén, az Opten szerint 2022-ben 3,375 milliárd forintos forgalom mellett 1,957 milliárd forint adózott nyeresége volt. 2023 ezt is túlszárnyalta, akkor már 4,001 milliárd forintos forgalomra 2,49 milliárd adózott profit jutott. És mivel a BinX-ről a háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy az évek során már 6 milliárd forintot kellett beleölni, ennek nagyjából a felét adta az Omega, így alighanem a fejlesztésre fordítható pénzek egy jelentős része a vételárból ered.

Mit tud a neobank?

A neobank előkészítése 2020 óta zajlott, 2023. december 6-án indult el a rendszer éles működése, először csak friends&family, vagyis ismerős ügyfelekkel. A BinX mobilapplikáción és webes alkalmazáson keresztül érhető el, kapcsolódik hozzá egy, átutalások fogadására alkalmas, hagyományos bankszámlaszám, igényelhető lesz egy prémium bankkártya (ez a prémium leegyszerűsítve annyit jelent, hogy használható hozzá az ingyenkávés, padlizsánkrémes ferihegyi prémiumváró). A saját BinX-számla segítségével pedig lehet tranzakciókat kezdeni a pénzügyi rendszer bármely más szereplőjével.

Mint hallottuk, Stygár László Számlázz.hu alapító például fizikai rosszullétet érez, ha egy digitálisan már létrehozott számlát az adminisztrátorok kinyomtatnak, vagy azokat iktatni kell, esetleg arról újra kell rögzíteni bizonyos adatokat. Az alapítók alapelve, hogy ilyen nem lesz, vagyis minden adatot, amit egyszer már digitalizáltunk, nem kell és nem szabad szabad még egyszer digitalizálni. A Számlázz.hu ügyfeleknek a bejövő számláik kifizetéséhez nem szükséges semmilyen adatot megadni, az utalási információk automatikusan kerülnek be a BinX applikációba.

Mint hallottuk, az egész fejlesztés voltaképpen valahonnan innen indult el, a fejlesztők ahhoz kerestek jó megoldást, hogy a számlázási rendszeren belül létrejött digitális számlák egy integrált és okos fizetési infrastruktúrában is használhatók legyenek. Csak mivel ilyet nem találtak a hazai piacon, végül inkább megalkották.

Árban versenyez?

És miért szokhatnak át ide a vállalkozók? A cég szerint ilyen pozitív tényező az ár, illetve a praktikusság, vagyis egy gyors, automatikus és teljesen online számlanyitási és kártyaigénylési folyamat révén mindenki könnyen elindulhat, ez állítólag mindössze 10 percet vesz igénybe.

Utána pedig a díjak közül tényleg kedvezőnek tűnik a kimenő átutalásoknál használt 199 forint/tranzakció költség, amihez semmi egyéb tétel nem párosul. Ez nagyon kedvező, hiszen gondoljunk vele, hogy ez a díj egy 1000 forintos utalásnál ugyan még magas, de már egy 20 ezer forintosnál alacsony, és az ennél is nagyobb utalásoknál egészen kedvező, hiszen fix, nem az utalás összegétől függ, amit a tranzakciós illeték nagyobb tételeknél igazán megemel. A rendszeren belül (vagyis másik BinX-felhasználóval) pedig díjmentes a pénzküldés és a fogadás. Minden folyamat teljesen papírmentes, és a dokumentumok, legalábbis a felek szerződéses viszonyának fennállásáig, végig ingyenesen elérhetőek elektronikus formában. A BinX közvetlenül, saját jogán csatlakozik a Giro, Viber ésSwift rendszerekhez, egy olyan elektronikuspénz-kibocsátó, amelynek az MNB-nél és leányvállalatánál (KELER) tartott fedezetet az MNB és leányvállalata garantálja.

Hogyan használja a magyar a Revolutot vagy a Wise-t? Általában nem váltja ki a fintech teljeskörűen a hazai bankokat, de a hagyományos bankoknak éppen eléggé zavaró már az is, ha bármilyen okból, legyen az egy ingyenes külföldi készpénzfelvétel, vagy egy kedvező árfolyamú devizaváltás, sok ügyfélpénz kerül az ilyen appokra, amit aztán az ügyfél már onnan költ el.

A BinX számla ugyanúgy megjelenik a nyilvántartásokban, mint bármely más bankszámla, tehát a vállalkozások használhatnák elsődleges, vagy akár egyetlen pénzforgalmi számlaként is. Ugyanakkor a BinX-nek sem az a deklarált célja, hogy a bankokat teljesen kiváltsa, de az igen, hogy a leggyakoribb tranzakciók (átutalás, kártyás fizetés) esetében már sokaknál elsődleges platformmá váljon.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!