„Aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond” – eredetileg erről posztolt a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet kutatója a nemzeti gyásznapon
2024. november 4. – 10:55
„Aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond!”
– eredetileg ezzel a mondattal posztolt az ‘56-os forradalom leverésének alkalmából a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet kutatója hétfőn reggel 7.08-kor a Facebookon.
A nyilvánosan elérhető szerkesztési előzmények szerint Somkuti Bálint egy perccel később, 7.09-kor módosította a posztot, ami most már így szól:
„Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond!”
Somkuti Bálint, hadtörténész, biztonságpolitikai elemző, október 1-jei távozásáig az MCC kutatótanára a poszthoz egy fekete-fehér fotót is kitett, rajta egy tankkal és egy november 4., nemzeti gyásznap felirattal. 1956-ban ezen a napon indultak meg a szovjet tankok Budapest és több magyarországi nagyváros ellen, majd az ország egész területén megindult a katonai megszállás.
Somkuti október közepén az Ukrajnát támogató nyugati országokról azt mondta az Ultrahang podcastjában (11:25-től van ez a rész), hogy jó, hogy '56-ban nem segített nekünk a Nyugat, mert mi is úgy járhattunk volna, mint az ukránok.
Somkuti októberben lett a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz tartozó Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet kutatója, főnöke Horváth József volt III/III-as titkosszolga. A kutatót a hivatal Facebook-oldalán megosztott videóban hidegfejű realistaként, a negyedik generációs posztmodern hadviselés magyar specialistájaként mutatták be, ő pedig azt ígérte, hogy Magyarországnak senki sem adhat mattot.
1956. november 4-ét 2013-ban nyilvánította nemzeti gyásznappá a kormány, azóta ezen a napon félárbócra engedik a nemzeti zászlót, és az ‘56-os forradalom mártírjaira emlékeznek. Az emléknapnak hivatalos kormányzati oldala is van, ezen most az olvasható, hogy délután 4 óráig protokollmentes megemlékezést tartanak az Új Köztemető 301-es parcellájánál, este 6-kor pedig emlékkoncert lesz a Szent István Bazilikában.
Az emléknapról szóló összefoglalóban az olvasható, hogy az ’56-os forradalom sorsát „a november 4-i szovjet invázió pecsételte meg. Hajnalban az ország egész területén megindult a katonai megszállás. Reggel 5 óra 20 perckor hangzott el Nagy Imre híres rádióbeszéde, amelyben az ország és a világ közvéleményét tájékoztatta a hadüzenet nélküli fegyveres beavatkozásról”.
Szeptember végén, épp egy hónappal az '56-os forradalom évfordulója előtt zavart okozott a kormányzati kommunikációban az, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója arról beszélt, hogy
„Pont ‘56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”.
Orbán Viktor később hibának nevezte Orbán Balázs mondatait, és a politikai igazgató is elnézést kért, ha valakit megbántott volna.