„Jó szellemiségű csapat a miénk, akik közt hétköznapi hősök is vannak, és nagy egyéniségek is. Tanult és értelmes fiatalok, akik már csak a viselkedésükkel, a hozzáállásukkal, értékrendjükkel fontos üzeneteket fogalmaznak meg a következő napokban. A sportolóink bebizonyíthatják, hogy értékes sportteljesítménnyel is lehet követőket toborozni a social platformokon, és ebben a virtuális világban is megállják a helyüket” – mondta Gyulay Zsolt MOB-elnök a Telexnek a párizsi olimpiára készülő magyar csapatról.
A női kézilabda-válogatott már a pénteki, Szajnán megrendezendő megnyitó előtt, csütörtök este megkezdi a szereplését Párizsban. Az előző három olimpián mindjárt az első versenynapon magyar aranyérmek születtek, most is van esély hasonló forgatókönyvre. A legfontosabb cél, hogy Magyarország állandósítsa a helyét a 15 legeredményesebb nemzet közt, ami elérhető, de csak bravúrokkal. Nézzük, kiknek van esélyük a győzelemre!
Húsz éve nem jutott ki ennyi magyar csapat
2004 után szerepelhet ismét négy magyar csapat az olimpián, akkor is a két kézilabda- és a két vízilabdacsapat jutott ki. A Párizsban szereplő magyar különítmény létszáma ezzel 180 fősre duzzadt. Húsz éve még tekintélyesebb volt a létszám, akkor 209 magyar olimpikon versenyezhetett Athénban, de a nyolc évvel ezelőtti mélypontról (Rió, 156 résztvevő) így is sikerült elrugaszkodni. Ha a női kosarasoknál Határ Bernadett dobása bemegy az utolsó támadásnál a spanyolok elleni olimpiai selejtezőn, még nagyobb is lehetett volna a létszám.
A csapatok általában emlékezetes pillanatokat szereznek a szurkolóknak, elég csak a legutóbb 2012-ben olimpián szereplő férfi kézisekre gondolni, akik heroikus küzdelemben verték meg Izlandot. Most is lehet nagy hatású győzelmekre számítani, a férfiak mindjárt Egyiptommal kezdenek, ami legutóbb a négy közé jutott, és most a korábban egy évtizedet Szegeden töltő Juan Carlos Pastor készíti fel őket. Roppant erős csapat, egy jó indulás ellenük nagy önbizalmat hozhat.
A magyar csapat spanyol kapitánya, Chema Rodriguez, még soha nem végzett ilyen hosszú felkészülést, és mivel eddig valamennyi tornára kitalált valami taktikai újítást, ebben joggal reménykedhetünk ezúttal is. Tőlük bravúr lenne a továbbjutás, mert a torna két legnagyobb favoritja, a franciák és a dánok is ebben a csoportunkban vannak.
A nőktől inkább elvárás a továbblépés. Brazília és Angola ellen Golovin Vlagyimir válogatottja az esélyesebb. A nőknél is címvédők a franciák, egyben favoritok is, de talán a legjobb velük kezdeni, mert ők nem az első, sokkal inkább az utolsó találkozót szeretnék megnyerni, és arra élesítik a formájukat.
- A férfi csapat meccsei: Egyiptom, Argentína, Norvégia, Dánia, Franciaország
- A női csapat meccsei: Franciaország, Brazília, Angola, Spanyolország, Hollandia
Vízilabdában a férfiak 2023-ban világbajnoki címet szereztek, ami jó kiindulópont, bár idén februárban csak a hetedik lett a csapat, ami a története második legrosszabb vb-szereplése. A sportágban most hét-nyolc hasonló képességű csapat szerepel, és nem magaslik ki senki, ennyire kiegyenlített még sohasem volt a mezőny. A 2023-as vb-n valamennyi negyeddöntő egy gólon múlt, Varga Zsolt csapata az elődöntőben is egy találattal győzött, a finálét pedig büntetőkkel nyerte meg. Ugyanilyen éles meccsek várnak a társulatra, és apróságok fognak dönteni a csoportbeli helyezésekről. A magyarok csoportjából talán a spanyolok emelkednek ki, a szerbek most egyáltalán nem, a házigazda franciák erejét pedig az idei vb mutatta meg, amikor megverték Magyarországot.
Ebben a lebonyolításban a negyeddöntőben jön a legfontosabb meccs, ezen az olaszokat jó lenne elkerülni, bár a horvátoknál is helyükre kerültek a mozaikok, a görögökkel pedig vb-döntőt játszottunk. Egy centerrel, Hárai Balázzsal vágunk neki a tornának, neki kell bírnia a terhelést és termelni a kiállításokat, a gólokat. A tornát jó védekezéssel lehet csak megnyerni, amihez elengedhetetlenek Vogel Soma bravúrjai. Varga Dénes már átélhette, milyen a dobogó tetején állni, ő ezen a tornán búcsúzik.
A nők februárban vb-ezüsttel jelezték, hogy számolni kell velük. 2004 óta mindig együtt szerepel a férfi és a női csapat, de csak ötödik próbálkozásra, 2021-ben sikerült mindkettőnek érmet nyernie. Jó lenne, ha ez megismétlődne, de épp a korábbi olimpiák mutatják, mennyire nem egyszerű ez.
- A női válogatott meccsei: Hollandia, Kanada, Kína, Ausztrália
- A férfi válogatott meccsei: Franciaország, Spanyolország, Japán, Ausztrália, Szerbia
Kik szállíthatják az aranyakat?
Az előző olimpiákon már megszokhattuk, hogy nagyrészt három sportág felel a magyar eredményességért: az úszás, a kajak-kenu és a vívás különversenyt is szoktak vívni egymással, melyik hozza haza a legtöbb aranyat. Meglepetés lenne, ha a három sikerágazat közül valamelyik első hely nélkül maradna. A kajakosok 1996 óta őrzik vezető helyüket a sportágak képzeletbeli rangsorában, de 2016-ban az úszás is három aranyéremmel térhetett haza, Hosszú Katinka akkor volt a csúcson.
A magyar úszók eddig 29 aranyéremmel büszkélkedhetnek, a kajak-kenusok szorosan felzárkóztak mögéjük 28 elsőséggel, noha ők 1956-ban győztek először, míg úszásban már 1896-ban győzött Hajós Alfréd. Párizsban egyenlíthetnek a kajakosok, de most a legnehezebb jósolni, mert a női szakág elveszítette a korábbi években tapasztalható dominanciáját. Csipes Tamara, aki párosban Gazsó Alidával indul, így is jó lehet egy éremre, de a négyes (Pupp–Fojt–Gazsó–Csipes), ami sorrendben háromszor nyert, most nem tekinthető aranyesélyesnek. A férfi négyes (Nádas–Tótka–Csizmadia–Kuli) új hajót, a legmodernebbet kapta, vagyis már biztosan nincs hátrányban, ami jó előjel.
Mégis inkább Kopasz Bálint a legnagyobb favorit, még akkor is, ha épp Varga Ádám lesz a legnagyobb kihívója, no meg a portugál Pimenta. Legutóbb kettős magyar győzelmet láttunk, ez akár meg is ismétlődhet, mert az egész magyar sport két unikális személyisége harcol egymással. (Illetve párosban együtt is mennek.) A kajakosok kapitánya, Hüttner Csaba mindenesetre négy érmet jelölt meg, annyival lenne elégedett.
Úszásban Wladár Sándor elnök érzékletesen fogalmazta meg a helyzetet: a favoritra, Kós Hubertre kevesebben lesznek kíváncsiak a hazai nézők közül, mint a címvédőre, az unortodox felkészülést választó Milák Kristófra. A különcsége már a júniusi Eb-n is meglátszott, nem utazott együtt a csapattal Belgrádba, most is külön utakon jár, de azért reméljük, megérkezik a francia fővárosba. A 200 pillangón Milák a címvédő, a világon két versenyző képes 1:52-n belül úszni: ő és a francia Léon Marchand. Marchand duzzad az erőtől, Miláknál rejtély, hogy mennyire közelíti meg egyéni legjobbját, ami egyben a világcsúcs (1:50,34).
Kós Hubert 200 háton esélyes, és ez még talán akkor is így lenne, ha az orosz Jevgenyij Rilov itt lenne a mezőnyben. Mivel ott ült az emelvényen, amikor az orosz elnök, Vlagyimir Putyin a háborúról beszélt, erre esélye sem lehetett. Kós remekül fejlődött Amerikában, még mindig csak 21 éves, de már a második olimpiájára készül. A nyílt vízen Rasovszky Kristóf ezüstérmes volt Tokióban, a Szajna sodrása és hullámzása neki vélhetően kedvezőbb, mint a német címvédő Wellbrocknak.
A vívók szövetségi kapitánya, Boczkó Gábor három érmet jelölt meg elvárásként. A legutóbbi vb-n két csapataranyat nyertek, a férfi- és a női kardcsapat is győzött. Már csak emiatt is lehet favoritnak tekinteni őket. A férfiak az olaszokkal kezdenek, akiktől a világ legjobb felkészülése után is ki lehet kapni. Most a felkészülés zaklatott volt a kapitány, Decsi András távozásával, de azóta rendeződtek a viszonyok, kérdés, hogy ez a távozás milyen nyomokat hagyott az érintettekben.
A legnagyobb aranyesélyes, a kardvívó Szilágyi Áron felkészítését időközben Sárközi Gergely vette át. Ismerték egymást, Sárközi már a Szilágyit felkészítő stáb tagja volt, a vezetőedzőtől részfeladatokat kapott. Most viszont ő lett az egész csapat kapitánya. Szilágyi triplázása világraszóló szenzáció volt Tokióban – ez előtte senkinek sem sikerült –, és a negyedik aranyat is elviheti, mert nála jobban senki sem tudja, hogyan kell alkalmazkodni az olimpia okozta stresszhez.
A férfi-kardcsapat 1988 óta nem nyert olimpián, most a 22 éves Rabb Krisztiántól kaphat lendületet, aki ifjúsági olimpián nyert már. „Az élsport az eredménycentrikusságról szól. 1987-ben világbajnokok voltunk a kajaknégyessel, mégis cseréltünk két embert, úgy nyertünk egy év múlva olimpiát” – vont párhuzamot a mostani helyzettel Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke. A csapatversenyben is fontos szerep hárul Szilágyira, illetve a sérülése után visszatérő Szatmári Andrásra.
A női kardcsapat kétszer egymás után nyerte meg a vb-t, sikerszériájuk Párizsban teljesedhet ki. Japánnal kezdenek, ha rajtuk átlépnek, már a négyben vannak. Ott az Egyesült Államok várhat rájuk. A nők elértek arra a szintre, hogy tőlük tartanak leginkább az ellenfelek.
Párbajtőrben sem állunk rosszul, sőt, az egyéniben egyenként világbajnok Siklósi Gergely és Koch Máté, akik egyben első és második helyen állnak a világranglistán, szintén nagy, ha nem abszolút esélyesek Párizsban.
Velük lesz teljes a kollekció
A birkózásban tavaly volt két világbajnok, a kötöttfogásban Losonczi Dávid (87 kiló), a szabadfogásban Muszukajev Iszmail. A honosított versenyző súlycsoportja, a 65 kiló rendkívül erős, ha még egyszer olyan napja lenne, mint a tavalyi vb-n, az érmeszerzése garantált. Ugyanez a megállapítás igaz Losonczira is, akinek a dinamikája a kitolásoknál egyedülálló a súlycsoportjában, és a szőnyegen is jól dolgozik, jól pörget, jól emel, neki talán még olyan nagyon a sorsolást sem kell figyelnie.
Három másik küzdősport szereplése, a dzsúdó, a taekwondo és az ökölvívás már lényegesen jobban függ a sorsolástól. Dzsúdóban két egymást követő olimpián csak 1976-ban és 1980-ban volt magyar érmes, ami jól mutatja, most sem lesz könnyű. Tóth Krisztián Tokióból bronzéremmel tért haza, egy szerencsés sorsolással megint eljuthat addig, de a világranglistán előkelő helyen álló Pupp Rékára is igaz ez. (Neki a testvére, Noémi egyébként a kajaknégyesben kapott helyet.)
Bokszban Akilov Pylyp a legsúlyosabb harcok sújtotta ukrajnai Bahmutból jött át Magyarországra, Hódmezővásárhelyen készült fel, és két jó meccsel már érmes lehet a 80 kilóban, ha erőnyerő az első fordulóban. Kovács Richárd egy jó sorsolással szintén eljuthat idáig. Taekwondóban Salim Omar világbajnok volt 2022-ben, legutóbb ötödik lett, most is sok van benne. A Madridban élő Márton Viviána még csak 18 éves, neki volt egy hároméves veretlenségi szériája a korosztályos versenyeken, a felnőtt mezőnyben kevesen ismerik, ráadásul a 67 kilót még csak most szokja, meglepetést okozhat. Józsa Levente is képes lehet meglepetésre, mert egyre inkább közelít a világ élvonalához.
Vitorlázásban Érdi Mária a világranglista első helyéről várja az olimpiát, világbajnok is volt már, hát kit neveznénk éremesélyesnek, ha nem őt, de erre ő maga nem teherként tekint. Tornában 1992 után akár ismét szerenkénti döntős is lehet, ha Kovács Zsófia visszanyeri a formáját, és megcsinálja jól a gyakorlatát vasárnap este felemás korláton. Teniszben összeállt a két legjobb magyar játékos, és Fucsovics Márton, valamint Marozsán Fábián kis szerencsével akár a két legjobb spanyollal, Nadallal és Alcarazzal is összecsaphat.
Az öttusában utoljára kapnak főszerepet a lovak, és remélhetőleg a magyarok is főszereplők lesznek az olimpia két utolsó napján. Bőhm Csaba júniusban világbajnoki címmel, Szép Balázs vb-ezüsttel érkezik. A nőknél Guzi Blanka ugyancsak vb-második, Gulyás Michelle idén jól indult, de hullámvölgybe került, ettől még ő is éremesélyes.
Mennyit ér egy arany most, és mennyit a múltban?
Tíz százalékkal emelkedett egy aranyérem értéke a három évvel ezelőtti tokiói olimpiához képest, vagyis 55 millió forinttal kalkulálhat egy bajnok. Az ezüstért 39,27, a bronzért 31,35 millió forint jár majd. A nyolcadik helyig jár jutalom, a nyolcadikok 3,08 milliót kapnak.
Az alábbi táblázatban azt néztük végig, hogy a múltban mennyi pénzt kaptak a győztesek, és hogy ez mennyire emelkedik ki a havi átlagbérhez képest. Elsőre az 55 milliós összeg soknak tűnik, de ahhoz képest, hogy ez egy kisebb kétszobás, új építésű fővárosi lakás ára, már nem is annyira:
Helyszín, évszám | Olimpiai jutalom értéke | Olimpiai aranyak száma | Havi átlagkereset |
---|---|---|---|
1936, Berlin | színház- és villamosbérlet | 10 | |
1948, London | 10 000 | 10 | |
1952, Helsinki | 10 000 | 16 | 928 |
1956, Melbourne | 10 000 | 9 | 1235 |
1960, Róma | 15 000 | 6 | 1575 |
1964, Tokió | 20 000 | 10 | 1757 |
1968, Mexikóváros | 28 000 | 10 | 1928 |
1972, München | 40 000 | 6 | 2450 |
1976, Montreal | 70 000 | 4 | 3174 |
1980, Moszkva | 100 000 | 7 | 4098 |
1988, Szöul | 500 000 | 11 | 8968 |
1992, Barcelona | 1 500 000 | 11 | 22 294 |
1996, Atlanta | 3 500 000 | 7 | 46 837 |
2000, Sydney | 6 500 000 | 8 | 87 645 |
2004, Athén | 10 000 000 | 8 | 145 520 |
2008, Peking | 20 000 000 | 3 | 198 964 |
2012, London | 35 000 000 | 8 | 223 060 |
2016, Rio de Janeiro | 35 000 000 | 8 | 263 171 |
2020, Tokió | 50 000 000 | 6 | 291 400 |
2024, Párizs | 55 000 000 | 437 600 |
Na de mennyi arany lesz?
Az egyik nagy elemzőcég, a Gracenot, 23 érmet tippelt Magyarországnak úgy, hogy ebből 7 arany lesz, 6 ezüst és 10 bronz. Tokióban 20 érem jött össze, ebből 6 arany, 7 ezüst és 7 bronz. Gyulay Zsolt reálisnak nevezte a hét aranyat, Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár is. A MOB korábbi elnöke és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábbi magyar tagja, Schmitt Pál visszafogottabb volt, szerinte mindegyik színű éremből öt lesz Párizsban. A Telex tippje: az aranyak számában nem lesz változás Tokióhoz képest, vagyis 6 arannyal zárnak a magyarok, de a 20 érem nem jön össze.