A GKI a kormány által gondoltnál lassúbb növekedésre, magasabb inflációra és nagyobb államháztartási hiányra számít

2024. március 27. – 10:35

Másolás

Vágólapra másolva

A magyar gazdaság 2023-ban elhúzódó recessziós állapotba került, az államháztartási hiány növekedett 2022-höz képest, miközben az infláció az év végére jelentősen lecsökkent – írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. sajtóközleményében. A GKI 2024-ben a kormány által gondoltnál lassúbb növekedésre, magasabb inflációra és nagyobb államháztartási hiányra számít.

A GKI nem változtatott a 2024-re 2-2,5 százalékos növekedést váró prognózisán. Inflációs előrejelzését viszont 5,5 százalékra csökkentette. Előrejelzésük szerint a decemberben gondoltnál magasabb, 5 százalék a várt államháztartási hiány, és kisebb a magyar gazdaság finanszírozási képessége, 1,5 százalék körüli. A GKI szerint ennek oka, hogy a gazdaságpolitikában a hangsúly a növekedés serkentésére került. Ettől azonban a költségvetési források hiánya és a bizonytalan kereslet miatt csak korlátozott többletnövekedés várható.

A vállalat előrejelzése szerint a keresetek 11 százalékos és az infláció 5,5 százalékos emelkedése mellett a reálkeresetek 2024-ben bő 5 százalékkal emelkedhetnek. A nyugdíjak reálértéke az év eleji 6 százalékos emelésnél várhatóan kissé alacsonyabb infláció miatt mintegy 0,5 százalékkal emelkedik. A GKI szerint a nyugdíjprémium kifizetését a szinte biztosan 3,5 százalék alatt maradó GDP-növekedés nem teszi lehetővé.

A beruházásokban 2 százalékos csökkenés lehet, miután a kormány is bejelentette az állami beruházások visszafogását. Ezen nem segíthetnek az EU-ból jövő pénzek sem, mert a GKI szerint azok mértéke nem, vagy alig haladja meg a tavalyi 2 milliárd eurót.

A gazdaságkutató szerint 2023-ban a mezőgazdaság mentette meg a még sokkal nagyobb visszaeséstől a magyar gazdaságot, 2024-ben ilyen húzóerő egyelőre nem látszik.

A GKI szerint a választások után felerősödik majd a megszorítási politika, ráadásul idén elindul a túlzottdeficit-eljárás, igaz, még szankciók nélkül. A deficit 6,5 százalékról 4,5 százalékra csökken. Ezért megszorításokra lesz szükség és a forint gyengülésére lehet számítani.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!