Meglepetés: csak a Moderna tett ajánlatot a Modernára szabott, „nyílt” vakcina-közbeszerzésre
2024. november 18. – 18:53
Megszületett a legújabb Covid-vakcinák vásárlására kiírt közbeszerzés eredménye. Az eljárás papírforma szerint zárult: hivatalosan ugyan nyílt volt, de miután a kiírásban megszabott feltételeket úgy határozták meg, hogy azoknak kizárólag a Moderna felelt meg, végül valóban ez az egyetlen cég tett ajánlatot, és a Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) ebből az egyetlen ajánlatból ki is választotta a Modernáét mint nyertes ajánlatot.
Egy váratlan fejlemény azért így is akad: a közbeszerzést három korosztályokra bontva, három részletben írták ki, és a középsőre még a Moderna sem adott be ajánlatot, így a 12–16 évesek Covid-vakcina nélkül maradhatnak.
Magyarországon hónapok óta nincs Covid-vakcina, miután augusztus végén lejárt az egy éve beszerzett összes maradék adag szavatossága. Az NNGYK sokáig semmit nem árult el arról, hogy mikor és milyen vakcina érkezhet, csak annyit közöltek, hogy folyamatban van a beszerzése. Október közepén aztán megjelent a közbeszerzési adatbázisban az új vakcinák vásárlására kiírt közbeszerzés, amelyből világosan kiderült, hogy mennyi oltást veszünk; nagyjából kiszámolható volt, hogy ezek mikor érkeznek meg; és – bár ez feltehetően nem állt az NNGYK szándékában – azt is ki lehetett belőle olvasni, hogy várhatóan melyik cégtől fogunk vásárolni.
Hiába volt ugyanis nyílt a közbeszerzés, és hiába jelezte is az NNGYK, hogy többféle vakcináról vár ajánlatot, a részleteket végigrágva már akkor látható volt, hogy eleve csak a Moderna jöhet szóba a tárolási feltételekre és a kiszerelésre vonatkozó követelmények miatt. Akkor megkérdeztük az NNGYK-t is, hogy ők is így látják-e. „A kérdései időelőttiek. Azokra a közbeszerzési eljárás eredményes lezárását követően adhatók válaszok, ezért a feltételezését nem tudjuk megerősíteni” – válaszolták.
Több adag olcsóbban, de nem minden korosztálynak
Az NNGYK három részletben kért ajánlatot, három különböző korcsoportra:
- 16 éven felülieknek: 100 ezer adagot, plusz 150 százalék lehívható opcióval, azaz összesen 250 ezer adag szerezhető be;
- 6 hónapostól 11 éves korig: 800 adagot;
- 12-től 16 éves korig: 200 adagot.
Kifejezetten a gyerekeknek adható adagból tehát 1000, míg a (legnagyobb gyerekeknek és) felnőtteknek valóból 100–250 ezer érkezését remélte az NNGYK. Ez egyébként még több is, mint a tavaly vásárolt 72-92 ezer adag, amelyek egy részének a szavatossága augusztus végére lejárt (azt nem árulta el az NNGYK, hogy hány adagé).
Az idei eljárást október 10-én indították meg, az ajánlattételi határidő november 11-én járt le. A beérkezett ajánlatok elbírálásáról szóló összegzés november 18-án, hétfő délután került fel a közbeszerzési adatbázisba. Az eredmények részenként:
- A 16 éven felülieknek való vakcinákra a Moderna 4 601 250 000 forintos ajánlatot tett – ez nettó, és az alapmennyiségre és az opcióra együttesen vonatkozik, tehát 250 ezer adagra szól.
- A 6 hónapostól 11 éves korig adható 800 adagot 10 634 000 forintért szállítják.
- A 12–16 éves korosztályra kért 200 adagra viszont nem érkezett ajánlat, így az eljárásnak ez a része eredménytelen volt, és a dokumentum szerint nem is indul ebben a kategóriában új eljárás.
Ezek az árak adagokra lebontva úgy néznek ki, hogy a jóval nagyobb mennyiségben rendelt felnőtt kiszerelés darabjáért 18 405 forintot fizetünk, a gyerekeknek szánt kisebb mennyiségért pedig adagonként 13 292,5 forintot. Mivel a tavalyi – akkor még nem korosztályokra bontott – szállítmány egységára 21 700 forintra jött ki, idén olcsóbban jut az ország Covid-vakcinához. A beszerzés valódi hatékonyságához persze tudni kellene, hogy idén hány adag szavatossága járt le, illetve jövőre mennyié fog lejárni a tavalyinál nagyobb mennyiségből, azaz beadott oltásonként mennyit fizetünk.
Cikkünk megjelenése előtt megkérdeztük az NNGYK-t, hogy a 12–16 év közöttieknek terveznek-e valamilyen más módon Covid-vakcinát biztosítani, és ha igen, hogyan, ha nem, akkor pedig mit javasolnak azoknak, akik ebből a korosztályból mégis csak kérnének Covid-oltást, illetve akik az ebbe a korosztályba tartozó gyereküket szeretnék beoltatni. Ha érkezik érdemi válasz, beszámolunk róla.
Az NNGYK szerint november végén érkezhetnek meg az új vakcinák.
Csak a Moderna
Jó oka volt az egészségügyi hatóságnak, hogy idén hivatalosan nyílt közbeszerzést írjon ki: tavaly novemberben még kifejezetten a Moderna akkori vakcinájára írt ki közbeszerzést, és ezt többek között azzal indokolta, hogy a járványhelyzet miatt gyorsan kell lépnie. A Közbeszerzési Döntőbizottság azonban máshogy látta a dolgot, ezért az NNGYK-t és a céget is megbírságolta.
Annyiban viszont már tavaly is papírforma volt a Moderna preferálása, hogy a Pfizer–BioNTech párossal nem túl rózsás a magyar kormány viszonya. Miután ők adták a korábbi évek hazai oltási kampányának gerincét, 2023 januárjában beperelték a kormányt, amiért az nem akar fizetni a szerződésben rögzített 3 millió adag vakcináért. Ezután váltott a kormány tavaly év végén arra a Modernára, amelyet korábban kikosarazott, és vett tőle vakcinát drágább egységáron, mint amilyet a Pfizernek nem akart kifizetni.
Már a tavalyi közbeszerzés körül is próbált a kormány olyan látszatot kelteni, mintha a Modernát nyílt versenyben választották volna ki. Amikor a Népszava megkérdezte Takács Pétert, hogy miért a Modernát választották, ha korábban a Pfizertől szereztük be a vakcinát, az államtitkár azt mondta: a Moderna adta a legkedvezőbb árat, a Pfizer nem is adott ajánlatot. Azt már nem tette hozzá, hogy ha akart volna, se tudott volna ajánlatot tenni, hiszen a közbeszerzést a Moderna vakcinájára írták ki, és csak a Modernát hívták meg. Hogy, hogy nem, a Moderna vakcinájáról valóban csak a Moderna adott be ajánlatot.
Tegyük hozzá, amit tavalyi cikkünkben is hozzátettünk: már akkor is voltak legitim szakmai érvek a Moderna kiválasztása mellett, és ezek idén is érvényesek. Pozitívum az is, amit már szeptemberben elárult az NNGYK: a JN.1 variánshoz adaptált vakcinából vásárolnak, ami meg is felel a legfrissebb európai uniós ajánlásoknak.
Minek egyáltalán Covid-vakcina?
Természetesen ez a Covid már nem az a Covid, mint néhány éve volt, szerencsére a vírus sokkal ritkábban okoz súlyos megbetegedést, mint a járvány első éveiben, de azt is túlzás lenne állítani, hogy egyáltalán nem jelent már veszélyt. Ahogy az NNGYK is írja: „A súlyos megbetegedés kockázatának különösen a 60 éven felüliek, illetve életkortól függetlenül a krónikus betegek, a csökkent immunitású személyek, valamint a tartós ápolást-gondozást nyújtó intézményekben élők vannak kitéve.”
A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központ (ESK) október eleji összefoglalója szerint már augusztus végétől elkezdett felfutni, majd szeptember végére megugrott a hazai Covid-fertőzések száma, nagyjából úgy, ahogy az tavaly is történt. Az NNGYK légúti figyelőszolgálatának adatai is azt mutatják, hogy az akut légúti fertőzéseket október közepére egyre nagyobb arányban a Covid okozta, és a súlyos légúti fertőzéssel kórházba kerülők nagy része is a Covid miatt szorult kezelésre.
Egy évvel ezelőtt december közepén érte el a csúcsát a Covid-hullám – tette hozzá az ESK. Az eddigi adatok alapján idén is erre számíthatunk.