A politikai helyzettől függ, hogy külföldre költözöm-e: diákokat kérdeztünk az érettségi után
2024. május 6. – 15:51
frissítve
Nagyjából háromnegyed óra hátra volt még a magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi délután egy órai hivatalos befejezése előtt, amikor szállingózni kezdtek a diákok a budapesti Eötvös József gimnázium kapujából. A vizsga első felében idén először irodalmi tesztet kellett kitölteni, ez volt a legnagyobb újdonság. A Telex által megkérdezettek többsége nem tartotta váratlanul nehéznek az alapvetően a lexikális tudásra építő kérdéssort, ahogy a további feladatokat sem.
Ha nem lesz kormányváltás, az egyetem után külföldön maradok
Kérj ki két sört, mindjárt megyek én is! – szólt oda barátjának Soma, és mivel ő nem akart nyilatkozni a Telexnek, Somával beszélgettünk tovább. Az idei magyarérettségi fergeteges volt, jön holnap is, mondta nevetve, és mivel korábban írt próbaérettségit, nem volt meglepve a teszt miatt, sőt előnyösnek tartja azt is, hogy akár egy-egy helyes információért is lehetett pontot kapni. Amikor arról kérdeztük, hogy volt-e olyan kérdés, ami igazán fájdalmasan érintette, a tesztet megelőző feladatot említette. Ebben többek között arra kérdeztek rá, hogy a Biblia eredetileg pergamenen vagy könyvben készült-e el. A szöveg szerint az Ószövetség az előbbi, az Újszövetség pedig az utóbbi formában maradt fenn.
A diákok fél tizenkettőkor kapták meg azt a két témát, amelyek közül az egyikről kellett esszét írniuk. Soma Karinthy Frigyes, Az olasz fagylalos című novelláját választotta, és szerinte a többség hozzá hasonlóan elkerülte a Babits Mihály költészetét érintő másik, átfogó témát. A novellát korábban nem olvasta, de érdekesnek találta, így reméli, hogy sok pontot fog kapni, és ötös osztályzatra számít. Erre szükség is lesz, hiszen Soma ősztől a Budapesti Corvinus Egyetemen szeretne tanulni, és mivel az általa választott nemzetközi gazdálkodás szak részeként fél évet külföldön tölthet, később a politikai helyzettől, az ő megfogalmazása szerint a kormányváltástól teszi majd függővé, hogy végül Magyarországon marad-e az egyetem után vagy külföldre költözik.
Amikor megláttam, hogy Babits és ars poetica, akkor megállt egy kicsit a tudomány
Sieferer Laura könnyebb műveltségi tesztre számított, amikor ma reggel nekilátott a vizsgának, mert mint mondta, a kérdések közt több, kevésbé felkapott regény is szerepelt, amelyeket nem ismert. Példaként Szabó Magda és Mikszáth Kálmán egy-egy művét említette, amelyeknél az újfajta írásbeli vizsga bevezetése miatt könnyebbre számított, hiszen szerinte idén az új érettségi formátum is vizsgázik. Mivel Laurának előzőleg a Himnusszal vagy a Szózattal kapcsolatos alapvető kérdések tűntek logikusnak, az írásbeliről kilépve nem tudta eldönteni, hogy milyen osztályzatot kap végül.
A vizsga második felében ő is Karinthy novelláját választotta, noha a próbaérettségi alapján úgy gondolta, hogy neki a témakifejtő feladata megy majd jobban. Az Olasz fagylaltost érdekes írásnak tartja, amely két, jól elválasztható egységből áll, a szöveg érthető, könnyű volt róla írni, ezért Laura keze alatt az összes lap be is telt, mielőtt fél órával a hivatalos befejezés előtt kilépett a gimnázium kapuján. Az érettségi után Hollandiában, a Leideni Egyetemen folytatja majd tanulmányait, választott szakja pedig a Liberal arts and Sciences.
Örsi Ákos néhány meglepő elemtől eltekintve könnyűnek találta az idei feladatsort, de a szövegértési kérdések közt volt olyan, a szöveg stílusával kapcsolatos, amelyre nem számított, de a műveltségi teszt bizonyos részeinek megoldása is fejtörést okozott neki. Mivel Ákos is azok közé a diákok közé tartozik, aki a hivatalos befejezés előtt adta be dolgozatát, nem lep meg amikor azt mondja, hogy összességében nem volt nehéz az vizsga.
Reméli, hogy ötöst kap majd, de akkor sem lenne csalódott, ha egy erős négyes lenne végül az osztályzat, mielőtt ősztől a Debreceni Egyetem biológus hallgatójaként folytatja tanulmányait. A megkérdezettek többségéhez hasonlóan Ákos sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a felsőoktatásban töltött évei egy részét külföldön tölti majd, de szerinte erről még korai bármit mondani, hiszen az alapképzés időszakát Magyarországon szeretné tölteni.
500-800 szó lehet akár sok is
Jó hogy nem színező feladat volt az idei magyar írásbeli elején, lep meg válaszával Jurásek Márton, aki középszintű érettségin vett részt, amelynek feladatsorát részben olyan könnyűnek találta, hiszen kevesebb tényadatot és több összefüggést kérdeztek. Márton szerint egyértelmű, hogy azért alakították át a vizsgát, hogy minél kevesebbet kelljen gondolkodni. Így a vizsgát szerinte akár komolyabb felkészülés nélkül is meg lehetett oldani, és erre példaként említi, hogy Ady Endre életművének ismertebb költeményeivel kapcsolatos kérdésekkel találkozott. Ehhez Márton szerint semmi szükség nem volt behatóbb ismeretekre.
Ő is a megkérdezettek többségéhez tartozik, akik Karinthy novellájáról írtak 500-800 szavas fogalmazást egyebek mellett az ember és a történelem kapcsolatáról, valamint az intuitív megismerés és a tudomány logikus szemléletéből az írásban adódó kettősséggel kapcsolatos kérdésekre adott részletes válaszaival. Ennek ellenére Márton úgy látja, hogy az idei feladatsor első része volt könnyebb, mert soknak találta a novellával kapcsolatos kérdésekre adott válaszok elvárt terjedelmét. A jövő egyelőre eldöntetlen, de Márton az ELTE pszichológia vagy szociológia szakára szeretne bekerülni, az évekkel későbbi mesterképzést pedig külföldön szeretné eltölteni.
A próbaérettségi segített a felkészülésben
Nem találta nehéznek az idei érettségit Nguyen Pham Thuytien sem, akit barátai egyszerűen Tinaként szólítanak. Szerinte az idei kérdések és feladatok hasonlóak voltak a korábbi próbaérettségin látottakhoz, bár a vizsga elején kapott, kódexekkel kapcsolatos szövegértési kérdéseket így is nehéznek találta.
Mivel egy órányi beszélgetés során nem találtunk olyan diákot, aki Babits ars poeticáját választotta az írásbeli kifejtős részének témái közül, több, közelben álló diáknak is feltettük az ezzel kapcsolatos kérdést, de az egy óra körül már 20-30 fős tömegből senki nem jelentkezett, hogy ő nem a novellaelemzést választotta. Az időkeretet Tina is megfelelőnek találta, ősztől nemzetközi gazdálkodás szakon folytatja majd a tanulmányait, és bár Magyarországon szeretne tanulni a következő években, munkát akár külföldön is vállalna a diplomaszerzés után.