Már az MCC bécsi egyeteméről sem lehet erasmusozni

384

A kormányközeli Mathias Corvinus Collegium (MCC) alapítvány tulajdonában lévő bécsi Modul Egyetemről sem vehetnek részt a tanulók az Erasmus diákcserékben – szúrta ki a 444 az osztrák Standard cikkét. Az Európai Bizottság szerint a bécsi intézmény nem kaphat uniós forrásokat, így a a diákjaikat is kizárják az Erasmus-programból.

Az MCC még 2023-ban, a nemzetközi hálózatépítés részeként szerzett 90 százalékos tulajdonrészt a turizmussal foglalkozó bécsi Modul Egyetemben (Modul Universität Wien), amit Ausztria egyik vezető magánegyetemeként jellemeznek. Ma már több mint ezer diák tanul az intézményben.

A tagállamok miniszterei az EU Tanácsában szinte egyhangú döntéssel, európai bizottsági javaslatra még 2022 végén zártak ki minden kekvát és azok által fenntartott intézményt az összes új, uniós támogatásról szóló kötelezettségvállalásból. Úgy látták, hogy a kekvák (ilyenek állnak a modellváltó egyetemek mögött, de például az MCC alapítványa vagy a Mol – Új Európa Alapítvány is ilyen) nem elég átláthatóan működnek, összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók, a magyar kormány pedig nem kezelte a hónapokkal korábban ismertetett bizottsági kifogásokat.

Az intézkedés fokozatosan egyre nagyobb gondokat okoz a kekva-hátterű modellváltó egyetemeknek. Az ilyen intézmények már 2023 nyarán arra panaszkodtak, hogy a tiltás eurómilliós károkat okoz nekik a Horizont Európa kutatási együttműködéseknél, a tavaly szeptembertől induló félévre pedig már egyik modellváltó egyetem diákjai sem mehetnek erasmusozni. A két programot magyar adófizetői milliárdokból pótolják HU-rizont, illetve Pannónia néven.

A kormány októberben nyújtott be társadalmi egyeztetésre egy jogszabály-módosítást, amit a Parlament novemberben fogadott el. Ez bevallottan csak a kormány saját álláspontját tükrözi, és nem minden bizottsági javaslatot fogadott el. Többek között

kiveszi a szigorítások érdemi része alól az olyan alapítványokat, amelyek nem „európai uniós pénzeszközöket felhasználó felsőoktatási intézmény” mögött állnak. A Modul Egyetem kötelezettségvállalásainak letiltása alapján ez a kivétel az MCC-re sem vonatkozhat.

A módosítás az utolsó cikke alapján gyakorlatilag csak akkor lépne életbe, ha már feloldották a kötelezettségvállalási tiltást. A késleltetést és a kekvák kétfelé osztását is felsorolta a tucatnyi probléma között az Európai Bizottság, amikor elutasította a kormány próbálkozását.

A Fidesz-közeli, közpénzmilliárdokkal megtámogatott Mathias Corvinus Collegiumról itt írtunk részletesebben. Az MCC alapítványának kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, aki emellett többek között fideszes parlamenti képviselő és a miniszterelnök politikai igazgatója. Az októberben beadott módosító szerint „támogatott alapítvány kuratóriumának vagy felügyelőbizottságának tagja nem lehet” például országgyűlési képviselő.

Bóka János EU-ügyi miniszter még a bizottsági elvárások nyilvánosságra hozása és a testület válaszának részletes tanulmányozása előtt közölte, hogy a kormány a saját értelmezésében minden jogi követelményt teljesített, majd azt, hogy a bizottsági vélemény „hibás, elfogult, tendenciózus”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!