Debreceni reformátusok: Megbotránkozunk azon, hogy Balog Zoltán az áldozat helyett a tettes oldalára állt
2024. február 21. – 20:13
„Az elmúlt hetek történései nagyon elkeserítőek. Balog Zoltán püspök úr személyes döntésének, politikai tevékenységének társadalmi megítélése egyházunkra vetült”
– írta szerdán a Debrecen-Kossuth Utcai Református Egyházközség Presbitériuma nyilatkozatában. A „kálvinista Róma” egyik fontos gyülekezete szerint „mi nem vagyunk felelősek Balog Zoltánnak a politikai életben hozott döntéseiért, de azért felelősek vagyunk, hogy kik vezetik az egyházunkat”.
A nyilatkozat leszögezi, hogy „mélységesen együttérzünk a bántalmazott gyermekekkel. Elítéljük a tetteseket, legyen az maga a bántalmazó, vagy az, aki a bántalmazó tettének leplezését segítette.
Megbotránkoztunk azon, hogy a hitvallásos döntés órájában egyházunk vezetője nem a bántalmazott áldozat, hanem a tettes oldalára állt.”
A nyilatkozat felpanaszolja: „Nehéz elhordoznunk, hogy egyházunk közvéleménye és az egyházi tisztségviselők véleménye nem egységes ebben a kérdésben.” Azonban miután Fekete Károly, a református hívők 75 százalékát magában foglaló Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a nyilvánosság előtt azt kérte Balogtól, hogy mégis mondjon le, a nyilatkozat erre a felszólításra utalva kifejezi reményét, hogy vannak olyan egyházi vezetők, akik az egyház „küldetését” szem előtt tartva igyekszik megvédeni az egyház egészét a meg nem érdemelten „rá vetülő felelősség káros következményeitől”.
Éppen ezért a presbitérium kifejezi:
„olyan egyházat szeretnénk, aminek életét nem a politikai élet hullámverései határozzák meg”.
Balog Zoltán a múlt keddi zsinati szimpátiaszavazás eredményére hivatkozva bejelentette, hogy nem mond le a zsinati elnöki posztjáról, azaz lényegében marad a református egyház élén, végül pénteken mégis lemondott zsinati elnökségéről. Ettől függetlenül maradt püspök, ami egy jelentős pozíció az egyházban, így – ahogy döntését elemezve írtuk – népmesehősként maradt is, meg nem is. Ez a döntése a református egyházban is sokakban visszatetszést keltett. A már említett Fekete Károly püspökön kívül vasárnapi igehirdetésén a gazdagréti vezető református lelkipásztor, Thoma László is kifejtette, hogy Balog Zoltánnak le kellett volna mondania püspöki pozíciójáról is.
Balog és a kegyelmi botrány
Balog Zoltán erkölcsi felelőssége azért merült fel a Novák Katalin lemondását hozó botrányban, mert a Direkt36-nak és a Telexnek több egymástól független kormányzati, illetve az államfői hivatalhoz közel álló forrás azt állította az elmúlt napokban, hogy a kegyelmi ügyben fontos szerepet játszott Novák tanácsadójaként és régi mentoraként. Információk szerint Balog biztatta a köztársasági elnököt, hogy adjon kegyelmet K. Endrének.
Amikor a botrány kitört és mind Novák munkatársai, mind Orbán Viktor csapata magyarázatot kért Balogtól, ő azzal védekezett, hogy ez nem az ő személyes döntése volt, hanem a református egyház vezetésében többen szerették volna elérni, hogy a családilag jó református kapcsolatokkal rendelkező K. Endre kegyelmet kapjon. Múlt hétfőn már kormányzati politikusok is jelezték a Magyarországi Református Egyház felé: szeretnék, ha Balog Zoltán is „levonná a megfelelő következtetést”. A hírek szerint Orbán Viktor is felelősnek tartotta Balogot, azonban ehhez képest az elmúlt hetekben nyilvánosan nem vonta meg támogatását tőle.
Frissítés, 02.23: A cikk elején a kiemelt idézetben eredetileg tévesen az szerepelt, hogy „Az elmúlt évek történései nagyon elkeserítőek. Balog Zoltán püspök úr személyes döntésének politikai és társadalmi megítélése egyházunkra vetült”, ezt korrigáltuk.