Végül is mindenből képes az ember alkoholt készíteni, de ha pálinkáról beszélünk, aminek ugye definíciószerűen is gyümölcs kell legyen az alapanyaga, nem árt odafigyelni a részletekre. Főleg, ha agrárminisztérium vagyunk és a néplélekbe a hatvani Aranyfácán sűrített paradicsomnál is jobban beivódott hungarikumnak tekintjük a pálinkát.
A Telexen sem feltétlenül kell a szomszédba menni egy betűcseréért, de az agrárminisztérium közleményében és Nagy István agrárminiszter Facebook-oldalán is szereplő tévesztés különösen vicces.
„A 11. alkalommal megrendezett Országos Pálinka- és Tönkölypálinka Verseny kiemelten hozzájárul a magyar pálinkakultúra építéséhez, a fogyasztók tájékozódásának elősegítéséhez, valamint nemzeti italunk hitelének és ismertségének erősítéséhez”– mondta Nagy István agrárminiszter csütörtökön, Budapesten a verseny díjátadó ünnepségén a közlemény szerint, és Facebook-oldalán is ez a szöveg szerepelt, ahová cikkünk megjelenése előtt egy órával posztoltak.
Ittak valaha tönkölypálinkát? Meglepődnénk, bár egy vidéki kocsma itallapján én magam is találkoztam már ilyen tétellel. A tönköly egy a középkorban nagy mennyiségben termesztett búzafajta, ami a reformtáplálkozásban nyer egyre nagyobb teret kedvezőnek vélt tulajdonságai miatt. Oké, gabonából is lehet szeszt főzni, de azt nem pálinkának hívják.
A törkölypálinka lenne a jó találat, amit már kipréselt szőlőszemek erjesztett levéből főznek, és széles körben ismert, de ez valahogy nem ugrott be az agrárminisztérium kommunikációs szakembereinek, és így Nagy István szájába is hülyeséget adtak. Hogy tényleg így történt, azt az eseményről készült fotó is bizonyítja, ahol helyesen szerepel a törköly megnevezés. A közleményben viszont konzekvensen ragaszkodtak a tönköly megnevezéshez.
Magyarország legjobb pálinkája egyébként a Brill Pálinkaház Vilmoskörte pálinkája lett 2024-ben. Az Országos Pálinka- és Tönrkölypálinka idei versenyére 341 nevezés érkezett, amelyek közül 286 részesült elismerésben, 29 arany, 146 ezüst és 91 tétel bronz minősítést kapott.