Herczeg Zoltán: Nincs az az emelkedett érzés a cuccal, ami megérne egy nap börtönt is
2024. november 18. – 13:19
„Az, hogy függő voltam-e vagy sem, számomra sem egyértelmű. A függésnek van csomó olyan kritériuma, aminek nem feleltem meg. De a bűnesetem szempontjából előny vagy hátrány, ha függő voltam? Ha függő vagyok, akkor kevésbé vagyok bűnös? Ha nem vagyok függő, akkor bűnösebb vagyok?”
– sorolta a kérdéseit Herczeg Zoltán a Magyar Hang Mindenki függő című műsorában, amelyben többek között arról beszélt, hogyan lett két éve teljesen „tiszta”; hogyan lehet teljesen tiszta tudattal is katarzist elérni, illetve miért nem érti, milyen bűnt követett el, ami miatt bűnhődnie kellett.
Ahogyan azt Beszterczey Judit szerkesztő-műsorvezető a felvétel elején felidézte: a divattervezőt 2022 októberében civil ruhás nyomozók állították meg Budapest belvárosában, drogot találtak nála, majd drogbirtoklás- és használat miatt két év nyolc hónap letöltendő börtönt kért rá az ügyészség. Herczeg fél évet előzetes letartóztatásban töltött egy fegyházban, majd házi őrizetbe engedték.
„Az ötvenedik születésnapomat még méltóképpen megünnepeltem háromszáz barátommal egy belvárosi szórakozóhelyen. Három héttel később meg bilincs. Ez a sztori pont akkor jött, amikor jönnie kellett”
– mondta Herczeg Zoltán, aki arról beszélt: összességében pozitívan jött ki az elmúlt két évből, mostanra józan lett és kisimult, és már jóval kevesebbet hőbörög.
Herczeg a műsorban elmesélte, hogy a füvet nagyon korán kipróbálta, és eleinte a munkához használta, mivel sokkal kreatívabbnak érezte magát tőle, „megtízszerezte-százszorozta az alkotó energiáit”. Másrészt a fű segített neki eltávolodni a fogyasztói társadalom tébolyától is.
„Az elmeháborodott, végletekig felgyorsult, teljesen értelmét és célját vesztett rohanás, a zabálás és a szennyezés megzavarja az ember lényét. Ebből az egészből ki lehet kapcsolni egy spanglival. Nincs híradó, nincs fogyasztás, nincs reklám, csak úgy lehet lenni, bambulni kifelé.”
Herczeg szerint a hasonló kicsekkolás törvényes útja a meditálás lehetett volna, ő viszont rossz módot választott, amiben szerinte a szociális közegének vad éjszakai élete is hibás volt.
A divattervező az elmúlt két évet viszont teljesen szermentesen töltötte, és a kábítószer mellett az alkoholt is letette.
„A bulikázás nálam általában az alkohollal kezdődött, arra jött rá a fű, és arra még ez-az-amaz, és ha az ember ezt sokáig csinálja, kialakul ez a rituálé. Én viszont nem adom meg az esélyt arra, hogy alkoholos befolyásoltság alatt ezek a reflexek újra beinduljanak.”
Herczeg azt mondta, az alkoholt és a részegséget amúgy sem szerette igazán, így a nem ivás nem okoz neki különösebb nehézséget, nemrég például egy bulit „három szem mogyoróval és vízzel” csinált végig, és végre tartalmas beszélgetéseket tudott folytatni közben. De a drogokról való leszokás sem esett nehezére, amiben annak a biztos tudata is segíti, hogy ha még egyszer elkapják egy tiltott szerrel, bűnismétlés miatt garantáltan letöltendőt kap.
„Nincs az a fű és nincs az a kóla, ami miatt megérné, hogy két év nyolc hónapot lehúzzak a tökéletes értelmetlenségben. Nincs az az emelkedett érzés a cuccal, ami megérne egy nap börtönt is”
– fogalmazott a divattervező, aki úgy gondolja, ha valaki egy gyerekkori trauma vagy más defektusa miatt nyúl alkoholhoz, nyugtatóhoz vagy droghoz, áldozatnak kell tekintenünk, ha viszont áldozat, nehezen érthető, miért büntetik még pluszban. Herczeg szerint az ilyen embereket büntetés helyett sokkal inkább segíteni kellene, ahogy egyébként ő is teszi: a műsor másnapján a pécsi rehabon fiatal szerhasználóknak tartott előadást.
A beszélgetés legjellemzőbb része mégis az volt, amikor Herczeg a tudatmódosítók törvényi szabályozását firtatta, a tervező többször is visszatért a gondolathoz, hogy nem érti, a magyar jogszabályok miért tartják bűnnek önmagában a droghasználatot, illetve miért tartják legálisnak az egyik szert, és büntetik a másikat. Érvelése szerint míg az alkohol mértéktelen fogyasztása sokkal károsabb az emberre, mint a fűé, és bűncselekményt is gyakrabban követnek el a hatása alatt, ennek fogyasztása a fűvel szemben mégis legális. Őt viszont ugyanúgy börtönbe zárták, mintha a szer hatása elkövetett volna valamilyen bűncselekményt, holott ő általában vidáman és békésen írt vagy rajzolgatott, vagyis senkinek nem ártott azzal, hogy füvet fogyasztott.
„Ki a panaszos itt, ki a károsult? Csak szeretném megérteni a jogalkotó gondolkodását”
– mondta Herczeg, és szerinte a válasz az adott ország jogalkotóin múlik, mert például Hollandiában vagy Németországban az ügye nagyjából olyan súlyú lett volna, mintha megivott volna egy felest és lett volna nála még tíz üveg bor. (Ezt Herczeg rosszul tudja: Hollandiában legfeljebb 5 gramm, Németországban 25 gramm kannabisz birtoklása megengedett, ennél nagyobb mennyiség ott is illegális.)
A divattervezőnek emellett meggyőződése, hogy az ügyében szerepet játszott az ellenzéki aktivizmusa is, ami „túlságosan veszélyesnek bizonyult”. Herczeg szerint 100 gramm fű miatt legfeljebb 72 órára szoktak embereket bent tartani, míg őt három éven át figyelte a titkosszolgálat, illetve rajta kívül más, a drogfogyasztásukat nyíltan vállaló hírességekre nem szálltak rá a hatóságok. Azt viszont Herczeg is elismerte, hogy butaság volt ilyen mennyiségű füvet magánál tartania – úgy is, hogy szerinte konspiratív módon húzták csőbe.
Hosszabban beszélt a börtönben töltött időszak mentális megéléséről is, és bár a börtönt alapvetően „halálosan értelmetlen”-nek tartja, összességében hálás azért a fél évért. Azt mondta, végre volt ideje elmélyülni és magára figyelni, az első 14 napot ráadásul magánzárkában töltötte. Miközben átgondolta az életét, és azokat a dolgokat, amikre szerinte nincs szüksége, köztük elsőként is a politikára. Herczeg rájött, hogy az ország sorsa nem az ő sorsa, nem vehet a nyakába olyan felelősséget, ami nem az övé, és ha valaki a társadalomnak akar segíteni, akkor önmagát kell először felépíteni. Ezért ő is számvetést készített a bűneiről, a hűtlenségeiről és a hazugságairól, amiket megbánt, majd vezekelt és megtisztult.
Herczeg arról is mesélt, hogy a bent töltött idő alatt spirituális megélései is voltak, és bizonyos kegyelmi pillanatokban a cellatársával megjelent közöttük isten. Szerinte nincs olyan szer, ami ezeket a spirituális pillanatokat elő tudná idézni.
„Ha az ember csendesen és lassan élne önmagával, akkor sok ilyen élménye lehetne. Akkor megbékélhetne magával és istennel”
– fogalmazott Herczeg, aki szerint tehát teljesen tiszta tudattal is lehet katarzist elérni, csak ahhoz a modern világ rengeteg pusztító impulzusától kellene megszabadulni. Neki a túlzó vágyairól sikerült lemondania, azóta elégedett és boldog embernek tartja magát. Ezt a megtisztulást viszont szerinte nem mindenki számára hozta meg a börtön, mert a legtöbben „gyalázatosabb állapotban jöttek ki onnan, mint ahogyan bementek”.
A Mindenki függő podcast vendége korábban Molnár Gusztáv, Simon Kornél, Tamás Rita és Karafiáth Orsolya volt.
A függőségekkel a Telexen korábban mi is foglalkoztunk egy öt részből álló sorozatban, amikben a következő témákat érintettük:
- Első rész: Az addikció nem választás, hanem válaszreakció az emberi szenvedésre
- Második rész: Együtt sírtam az alkoholbeteg klienssel, aztán továbbküldtem a háziorvosához
- Harmadik rész: Nem vagyok függő, én nem a kocsmában iszom
- Negyedik rész: Függőkön segítenek, mert ők is tudják, milyen a szenvedés
- Ötödik rész: Azért jó színész, mert iszik, vagy azért iszik, mert jó színész?