Valószínűleg már azzal elérte célját, hogy a hírekbe került, ahelyett, hogy az első hivatalos személy legyintve elküldte volna azt az afganisztáni férfit, aki azt állítja magáról, hogy 140 éves.
Ezt azt jelenti, hogy alig tíz évvel fiatalabb Winston Churchillnél, 25 éves volt, amikor megszületett Radnóti Miklós, 30 évesen érte őt az első világháború kitörésének híre, nyugdíjas volt – már ha létezett volna akkoriban nyugdíj Afganisztánban –, amikor véget ért a második világháború, amelynek kirobbantójánál, Adolf Hitlernél öt évvel korábban született. És 35 éves volt, amikor véget ért a harmadik angol–afgán háború, amely nyomán létrejött a független Afganisztán, idén már 106 éve.
Nem is érdemes nagyon fokozni, a mai 8,8 milliárddal szemben csak másfél milliárd ember élt a földön, amikor a Brit Birodalom részét képező Afganisztánban született, kevéssel azelőtt, hogy az első automobilra Carl Benz szabadalmat nyújtott volna be.
Mármint ha igaz lenne az, amit magáról állít Akel Nazir. Természetesen a férfinak a szerény infrastruktúrájú és annak megfelelően sok háborús konfliktust megélt, jelenleg ismét a radikális tálibok alatt álló országban élő Nazirnak semmilyen hivatalos irata nincsen, és nincsen semmilyen tudományos vizsgálat sem, amely alátámasztaná a férfi állításait, azon túl, amit ő és rokonai mondanak.
Például a fia – akiről nem derül ki a Telegraph cikkéből, hogy hány éves lehet, de legalább 70-nek kell lennie, ha nagyon kései gyerek és akkor Nazir nem csak élettartama hosszában, de minőségében is világverő –, aki szintén azt mondja, hogy apja 140. Ezt vallja 50 éves unokája is – bár valahol szomorú, hogy valaki csak 90 évesen lesz nagypapa, viszont örvendetes, hogy így is láthatta felnőni a kicsit, aki így már egész jól megközelíti az Afganisztánban statisztikailag várható élete végét – mivel az országban a születéskor várható élettartam a 2021-es adatok szerint a férfiaknál mindössze 57 év. Igaz, a nők jogait a végletekig korlátozó rendszerben, ahol lassan már szó szerint hangjukat sem hallathatják, a nők is csak 59 évre számíthatnak.
A rokonság a testvérek hosszú életével is érvel, bár az épp ellentmond Nazir 140 évének, ugyanis azt állítják, hogy ők is vagy száz évesek. Viszonylag ritka, hogy az ember testvére 40 évvel fiatalabb, nem annyira lehetetlen persze, mint az, hogy valaki 140 évig éljen, de legalábbis kérdéseket vet fel.
A tálibok azonban nem legyintenek az állításra, elvégre mégiscsak országimázs értéke lenne Afganisztán számára annak, hogy itt él nemcsak a világ legidősebb embere, de a valaha legmagasabb kort megért ember is – ami mellesleg megint csak hihetetlen lenne, annak ismeretében, hogy ez utóbbi rekordot 122 évével a francia Jeanne Calment tartja, aki 1997-ben halt meg.
A jelenleg élő legidősebb ember egy apáca, Inah Canabarro Lucas Brazíliából, persze sehol sincs Nazir 140 évéhez képest, csupán egy 116 éves taknyos kölyök. Csak hát, ellentétben az afgán matuzsálemmel, az ő kora hiteles.
A rokonság szeretné, ha Nazir hivatalos iratokat kapna, amellyel igazolhatnák korát – más kérdés, hogy a pecséttől ez még nem lesz hihetőbb. Mindenesetre a vallási fundamentalista tálib vezetés szóvivője, Mustagfar Gurbaz szerint „ha sikerül megerősíteni, akkor hitelesítik a férfi korát”.
A születéskor várható élettartam a 20. században látványosan nőtt, de a rendkívül hosszú életkort megérők felső korhatára már nem emelkedett ennyire, így kérdés, hogy meddig lehet valójában megnyújtani az emberi élet hosszát. Ahhoz, hogy ez 120-130 évre optimalizálva lehetséges legyen, már sejtszinten kellene beavatkozni, már ha van ennek értelme, amiben már a Queen is kételkedett.